Spadek libido, czyli samotnośc w łóżku.



Od czego się zaczyna ? Jakie są pierwsze sygnały ? Dlaczego początkowo bagatelizujemy  a później w panice szukamy ratunku ? W następstwie czego najczęściej z  bezsilności , niemocy a czasami z braku dobrej woli którejś ze stron ranimy się wzajemnie.  Spadek libido i niechęć do zbliżeń to problem który dotyka coraz więcej par.

Nigdy nie było i nie będzie norm które by mówiły kiedy wszystko jest w porządku a kiedy nie. Wiadomym jest że dla każdej z par to zupełnie indywidualna sprawa i coś co dla jednych jest naturalne i zgodne z ich potrzebami ni jak się ma w stosunku do innej pary. Najważniejsze w tym wszystkim jest to aby obydwie strony były zadowolone, tyle że dzieje się tak najczęściej w przypadku kiedy partnerzy mają podobne temperamenty i potrzeby seksualne. Tyle że dopasowanie seksualne to jedno a spadek libido to drugie. Oczywiście że niedopasowanie pociąga za sobą bardzo często zmniejszone zainteresowanie życiem erotycznym ale pojawia się coraz więcej innych przyczyn które mają wpływ na nasze życie seksualne.



Czym uwarunkowany jest nasz popęd seksualny ?

Z pewnością jest to indywidualne biologiczne uwarunkowanie ale także styl życia, stan zdrowia, wychowanie a przede wszystkim nasza psychika. Jeżeli mamy problem z akceptacją swojej seksualności, doświadczyliśmy traumatycznych wydarzeń nasz popęd seksualny może zostać zmniejszony lub zahamowany pomimo że w innych dziedzinach życia funkcjonujemy prawidłowo.

Natomiast w sytuacji kiedy jesteśmy otwarci i akceptujemy swoją seksualność, najczęściej dążymy częściej do współżycia.

Kiedy brak ochoty na współżycie powinien nas niepokoić ?

Wszystko zależy od okoliczności, z pewnością inaczej będziemy rozpatrywać sytuację w której jedna ze stron choruje, jest w okresie okołoporodowym , doświadczyła traumatycznych wydarzeń czy chwilowym trudnym okresem zawodowym.

Tyle że coraz częściej ostatnia z wymienionych przyczyn niekoniecznie jest powodem a częściej pretekstem, wymówką. Z naukowego punktu widzenia częstotliwość zbliżeń 2-3 razy w tygodniu jest zupełnie wystarczająca dla naszego zdrowia seksualnego. Najważniejsze są jednak nasze własne odczucia, wiadomym jest przecież że uwzględniamy wszystkie okoliczności dodatkowe, nowe które mają wpływ, jeżeli jednak mimo to nasze życie seksualne przestaje nas satysfakcjonować powinniśmy się nad tym zatrzymać i zastanowić.

Nie musi to od razu oznaczać dużego problemu, czasami okazuje się że przyczyną jest zupełnie w naszym odczuciu nieistotna rzecz, coś co możemy zmienić z dnia na dzień, czasami zajmie to trochę więcej czasu ale jest w zasięgu naszych możliwości. Najważniejsze to szczerze ze sobą porozmawiać.

Prawdziwe powody czy preteksty…?

O wiele bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce w sytuacji kiedy problemu nie potrafimy lub nie chcemy zidentyfikować. Jeżeli nie potrafimy sami ale mamy szczere chęci to najczęściej prędzej czy później zapada decyzja o udaniu się do specjalisty. Czasami obcej osobie jesteśmy w stanie powiedzieć coś  czego  nie potrafiliśmy tej najbliższej w obawie o to że sprawimy przykrość lub najzwyczajniej nie mieliśmy świadomości że to ma znaczenie.

Czasami krepuje nas wstyd, przekonanie że nasze pragnienia, potrzeby mogą zostać źle odebrane, niezrozumiane. W gabinecie powiemy rzeczy które chcemy powiedzieć ale tez i te które chcielibyśmy przemilczeć, zebrane w jedna całość dają najczęściej jasny obraz sytuacji .  Pod warunkiem że na naszego powiernika i lekarza wybierzemy właściwą osobę, tzn. kompetentną raczej nie ma możliwości żeby finał naszych problemów nie zakończył się happy end-em. Najgorsze co możemy zrobić to udawać ze nic się nie dzieje.  Pogłębia to tylko problem i rodzi frustracje.

Natomiast zupełnie inną kwestią jest sytuacja kiedy tylko jednej ze stron zależy na utrzymaniu temperatury w sypialni. Niestety ale najczęstszą przyczyną jest nasze lenistwo, takie organizowanie czasu wolnego które nie sprzyja naszemu życiu seksualnemu. Zrzucamy winę na pracę, zmęczenie, stres, natłok obowiązków a często po prostu wolimy spędzić czas przed telewizorem czy komputerem niż ze sobą.

Ile razy łapiemy się na tym że trochę ruchu na świeżym powietrzu, zwykły spacer czy chwilowa zmiana otoczenia sprawiają że spoglądamy na siebie z uwagą, częściej się uśmiechamy, nie od dzisiaj wiadomo że podczas aktywności fizycznej która sprawia nam przyjemność  wytwarzają się endorfiny.

Refleksja!

Czego oczekujemy że pożądanie przyjdzie samo i będziemy wracać myślami do tego co było na początku, nasze życie  seksualne ewoluuje razem z nami i jest odbiciem naszego wkładu pracy w związek. Nic nie jest i nie będzie takie jak na początku ma to swoje zalety i wady. Najsmutniejszym następstwem tego że nie umiemy lub nie chcemy nad związkiem pracować jest stopniowe oddalanie się od siebie.

Okazuje się że w większości przypadków panowie, wolą seks on-line, cyber seks, bo potrafi rozbudzić  wyobraźnie, jest szybki, łatwy, wygodny i nie wymaga wysiłku. Kobiety też nie są bardzo często bez „winy” tyle ile się dostaje powinno się oddawać, uczyć się partnera i okazywać mu  czułość, zainteresowanie i podziw, motywować.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ