Rozpracuj cukrzycę



Obecnie na świecie blisko 300 milionów ludzi choruje na cukrzycę. W Polsce liczba chorych wynosi już 2,5 mln, a co najmniej jedna trzecia z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problem zdrowotny. Szacuje się, że w przeciągu 10-15 lat liczba diabetyków i osób zagrożonych chorobą może zwiększyć się dwukrotnie. Co ważne, nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań.

 W Polsce około 90 proc. diabetyków boryka się z cukrzycą typu 2, której powodem jest siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta i otyłość. Pozostała część chorych cierpi na cukrzycę typu 1, czyli schorzenie autoimmunologiczne, które najczęściej dotyka dzieci i młodzież.

Oblicza cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Powodem zbyt wysokiego stężenia są zaburzenia produkcji lub działania insuliny – hormonu wydzielanego przez trzustkę. Ze względu na przyczyny choroby i jej przebieg wyróżnić można cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych oraz inne.

W przypadku cukrzycy typu 1 trzustka wytwarza zbyt mało insuliny lub nie produkuje jej wcale. Choroba pojawia się zazwyczaj nagle i dotyka młodych ludzi, a nawet dzieci. Schorzenie to jest najczęstszą chorobą przewlekłą – trwającą przez całe życie – występującą przed ukończeniem 18 lat.

U osób cierpiących na cukrzycę typu 2 zaburzone jest zarówno wydzielanie, jak i działanie insuliny. Chorzy są mało wrażliwi na działanie hormonu (insulinooporność), dlatego też w początkowej fazie wydzielany jest on w większych ilościach, ale niespełniających potrzeb organizmu. Na kolejnych etapach trzustka wydziela coraz mniej insuliny.

Choroba dotyka najczęściej osoby starsze lub w średnim wieku. Do jej przyczyn można zaliczyć m.in. uwarunkowania genetyczne, otyłość (szczególnie brzuszną), brak aktywności fizycznej, nieodpowiednią dietę, miażdżycę, nadciśnienie czy chorobę niedokrwienną serca. Ważne jest to, że osoby chorujące na cukrzycę typu 2 zmieniając dietę i styl życia mogą utrzymać cukier na dobrym poziomie. To z kolei oznacza miej powikłań cukrzycowych, takich jak na przykład uszkodzenia wzroku, nerek czy stopa cukrzycowa.

Na cukrzycę ciężarnych choruje 5-7 proc. kobiet. Jest ona zaburzeniem przejściowym i ustępuje po zakończeniu ciąży. – Trzeba jednak mieć świadomość, że stanowi zagrożenie zarówno dla dziecka, jak i przyszłej mamy. Zwiększone stężenie cukru może spowodować m.in. nieprawidłowy, przyspieszony rozwój płodu, niewydolność oddechową, hipoglikemię, nieodwracalne uszkodzenia centralnego systemu nerwowego czy przerost komór serca – mówi dr Jolanta Nalewaj, dietetyk z poznańskiej Kliniki Promienistej.

Tego typu schorzenie pojawia się głównie w trzecim trymestrze ciąży, a jego przyczyną są zmiany fizjologiczne związane ze stanem odmiennym. – U około 30-35 proc. kobiet, u których stwierdzono cukrzycę ciężarnych w ciągu najbliższych 15 lat rozwija się cukrzyca typu 2 – dodaje.



Zachowaj czujność

Każdego roku na świecie w wyniku powikłań związanych z cukrzycą umiera około 3,2 mln osób. Powodem jest m.in. fakt, że cukrzyca jest chorobą trudną do wykrycia.

Co zatem powinno zwrócić naszą uwagę? – Do objawów cukrzycy typu II zalicza się wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, a także infekcje układu moczowo-płciowego. Poza tym niebezpieczne okazać się może uczucie zmęczenia, senność oraz zaburzenia widzenia – mówi dr Jolanta Nalewaj.

W związku z tym, że symptomy cukrzycy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby ważne jest, byśmy raz w roku wykonywali profilaktyczne badanie poziomu cukru we krwi. Dzięki temu będziemy mogli w porę zareagować.

Niezdiagnozowana cukrzyca, nieleczona lub leczona w nieodpowiedni sposób może spowodować poważne powikłania. – Do jednych z najgroźniejszych zalicza się uszkodzenia naczyń krwionośnych, które z kolei prowadzą do miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu). Mogą pojawić się także choroby wątroby, układu nerwowego, powikłania podczas ciąży, zaburzenia seksualne, niewydolność nerek czy utrata wzroku. Diabetycy narażeni są także na zespół stopy cukrzycowej, który może doprowadzić do amputacji – komentuje dr Jolanta Nalewaj, dietetyk z poznańskiej Kliniki Promienistej.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, jednak można nad nią zapanować i żyć normalnie. Konieczna jest regularna kontrola poziomu cukru, odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna, utrzymanie właściwiej masy ciała i oczywiście przyjmowanie leków lub insuliny. Co ważne, przy cukrzycy typu II, w niektórych przypadkach, dzięki zbilansowanej diecie i zdrowemu stylowi życia można zrezygnować z przyjmowania leków.

Zadbaj o dobrą kondycję na wiosnę – sprawdź porady ekspertów w zakresie zdrowia

Początek wiosny to dobry moment, by popracować nad naszą codzienną rutyną i wprowadzić do niej więcej zdrowych elementów – coraz…
CZYTAJ

Bałtyk jest naj! 22 Marca Międzynarodowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego

Morze Bałtyckie jest pod wieloma względami „naj”. To najmłodsze, najpłytsze i najsłodsze morze na Ziemi. Posiada najbardziej urokliwe piaszczyste plaże…
CZYTAJ

Tej wiosny ujędrnij i wygładź swoją buzię! Aktywne Serum do Twarzy od marki Nachemii Ci w tym pomoże

Stan skóry w dużej mierze zależy od sposobu jej pielęgnacji, stylu życia, diety, stosowanych używek czy stopnia ekspozycji na słońce.…
CZYTAJ

To jeszcze ból menstruacyjny czy już endometrioza?

Silne bóle w trakcie menstruacji i bardzo obfite krwawienia to dla wielu kobiet stan, z którym już się pogodziły. Matki…
CZYTAJ

ASICS w gronie globalnych liderów zaangażowanych w zmiany klimatyczne. Firma doceniona po raz czwarty z rzędu

ASICS już po raz czwarty z rzędu został uznany za światowego lidera w zakresie angażowania swoich dostawców w kwestie związane…
CZYTAJ

Więcej nowych i mocnych włosów dzięki serum pobudzającemu od Bionigree

Produkty polskiej marki to wynik połączenia fachowej wiedzy trychologicznej i technologii wytwarzania kosmetyków, opartych na naturalnych składnikach. Serum pobudzające włosy…
CZYTAJ

Profesjonalne szampony do włosów L’Oreal – wybierz idealny dla swoich włosów

Dobrze dobrane kosmetyki do włosów potrafią sprawić, że włosy odzyskają piękny wygląd i dobrą kondycję. Podstawą właściwej pielęgnacji jest dobrej…
CZYTAJ

Linia wegańskich kosmetyków do pielęgnacji twarzy Hebe Cosmetics laureatem Najlepszego Produktu 2023!

Już po raz 12. instytut badawczy GfK Polonia zapytał konsumentów o opinie na temat sprzedażowych premier 2022 roku. Zbadane zostały…
CZYTAJ

Na górze róże… i czarnuszka Jak odżywić końcówki włosów?

Pierwsze promienie wiosennego słońca motywują nas do regeneracji włosów. Eksperci podpowiadają, że prawdziwego odżywienia nasze kosmyki wymagają od nasady aż…
CZYTAJ

Dieta na wiosnę, czyli jak wrócić do formy po zimie. Zdrowe odżywianie bez wyrzeczeń

Na hasło „zdrowa dieta” wielu z nas reaguje z dużą niechęcią. Czy można odżywiać się zdrowo i bez wyrzeczeń? Oczywiście,…
CZYTAJ

Przepis na babkę wielkanocną – niezapomniany smak Wielkanocy

Dolnośląska Mąka Tortowa z Młyna Jaczkowice - niezapomniany smak Wielkanocy. Żurek podany ze świeżym, chrupiącym chlebem, pyszne babki piaskowe czy…
CZYTAJ

Zapraszamy na „Klub Pacjenta” w Bielsku-Białej organizowany przez Fundację „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland

„Z sercem do Pacjenta” Klub Pacjenta w Bielsku-Białej z udziałem prof. ANDRZEJA BOCHENKA. 15 marca, środa godz. 15:00 Akademia Techniczno-Humanistyczna…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zadbaj o dobrą kondycję na wiosnę – sprawdź porady ekspertów w zakresie zdrowia

Początek wiosny to dobry moment, by popracować nad naszą codzienną rutyną i…
CZYTAJ

To jeszcze ból menstruacyjny czy już endometrioza?

Silne bóle w trakcie menstruacji i bardzo obfite krwawienia to dla wielu…
CZYTAJ

Zapraszamy na „Klub Pacjenta” w Bielsku-Białej organizowany przez Fundację „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland

„Z sercem do Pacjenta” Klub Pacjenta w Bielsku-Białej z udziałem prof. ANDRZEJA…
CZYTAJ

Kobiece serce okiem kardiologa. Czym się wyróżnia i dlaczego panie powinny lepiej o nie dbać?

Czy żeńskie serce różni się czymś od męskiego? Okazuje się, że tak…
CZYTAJ

Polskie nastolatki w sieci toksycznych treści

Marka Dove rozpoczyna kampanię społeczną Detox FEEDu, by wesprzeć nastolatki w świadomym…
CZYTAJ