Rak szyjki macicy.



Mimo szeroko zakrojonej kampanii walki z rakiem szyjki macicy, wiele kobiet lekceważy problem. W celu zastosowania profilaktyki wystarczy raz do roku poddac się badaniu,które nic nie boli. Jedną zgłównych przyczyn występowania raka szyjki macicy jest wirus HPV,który przenoszony jest drogą płciową.



Dokładniej chodzi tutaj o typy wirusa 16 i 18, to właśnie one są bowiem odpowiedzialne za zmiany nowotworowe w naszym organizmie. Inne odmiany wirusa HPV też powoduja zmiany w naszym organizmie jednak te zmiany nie są już tak groźne dla nas jak w/w wymienione. Pozostałymi zmianami wywoływanymi innymi typami wirusa mogą byc np. opryszczka. Po zakażeniu kobiety wirusem HPV najgorszy jest  fakt utajonej choroby która nie została wykryta podczas badań kontrolnych, i taki stan może utrzymywac się w organizmie kobiety przez wiele lat nie dajac o sobie znac. Dlatego warto a nawet powinno się wykonywac badania kontrolne raz do roku, pozwala to wykrycie choroby we wczesnym stadium co daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie.

Oprócz wirusa który wywołuje raka szyjki macicy są też inne czynniki które mogą tą chorobę wywoływac, np. rozpoczęcie we wczesnym wieku współżycia sexualnego, wieloletnie palenie papierosów, wiek, dlugotrwałe stosowanie leków hormonalnych antykoncepcyjnych, nieleczone stany zapalne pochwy.

Najskuteczniejszą metoda walki z rakiem szyjki macicy jest profilaktyka, czyli badania kontrolne. Kazda kobieta w wieku pomiędzy 21 a 59 rokiem życia, powinna raz na rok przeprowadzic takie badania (cytologia z wymazem).Tego typu badania są całkowicie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kobiety które stosuja dustna hormonalną antykoncepcje powinny wykonac takie badanie raz na pół roku.

W momencie wykrycia choroby we wczesnym stadium leczenie jest mniej inwazyjne i daje dużo większą szanse na całkowite wyleczenie. Zacznijemy od tego iż pierwsze badanie cytologiczne powinno byc wykonane przez kobiety które nie zaczeły jeszcze współzycia. Takie badanie nie jest bolesne, lekarz ginekolog pobiera za pomocą szczoteczki komórki z nabłonka macicym, po czym próbki przekazywane sa do laboratorium.

Jak powinnyśmy się przygotowac do badania?

–  Dobę przed planowana wizyta u ginekologa nie powinnysmy uprawiac stosunków sexualnych,

–  Na dwie doby przed wizytą nie możemy stsosowac żadnych tabletek dopochowych ani nie można przeprowadzac irygacji,

–  Wizyty nie nalezy planowac w momencie gdy wystepuje krwawienie miesiaczkowe.

Jak wskazują badania do zakażeń wirusem HPV najczęściej dochodzi w młodym wieku między 18 a 28, dlatego warto zaszczepic się jeszcze przed rozpoczęciem współżycia sexualnego. Fakt zakażenie się w młodym wieku nie wyklucza szczepienia się kobiet starszych, które nie zaraziły się wirusem HPV. szczepionka polega na przyjmowaniu trzech dawek w przeciągu pół roku, niestety szczepionka póki co nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Stany zaawansowania choroby.

–  Stan przedrakowy – atopowe zmiany w obrebie nabłonka szyjki macicy, wczesna diagnoza i podjęcie leczenia daje nam możliwośc wyleczenie i nie dopuszczenia do zmian nowotworowych.

–  Stan przedinwazyjny – w tym momencie nie zaszły jeszcze zmiany nowotworowe, pojawie sie rak przedinwazyjny.Rak obejmuje nabłonek szyjki macicy, zaistniałe zmiany nie siegają głęboko więc jest całkowicie wyleczalny.

–  Stan inwazyjny – w tym momencie komórki nowotworowe wnikają głebiej niż nabłonek szyjki macicy. Naogół rozwija się na terenie nadżerki. Za sprawa układu krwionośnego i limfatycznego koórki nowotworowe są rozprowadzone, co może spowodowac przerzuty na odległe narządy najczęsciej na płuca, kości, wątroba, mózg. Ten stan wymaga juz podjęcie intensywnego leczenia.

Podjęcie leczenia.

podjęcie leczenia uwarunkowane jest stopniem zaawansowania choroby. Gdy mam do czynienia ze stanem przed nowotworowym, leczenie opiera się na doraźnych działaniach które likwidują zmiany.  Jednak gdy mamy już do czynienia z zaawansowanym stanem choroby czyli pojawieniem się komórek nowotworowych musimy zacząc intensywną formę leczenia choroby. Jest kilka metod w zwalczaniu komórek nowotworowych: Immunoterapia, Radioterapia, Leczenie operacyjne oraz Radiochemioterapia.

Kalendarz badan kobiet z podziałem na wiek.

–  20- 29 lat: cytologia, USG narządów płciowych , nie rzadziej niż co 2 lata; USG piersi – od 25 roku życia raz w roku,

–  30 – 39 lat: cytologia, USG narządów płciowych, nie rzadziej niż co 2  lata, USG piersi – raz do roku, mammografia – u kobiet obciążonych  genetycznie – od 35 roku życia,

–  Powyżej 40 lat: cytologia, USG narządów płciowych, nie rzadziej niż co 2  lata, USG piersi – raz do roku, mammografia – w przedziale wiekowym  45 – 50 lat co dwa lata, powyżej 50 roku życia raz w roku.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ