Rak szyjki macicy.



Mimo szeroko zakrojonej kampanii walki z rakiem szyjki macicy, wiele kobiet lekceważy problem. W celu zastosowania profilaktyki wystarczy raz do roku poddac się badaniu,które nic nie boli. Jedną zgłównych przyczyn występowania raka szyjki macicy jest wirus HPV,który przenoszony jest drogą płciową.



Dokładniej chodzi tutaj o typy wirusa 16 i 18, to właśnie one są bowiem odpowiedzialne za zmiany nowotworowe w naszym organizmie. Inne odmiany wirusa HPV też powoduja zmiany w naszym organizmie jednak te zmiany nie są już tak groźne dla nas jak w/w wymienione. Pozostałymi zmianami wywoływanymi innymi typami wirusa mogą byc np. opryszczka. Po zakażeniu kobiety wirusem HPV najgorszy jest  fakt utajonej choroby która nie została wykryta podczas badań kontrolnych, i taki stan może utrzymywac się w organizmie kobiety przez wiele lat nie dajac o sobie znac. Dlatego warto a nawet powinno się wykonywac badania kontrolne raz do roku, pozwala to wykrycie choroby we wczesnym stadium co daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie.

Oprócz wirusa który wywołuje raka szyjki macicy są też inne czynniki które mogą tą chorobę wywoływac, np. rozpoczęcie we wczesnym wieku współżycia sexualnego, wieloletnie palenie papierosów, wiek, dlugotrwałe stosowanie leków hormonalnych antykoncepcyjnych, nieleczone stany zapalne pochwy.

Najskuteczniejszą metoda walki z rakiem szyjki macicy jest profilaktyka, czyli badania kontrolne. Kazda kobieta w wieku pomiędzy 21 a 59 rokiem życia, powinna raz na rok przeprowadzic takie badania (cytologia z wymazem).Tego typu badania są całkowicie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kobiety które stosuja dustna hormonalną antykoncepcje powinny wykonac takie badanie raz na pół roku.

W momencie wykrycia choroby we wczesnym stadium leczenie jest mniej inwazyjne i daje dużo większą szanse na całkowite wyleczenie. Zacznijemy od tego iż pierwsze badanie cytologiczne powinno byc wykonane przez kobiety które nie zaczeły jeszcze współzycia. Takie badanie nie jest bolesne, lekarz ginekolog pobiera za pomocą szczoteczki komórki z nabłonka macicym, po czym próbki przekazywane sa do laboratorium.

Jak powinnyśmy się przygotowac do badania?

–  Dobę przed planowana wizyta u ginekologa nie powinnysmy uprawiac stosunków sexualnych,

–  Na dwie doby przed wizytą nie możemy stsosowac żadnych tabletek dopochowych ani nie można przeprowadzac irygacji,

–  Wizyty nie nalezy planowac w momencie gdy wystepuje krwawienie miesiaczkowe.

Jak wskazują badania do zakażeń wirusem HPV najczęściej dochodzi w młodym wieku między 18 a 28, dlatego warto zaszczepic się jeszcze przed rozpoczęciem współżycia sexualnego. Fakt zakażenie się w młodym wieku nie wyklucza szczepienia się kobiet starszych, które nie zaraziły się wirusem HPV. szczepionka polega na przyjmowaniu trzech dawek w przeciągu pół roku, niestety szczepionka póki co nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Stany zaawansowania choroby.

–  Stan przedrakowy – atopowe zmiany w obrebie nabłonka szyjki macicy, wczesna diagnoza i podjęcie leczenia daje nam możliwośc wyleczenie i nie dopuszczenia do zmian nowotworowych.

–  Stan przedinwazyjny – w tym momencie nie zaszły jeszcze zmiany nowotworowe, pojawie sie rak przedinwazyjny.Rak obejmuje nabłonek szyjki macicy, zaistniałe zmiany nie siegają głęboko więc jest całkowicie wyleczalny.

–  Stan inwazyjny – w tym momencie komórki nowotworowe wnikają głebiej niż nabłonek szyjki macicy. Naogół rozwija się na terenie nadżerki. Za sprawa układu krwionośnego i limfatycznego koórki nowotworowe są rozprowadzone, co może spowodowac przerzuty na odległe narządy najczęsciej na płuca, kości, wątroba, mózg. Ten stan wymaga juz podjęcie intensywnego leczenia.

Podjęcie leczenia.

podjęcie leczenia uwarunkowane jest stopniem zaawansowania choroby. Gdy mam do czynienia ze stanem przed nowotworowym, leczenie opiera się na doraźnych działaniach które likwidują zmiany.  Jednak gdy mamy już do czynienia z zaawansowanym stanem choroby czyli pojawieniem się komórek nowotworowych musimy zacząc intensywną formę leczenia choroby. Jest kilka metod w zwalczaniu komórek nowotworowych: Immunoterapia, Radioterapia, Leczenie operacyjne oraz Radiochemioterapia.

Kalendarz badan kobiet z podziałem na wiek.

–  20- 29 lat: cytologia, USG narządów płciowych , nie rzadziej niż co 2 lata; USG piersi – od 25 roku życia raz w roku,

–  30 – 39 lat: cytologia, USG narządów płciowych, nie rzadziej niż co 2  lata, USG piersi – raz do roku, mammografia – u kobiet obciążonych  genetycznie – od 35 roku życia,

–  Powyżej 40 lat: cytologia, USG narządów płciowych, nie rzadziej niż co 2  lata, USG piersi – raz do roku, mammografia – w przedziale wiekowym  45 – 50 lat co dwa lata, powyżej 50 roku życia raz w roku.

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ