Rak szyjki macicy.



Mimo szeroko zakrojonej kampanii walki z rakiem szyjki macicy, wiele kobiet lekceważy problem. W celu zastosowania profilaktyki wystarczy raz do roku poddac się badaniu,które nic nie boli. Jedną zgłównych przyczyn występowania raka szyjki macicy jest wirus HPV,który przenoszony jest drogą płciową.



Dokładniej chodzi tutaj o typy wirusa 16 i 18, to właśnie one są bowiem odpowiedzialne za zmiany nowotworowe w naszym organizmie. Inne odmiany wirusa HPV też powoduja zmiany w naszym organizmie jednak te zmiany nie są już tak groźne dla nas jak w/w wymienione. Pozostałymi zmianami wywoływanymi innymi typami wirusa mogą byc np. opryszczka. Po zakażeniu kobiety wirusem HPV najgorszy jest  fakt utajonej choroby która nie została wykryta podczas badań kontrolnych, i taki stan może utrzymywac się w organizmie kobiety przez wiele lat nie dajac o sobie znac. Dlatego warto a nawet powinno się wykonywac badania kontrolne raz do roku, pozwala to wykrycie choroby we wczesnym stadium co daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie.

Oprócz wirusa który wywołuje raka szyjki macicy są też inne czynniki które mogą tą chorobę wywoływac, np. rozpoczęcie we wczesnym wieku współżycia sexualnego, wieloletnie palenie papierosów, wiek, dlugotrwałe stosowanie leków hormonalnych antykoncepcyjnych, nieleczone stany zapalne pochwy.

Najskuteczniejszą metoda walki z rakiem szyjki macicy jest profilaktyka, czyli badania kontrolne. Kazda kobieta w wieku pomiędzy 21 a 59 rokiem życia, powinna raz na rok przeprowadzic takie badania (cytologia z wymazem).Tego typu badania są całkowicie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kobiety które stosuja dustna hormonalną antykoncepcje powinny wykonac takie badanie raz na pół roku.

W momencie wykrycia choroby we wczesnym stadium leczenie jest mniej inwazyjne i daje dużo większą szanse na całkowite wyleczenie. Zacznijemy od tego iż pierwsze badanie cytologiczne powinno byc wykonane przez kobiety które nie zaczeły jeszcze współzycia. Takie badanie nie jest bolesne, lekarz ginekolog pobiera za pomocą szczoteczki komórki z nabłonka macicym, po czym próbki przekazywane sa do laboratorium.

Jak powinnyśmy się przygotowac do badania?

–  Dobę przed planowana wizyta u ginekologa nie powinnysmy uprawiac stosunków sexualnych,

–  Na dwie doby przed wizytą nie możemy stsosowac żadnych tabletek dopochowych ani nie można przeprowadzac irygacji,

–  Wizyty nie nalezy planowac w momencie gdy wystepuje krwawienie miesiaczkowe.

Jak wskazują badania do zakażeń wirusem HPV najczęściej dochodzi w młodym wieku między 18 a 28, dlatego warto zaszczepic się jeszcze przed rozpoczęciem współżycia sexualnego. Fakt zakażenie się w młodym wieku nie wyklucza szczepienia się kobiet starszych, które nie zaraziły się wirusem HPV. szczepionka polega na przyjmowaniu trzech dawek w przeciągu pół roku, niestety szczepionka póki co nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Stany zaawansowania choroby.

–  Stan przedrakowy – atopowe zmiany w obrebie nabłonka szyjki macicy, wczesna diagnoza i podjęcie leczenia daje nam możliwośc wyleczenie i nie dopuszczenia do zmian nowotworowych.

–  Stan przedinwazyjny – w tym momencie nie zaszły jeszcze zmiany nowotworowe, pojawie sie rak przedinwazyjny.Rak obejmuje nabłonek szyjki macicy, zaistniałe zmiany nie siegają głęboko więc jest całkowicie wyleczalny.

–  Stan inwazyjny – w tym momencie komórki nowotworowe wnikają głebiej niż nabłonek szyjki macicy. Naogół rozwija się na terenie nadżerki. Za sprawa układu krwionośnego i limfatycznego koórki nowotworowe są rozprowadzone, co może spowodowac przerzuty na odległe narządy najczęsciej na płuca, kości, wątroba, mózg. Ten stan wymaga juz podjęcie intensywnego leczenia.

Podjęcie leczenia.

podjęcie leczenia uwarunkowane jest stopniem zaawansowania choroby. Gdy mam do czynienia ze stanem przed nowotworowym, leczenie opiera się na doraźnych działaniach które likwidują zmiany.  Jednak gdy mamy już do czynienia z zaawansowanym stanem choroby czyli pojawieniem się komórek nowotworowych musimy zacząc intensywną formę leczenia choroby. Jest kilka metod w zwalczaniu komórek nowotworowych: Immunoterapia, Radioterapia, Leczenie operacyjne oraz Radiochemioterapia.

Kalendarz badan kobiet z podziałem na wiek.

–  20- 29 lat: cytologia, USG narządów płciowych , nie rzadziej niż co 2 lata; USG piersi – od 25 roku życia raz w roku,

–  30 – 39 lat: cytologia, USG narządów płciowych, nie rzadziej niż co 2  lata, USG piersi – raz do roku, mammografia – u kobiet obciążonych  genetycznie – od 35 roku życia,

–  Powyżej 40 lat: cytologia, USG narządów płciowych, nie rzadziej niż co 2  lata, USG piersi – raz do roku, mammografia – w przedziale wiekowym  45 – 50 lat co dwa lata, powyżej 50 roku życia raz w roku.

Nie-zwykły ból głowy, czyli 5 mitów na temat migreny

Migrena to jedna z najbardziej powszechnych, a jednocześnie najmniej zrozumianych chorób neurologicznych. Wciąż powielane na jej temat mity utrudniają pacjentom…
CZYTAJ

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej trafił pacjent z podejrzeniem zawału serca. Mężczyzna został…
CZYTAJ

Jesień w odcieniach ziemi – torebki PANNA w najmodniejszych kolorach sezonu

Tegoroczne jesienne trendy to triumf naturalnych, stonowanych barw, które od lat królują w modzie jako symbol elegancji i harmonii z…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale niestety także podwyższone ryzyko zdrowotne. Według kardiologów, w…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi wiele pytań u pacjentów. Czy rzeczywiście warto ją…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich działanie jest szczególnie cenione w fitoterapii kobiecej. Rosemary…
CZYTAJ

Żywność do odpadów? To odpada!

Światowy Dzień Żywności (ang. World Food Day) obchodzony jest co roku 16 października. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o czym wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy. Farmaceutyki,…
CZYTAJ

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nie-zwykły ból głowy, czyli 5 mitów na temat migreny

Migrena to jedna z najbardziej powszechnych, a jednocześnie najmniej zrozumianych chorób neurologicznych.…
CZYTAJ

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich…
CZYTAJ