Rak płuc – jakie są jego objawy?



Niektóre choroby, na jakie cierpimy w dorosłym życiu, są jedynie wynikiem działań złośliwego losu wspartego drzewem genetycznym naszej rodziny niż naszymi świadomymi działaniami. Inne naturalnie możemy zafundować sobie sami, czy to przez zły tryb życia (forsowanie organizmu i nie zapewnianie mu odpowiedniej dawki odpoczynku), czy niezdrową dietę. Jeszcze inne nie pojawiały by się tak często gdyby nie używki – alkohol oraz papierosy.

 

Rak płuc to w 90% przypadków choroba na życzenie. Długoletni nałóg oraz tysiące wypalony papierosów niemal zawsze odbijają się na zdrowiu palacza, czasem jest to nieprzyjemny kaszel i szybkie zmęczenie innym razem nowotwór. A pozostałe 10%? Tutaj odpowiedzi mogą być dwie, choć bardziej prawdopodobna jest pierwsza (że to bierni palacze, którzy poniekąd byli zmuszeni do wdychania wyziewów nikotynowych, czy nadmiernej ilości spalin) niż druga mówiąca, że rak tkwi w każdym z nas i w każdym może się obudzić.

Żuć palenie – jeśli nie dla siebie to dla bliskich!

Tak jak w przypadku serca, tak i płuca powinniśmy regularnie poddawać badaniom. Krew może i transportuje tlen do całego organizmu, jednak musi go przecież skądś brać. Dobre w tym wszystkim jest to, że nasz organizm daje nam bardzo szybko znać, ze nowotwór zaczyna pojawiać się na płucach.

Pierwszym krokiem do zminimalizowania możliwości wystąpienia raka płuc, jest natychmiastowe zaprzestanie palenia. Nie jest to łatwe, ze względu na uzależnienie od nikotyny, jednak daje nam większe szanse na dożycie spokojnej starości i lżejszą śmierć. A tym wszystkim osobą twierdzącym, że na coś trzeba umrzeć polecamy zapoznać się z przebiegiem zaawansowanego nowotworu układu oddechowego.

 

Objawy

Im wcześniej zauważymy objawy raka płuc tym większe mamy szanse na zahamowanie rozwoju nowotworu. Wszystko zaczyna się oczywiście całkiem niewinnie od porannego kaszlu oraz zachrypniętego głosu. Oczywiście osoby palące nie widzą w tym nic dziwnego, jednak każdy z nas potrafi zauważyć kiedy siła tych objawów się zmienia i staje się bardziej intensywna – dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu swoich płuc. Niepokój powinny wzbudzić w nas także:

– duszności (to albo serce albo płuca),
– świszczący lub spłycony oddech,
– przedłużający się zły nastrój,
– brak sił oraz apetytu,
– potliwość (zwłaszcza w nocy),
– ból rozchodzący się nagle w całej klatce piersiowej,
– krew lub żółty barwnik w ślinie.



Rozwój nowotworu

To jak szybko nowotwór rozwinie się w naszym ciele zależy od bardzo wielu czynników. Czasem jest to proces dość powolny, a czasem wręcz błyskawiczny, dlatego warto zdawać sobie sprawę, że czas gra tu pierwsze skrzypce. Im dłużej zwlekamy z rzuceniem palenia tym nasze szanse maleją.

Tak samo jest z odwlekaniem wizyty u lekarza. Rak to poniekąd choroba spowodowana stanem naszej cywilizacji, z jej powietrzem o zapachu spalin i tysiącami palaczy, na których nie mamy wpływu i musimy żyć z ich dymem w naszych płucach. Można jedynie ograniczyć ten czynnik, wyeliminować go będzie jednak bardzo trudno.

To od nas zależy, czy zadbamy o zmniejszenie statystyk zachorowań i rozwoju nowotworu układu oddechowego. Skutki zaniedbania są w tym przypadku straszne – nikt nie chce oglądać swoich bliskich kiedy tak cierpią, a i samego pacjenta rak potrafi szybko złamać.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja TwojaMedica.pl

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ