Rak płuc – jakie są jego objawy?



Niektóre choroby, na jakie cierpimy w dorosłym życiu, są jedynie wynikiem działań złośliwego losu wspartego drzewem genetycznym naszej rodziny niż naszymi świadomymi działaniami. Inne naturalnie możemy zafundować sobie sami, czy to przez zły tryb życia (forsowanie organizmu i nie zapewnianie mu odpowiedniej dawki odpoczynku), czy niezdrową dietę. Jeszcze inne nie pojawiały by się tak często gdyby nie używki – alkohol oraz papierosy.

 

Rak płuc to w 90% przypadków choroba na życzenie. Długoletni nałóg oraz tysiące wypalony papierosów niemal zawsze odbijają się na zdrowiu palacza, czasem jest to nieprzyjemny kaszel i szybkie zmęczenie innym razem nowotwór. A pozostałe 10%? Tutaj odpowiedzi mogą być dwie, choć bardziej prawdopodobna jest pierwsza (że to bierni palacze, którzy poniekąd byli zmuszeni do wdychania wyziewów nikotynowych, czy nadmiernej ilości spalin) niż druga mówiąca, że rak tkwi w każdym z nas i w każdym może się obudzić.

Żuć palenie – jeśli nie dla siebie to dla bliskich!

Tak jak w przypadku serca, tak i płuca powinniśmy regularnie poddawać badaniom. Krew może i transportuje tlen do całego organizmu, jednak musi go przecież skądś brać. Dobre w tym wszystkim jest to, że nasz organizm daje nam bardzo szybko znać, ze nowotwór zaczyna pojawiać się na płucach.

Pierwszym krokiem do zminimalizowania możliwości wystąpienia raka płuc, jest natychmiastowe zaprzestanie palenia. Nie jest to łatwe, ze względu na uzależnienie od nikotyny, jednak daje nam większe szanse na dożycie spokojnej starości i lżejszą śmierć. A tym wszystkim osobą twierdzącym, że na coś trzeba umrzeć polecamy zapoznać się z przebiegiem zaawansowanego nowotworu układu oddechowego.

 

Objawy

Im wcześniej zauważymy objawy raka płuc tym większe mamy szanse na zahamowanie rozwoju nowotworu. Wszystko zaczyna się oczywiście całkiem niewinnie od porannego kaszlu oraz zachrypniętego głosu. Oczywiście osoby palące nie widzą w tym nic dziwnego, jednak każdy z nas potrafi zauważyć kiedy siła tych objawów się zmienia i staje się bardziej intensywna – dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu swoich płuc. Niepokój powinny wzbudzić w nas także:

– duszności (to albo serce albo płuca),
– świszczący lub spłycony oddech,
– przedłużający się zły nastrój,
– brak sił oraz apetytu,
– potliwość (zwłaszcza w nocy),
– ból rozchodzący się nagle w całej klatce piersiowej,
– krew lub żółty barwnik w ślinie.



Rozwój nowotworu

To jak szybko nowotwór rozwinie się w naszym ciele zależy od bardzo wielu czynników. Czasem jest to proces dość powolny, a czasem wręcz błyskawiczny, dlatego warto zdawać sobie sprawę, że czas gra tu pierwsze skrzypce. Im dłużej zwlekamy z rzuceniem palenia tym nasze szanse maleją.

Tak samo jest z odwlekaniem wizyty u lekarza. Rak to poniekąd choroba spowodowana stanem naszej cywilizacji, z jej powietrzem o zapachu spalin i tysiącami palaczy, na których nie mamy wpływu i musimy żyć z ich dymem w naszych płucach. Można jedynie ograniczyć ten czynnik, wyeliminować go będzie jednak bardzo trudno.

To od nas zależy, czy zadbamy o zmniejszenie statystyk zachorowań i rozwoju nowotworu układu oddechowego. Skutki zaniedbania są w tym przypadku straszne – nikt nie chce oglądać swoich bliskich kiedy tak cierpią, a i samego pacjenta rak potrafi szybko złamać.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja TwojaMedica.pl

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ