Rak płuc – jakie są jego objawy?



Niektóre choroby, na jakie cierpimy w dorosłym życiu, są jedynie wynikiem działań złośliwego losu wspartego drzewem genetycznym naszej rodziny niż naszymi świadomymi działaniami. Inne naturalnie możemy zafundować sobie sami, czy to przez zły tryb życia (forsowanie organizmu i nie zapewnianie mu odpowiedniej dawki odpoczynku), czy niezdrową dietę. Jeszcze inne nie pojawiały by się tak często gdyby nie używki – alkohol oraz papierosy.

 

Rak płuc to w 90% przypadków choroba na życzenie. Długoletni nałóg oraz tysiące wypalony papierosów niemal zawsze odbijają się na zdrowiu palacza, czasem jest to nieprzyjemny kaszel i szybkie zmęczenie innym razem nowotwór. A pozostałe 10%? Tutaj odpowiedzi mogą być dwie, choć bardziej prawdopodobna jest pierwsza (że to bierni palacze, którzy poniekąd byli zmuszeni do wdychania wyziewów nikotynowych, czy nadmiernej ilości spalin) niż druga mówiąca, że rak tkwi w każdym z nas i w każdym może się obudzić.

Żuć palenie – jeśli nie dla siebie to dla bliskich!

Tak jak w przypadku serca, tak i płuca powinniśmy regularnie poddawać badaniom. Krew może i transportuje tlen do całego organizmu, jednak musi go przecież skądś brać. Dobre w tym wszystkim jest to, że nasz organizm daje nam bardzo szybko znać, ze nowotwór zaczyna pojawiać się na płucach.

Pierwszym krokiem do zminimalizowania możliwości wystąpienia raka płuc, jest natychmiastowe zaprzestanie palenia. Nie jest to łatwe, ze względu na uzależnienie od nikotyny, jednak daje nam większe szanse na dożycie spokojnej starości i lżejszą śmierć. A tym wszystkim osobą twierdzącym, że na coś trzeba umrzeć polecamy zapoznać się z przebiegiem zaawansowanego nowotworu układu oddechowego.

 

Objawy

Im wcześniej zauważymy objawy raka płuc tym większe mamy szanse na zahamowanie rozwoju nowotworu. Wszystko zaczyna się oczywiście całkiem niewinnie od porannego kaszlu oraz zachrypniętego głosu. Oczywiście osoby palące nie widzą w tym nic dziwnego, jednak każdy z nas potrafi zauważyć kiedy siła tych objawów się zmienia i staje się bardziej intensywna – dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu swoich płuc. Niepokój powinny wzbudzić w nas także:

– duszności (to albo serce albo płuca),
– świszczący lub spłycony oddech,
– przedłużający się zły nastrój,
– brak sił oraz apetytu,
– potliwość (zwłaszcza w nocy),
– ból rozchodzący się nagle w całej klatce piersiowej,
– krew lub żółty barwnik w ślinie.



Rozwój nowotworu

To jak szybko nowotwór rozwinie się w naszym ciele zależy od bardzo wielu czynników. Czasem jest to proces dość powolny, a czasem wręcz błyskawiczny, dlatego warto zdawać sobie sprawę, że czas gra tu pierwsze skrzypce. Im dłużej zwlekamy z rzuceniem palenia tym nasze szanse maleją.

Tak samo jest z odwlekaniem wizyty u lekarza. Rak to poniekąd choroba spowodowana stanem naszej cywilizacji, z jej powietrzem o zapachu spalin i tysiącami palaczy, na których nie mamy wpływu i musimy żyć z ich dymem w naszych płucach. Można jedynie ograniczyć ten czynnik, wyeliminować go będzie jednak bardzo trudno.

To od nas zależy, czy zadbamy o zmniejszenie statystyk zachorowań i rozwoju nowotworu układu oddechowego. Skutki zaniedbania są w tym przypadku straszne – nikt nie chce oglądać swoich bliskich kiedy tak cierpią, a i samego pacjenta rak potrafi szybko złamać.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja TwojaMedica.pl

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ