Polacy pokochali sport. Rower popularniejszy od biegania



40% Polaków ćwiczy przynajmniej raz w tygodniu – wynika z raportu Centrum Badania Opinii Publicznej. Jeszcze w 2003 roku regularną aktywność fizyczną deklarowało tylko 9% badanych. Mimo że na tle innych krajów wypadamy przeciętnie, ruszamy się coraz chętniej.

Uprawianie sportu to przede wszystkim domena ludzi młodych, dobrze wykształconych, zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej i mieszkańców miast. Uprawiają sport dla zdrowia (70%), a nieco rzadziej dla przyjemności (61%). Prawie co drugi respondent badania „Aktywność fizyczna Polaków” Centrum Badania Opinii Publicznej przyznał, że motywuje go poprawa samopoczucia, odreagowanie stresu oraz chęć pozostania w dobrej formie, zaś dla co trzeciego sport to przede wszystkim sposób wspólnego spędzania czasu ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną.

Bezkonkurencyjny rower

Wbrew powszechnej opinii bieganie – które uprawia 18% Polaków – wcale nie jest najpopularniejszą aktywnością fizyczną. Wyprzedza je jazda na rowerze (51%),
a także pływanie (28%). Czwarte miejsce przypadło wędrówkom górskim, które uprawia 16% badanych.

Porównując te dane z rokiem 2003, widać jak znacząco zmieniły się gusta sportowe Polaków. O ile ponad dekadę temu jazda na rowerze była również bezkonkurencyjna, (41%), o tyle drugą pozycję zajmowała gimnastyka (19%). Pływanie deklarowały „tylko” 16% społeczeństwa, biegało 12% Polaków, a turystykę pieszą uprawiało 2% badanych.

Różne są motywacje do uprawiania poszczególnych dyscyplin. Bieganie, pływanie, gimnastyka, jazda na rowerze – to sporty uprawiane przede wszystkim dla zdrowia (70%). Na siłownię Polacy chodzą żeby dobrze wyglądać, mieć ładną sylwetkę. Natomiast przyjemność (61%) to główny powód uprawiana takich sportów jak: taniec, turystyka piesza, piłka nożna, sporty zimowe i siatkówka.



Bez względu na porę dnia i nocy

Na uprawianie sportu decydują się coraz częściej osoby, które za dnia nie mają czasu na aktywność fizyczną – pracownicy korporacji, ludzie mediów, biznesmeni. Coraz większą popularność zyskuje nocne bieganie. W wielu polskich miastach, sportowcy skrzykują się w gronie najbliższych znajomych na portalach społecznościowych.

Wzięcie udziału w takich wydarzeniach deklaruje nawet kilka tysięcy osób. Innym przykładem nocnych inicjatyw jest Masa Krytyczna, czyli grupowe przejazdy cyklistów. Działacze rowerowi upominają się wówczas o realizację postulatów rowerowych. Rośnie również grono miłośników nocnej jazdy na rolkach. Tylko w ostatnim gdańskim NightSkatingu wzięło udział rekordowe 2088 osób. – Rozwój technologiczny sprawił, że bieganie, jazda na rowerze czy rolkach są bezpieczniejsze i przyjemniejsze, nawet po zmroku. Każdy może mieć nowoczesną lampkę, a dzięki niej ruszać się o każdej porze – mówi Weronika Kostrzewska z firmy Mactronic, będącej wrocławskim producentem oświetlenia przenośnego.

Według uczestników takich spotkań, nocna aktywność daje zupełnie inne wrażenia. Sportowiec dysponuje całymi ulicami, nie przeszkadzają mu samochody i tłumy, może osiągać większe prędkości, a ciemność powoduje powstanie dodatkowej adrenaliny.

 

Coraz lepszy sprzęt

Polakom łatwiej znaleźć odpowiadające swoim gustom imprezy, ale też zaopatrzyć się w konieczny sprzęt. Ubrania nie przeszkadzają w ruchu i – co ważne – pozwalają na prawidłową wymianę ciepła, pomiędzy organizmem a otoczeniem. Również akcesoria są coraz bardziej dostępne i dostosowane do wymagań sportowców.

Akcesoria dostępne w sklepach są coraz lepsze, pozwalają osiągnąć znakomite rezultaty sportowe. Dzięki dużej palecie wyposażenia, osoby aktywne ruchowo mogą wybrać to, co im najbardziej odpowiada.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ