Polacy pokochali sport. Rower popularniejszy od biegania



40% Polaków ćwiczy przynajmniej raz w tygodniu – wynika z raportu Centrum Badania Opinii Publicznej. Jeszcze w 2003 roku regularną aktywność fizyczną deklarowało tylko 9% badanych. Mimo że na tle innych krajów wypadamy przeciętnie, ruszamy się coraz chętniej.

Uprawianie sportu to przede wszystkim domena ludzi młodych, dobrze wykształconych, zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej i mieszkańców miast. Uprawiają sport dla zdrowia (70%), a nieco rzadziej dla przyjemności (61%). Prawie co drugi respondent badania „Aktywność fizyczna Polaków” Centrum Badania Opinii Publicznej przyznał, że motywuje go poprawa samopoczucia, odreagowanie stresu oraz chęć pozostania w dobrej formie, zaś dla co trzeciego sport to przede wszystkim sposób wspólnego spędzania czasu ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną.

Bezkonkurencyjny rower

Wbrew powszechnej opinii bieganie – które uprawia 18% Polaków – wcale nie jest najpopularniejszą aktywnością fizyczną. Wyprzedza je jazda na rowerze (51%),
a także pływanie (28%). Czwarte miejsce przypadło wędrówkom górskim, które uprawia 16% badanych.

Porównując te dane z rokiem 2003, widać jak znacząco zmieniły się gusta sportowe Polaków. O ile ponad dekadę temu jazda na rowerze była również bezkonkurencyjna, (41%), o tyle drugą pozycję zajmowała gimnastyka (19%). Pływanie deklarowały „tylko” 16% społeczeństwa, biegało 12% Polaków, a turystykę pieszą uprawiało 2% badanych.

Różne są motywacje do uprawiania poszczególnych dyscyplin. Bieganie, pływanie, gimnastyka, jazda na rowerze – to sporty uprawiane przede wszystkim dla zdrowia (70%). Na siłownię Polacy chodzą żeby dobrze wyglądać, mieć ładną sylwetkę. Natomiast przyjemność (61%) to główny powód uprawiana takich sportów jak: taniec, turystyka piesza, piłka nożna, sporty zimowe i siatkówka.



Bez względu na porę dnia i nocy

Na uprawianie sportu decydują się coraz częściej osoby, które za dnia nie mają czasu na aktywność fizyczną – pracownicy korporacji, ludzie mediów, biznesmeni. Coraz większą popularność zyskuje nocne bieganie. W wielu polskich miastach, sportowcy skrzykują się w gronie najbliższych znajomych na portalach społecznościowych.

Wzięcie udziału w takich wydarzeniach deklaruje nawet kilka tysięcy osób. Innym przykładem nocnych inicjatyw jest Masa Krytyczna, czyli grupowe przejazdy cyklistów. Działacze rowerowi upominają się wówczas o realizację postulatów rowerowych. Rośnie również grono miłośników nocnej jazdy na rolkach. Tylko w ostatnim gdańskim NightSkatingu wzięło udział rekordowe 2088 osób. – Rozwój technologiczny sprawił, że bieganie, jazda na rowerze czy rolkach są bezpieczniejsze i przyjemniejsze, nawet po zmroku. Każdy może mieć nowoczesną lampkę, a dzięki niej ruszać się o każdej porze – mówi Weronika Kostrzewska z firmy Mactronic, będącej wrocławskim producentem oświetlenia przenośnego.

Według uczestników takich spotkań, nocna aktywność daje zupełnie inne wrażenia. Sportowiec dysponuje całymi ulicami, nie przeszkadzają mu samochody i tłumy, może osiągać większe prędkości, a ciemność powoduje powstanie dodatkowej adrenaliny.

 

Coraz lepszy sprzęt

Polakom łatwiej znaleźć odpowiadające swoim gustom imprezy, ale też zaopatrzyć się w konieczny sprzęt. Ubrania nie przeszkadzają w ruchu i – co ważne – pozwalają na prawidłową wymianę ciepła, pomiędzy organizmem a otoczeniem. Również akcesoria są coraz bardziej dostępne i dostosowane do wymagań sportowców.

Akcesoria dostępne w sklepach są coraz lepsze, pozwalają osiągnąć znakomite rezultaty sportowe. Dzięki dużej palecie wyposażenia, osoby aktywne ruchowo mogą wybrać to, co im najbardziej odpowiada.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ