Nowotwory skóry



W ostatnich latach nastąpiło nasilenie zachorowań na nowotwory skóry, jednocześnie zwiększyła się umieralność na tę choroby. Raki skóry stanowią od 8 do 10 proc. wszystkich nowotworów. Jednym z najczęściej spotykanych nowotworów skórnych jest czerniak złośliwy.

Przyczyny powstawania mogą być zarówno genetyczne, jak i środowiskowe, doraźne, związane choćby z intensywną ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne. Bardzo istotnym czynnikiem są tak zwane zmiany melanocytowe, czyli znamiona na podłożu których rozwija się większość czerniaków. Osoby, które mają około pięćdziesięciu znamion melanocytowych są pięciokrotnie bardziej narażone na nowotwór skóry. Jeśli idzie o promieniowanie słoneczne to bardziej narażone na czerniaka są osoby o jasnej karnacji skóry, zwłaszcza piegowate. Takie osoby powinny unikać również solariów.

Również częstym nowotworem skóry jest rak podstawnokomórkowy, występujący bardziej u osób starszych, nie mający skłonności do przerzutów. Jego podstawą jest perełkowaty guzek o błyszczącej, gładkiej powierzchni. Pojawia się głównie na czole, w okolicy oczodołów i nosa.

Podstawowym sposobem leczenia nowotworów skóry jest wycięcie guza z otoczeniem zdrowych tkanek. Jednak wcześniej niezbędne jest postawienie diagnozy przez dermatologa, który zbada zagrożone miejsce na podstawie obrazu klinicznego oraz badania histopatologicznego. Potem zbada pobliskie węzły chłonne wykonując biopsję.



Czerniak jest nowotworem związanym z naszym układem odpornościowym, toteż z tym wiąże się jego leczenie. Poza wycięciem guza stosowane są inne metody np. kriochirurgiczna (zamrażanie) w przypadku raków podstawnokomórkowych o wyraźnie zarysowanych granicach. Metodą nieinwazyjną jest terapia fotodynamiczna, polegająca na zastosowaniu substancji fotouczulającej i światła o odpowiedniej dla danej substancji długości fali.

Osobom, które nie mogą być poddawane zabiegom chirurgicznym stosuje się radioterapię. W przypadku guzków nie przekraczających średnicy 5 mm stosowany jest coraz częściej laser CO2. Niewielkie ogniska zapalne leczy się 5-procentową maścią 5-fluorouracylową lub imikwimodem. Bywa też stosowana elektrodestrukcja.

Są różne rokowania wyzdrowienia w zależności od rodzaju nowotworu skóry i jego zaawansowania. Rak podstawnokomórkowy możliwy jest do wyleczenia nawet w 95 przypadkach. Jednak najważniejsze jest zapobieganie, czyli unikanie promieniowania ultrafioletowego, wystawiania skóry na dłuższy czas na słońce i przebywania w solariach.

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi coraz częściej spotykają się z przypadkami przewlekłego bólu…
CZYTAJ

Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: - Obecnie do specjalistów trafiają…
CZYTAJ

Z Miłości do Włoch!

Warszawa, 20 stycznia 2025 r. – W wyjątkowej przestrzeni budynku Senator przy ulicy Bielańskiej w Warszawie odbył się spektakularny pokaz…
CZYTAJ

Zmysłoterapia – zapachy dobrego nastroju. Jak oddziaływają na nas zapachy?

Zapachy otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, czy podczas spacerów. Czasami są niemal niezauważalne, innym razem wywołują…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne w Klinice Urody Beleza – dlaczego warto?

Szybkie tempo życia i ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im nieco odpocząć i rozluźnić…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ