Nowotwory skóry



W ostatnich latach nastąpiło nasilenie zachorowań na nowotwory skóry, jednocześnie zwiększyła się umieralność na tę choroby. Raki skóry stanowią od 8 do 10 proc. wszystkich nowotworów. Jednym z najczęściej spotykanych nowotworów skórnych jest czerniak złośliwy.

Przyczyny powstawania mogą być zarówno genetyczne, jak i środowiskowe, doraźne, związane choćby z intensywną ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne. Bardzo istotnym czynnikiem są tak zwane zmiany melanocytowe, czyli znamiona na podłożu których rozwija się większość czerniaków. Osoby, które mają około pięćdziesięciu znamion melanocytowych są pięciokrotnie bardziej narażone na nowotwór skóry. Jeśli idzie o promieniowanie słoneczne to bardziej narażone na czerniaka są osoby o jasnej karnacji skóry, zwłaszcza piegowate. Takie osoby powinny unikać również solariów.

Również częstym nowotworem skóry jest rak podstawnokomórkowy, występujący bardziej u osób starszych, nie mający skłonności do przerzutów. Jego podstawą jest perełkowaty guzek o błyszczącej, gładkiej powierzchni. Pojawia się głównie na czole, w okolicy oczodołów i nosa.

Podstawowym sposobem leczenia nowotworów skóry jest wycięcie guza z otoczeniem zdrowych tkanek. Jednak wcześniej niezbędne jest postawienie diagnozy przez dermatologa, który zbada zagrożone miejsce na podstawie obrazu klinicznego oraz badania histopatologicznego. Potem zbada pobliskie węzły chłonne wykonując biopsję.



Czerniak jest nowotworem związanym z naszym układem odpornościowym, toteż z tym wiąże się jego leczenie. Poza wycięciem guza stosowane są inne metody np. kriochirurgiczna (zamrażanie) w przypadku raków podstawnokomórkowych o wyraźnie zarysowanych granicach. Metodą nieinwazyjną jest terapia fotodynamiczna, polegająca na zastosowaniu substancji fotouczulającej i światła o odpowiedniej dla danej substancji długości fali.

Osobom, które nie mogą być poddawane zabiegom chirurgicznym stosuje się radioterapię. W przypadku guzków nie przekraczających średnicy 5 mm stosowany jest coraz częściej laser CO2. Niewielkie ogniska zapalne leczy się 5-procentową maścią 5-fluorouracylową lub imikwimodem. Bywa też stosowana elektrodestrukcja.

Są różne rokowania wyzdrowienia w zależności od rodzaju nowotworu skóry i jego zaawansowania. Rak podstawnokomórkowy możliwy jest do wyleczenia nawet w 95 przypadkach. Jednak najważniejsze jest zapobieganie, czyli unikanie promieniowania ultrafioletowego, wystawiania skóry na dłuższy czas na słońce i przebywania w solariach.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ