Nowotwory skóry



W ostatnich latach nastąpiło nasilenie zachorowań na nowotwory skóry, jednocześnie zwiększyła się umieralność na tę choroby. Raki skóry stanowią od 8 do 10 proc. wszystkich nowotworów. Jednym z najczęściej spotykanych nowotworów skórnych jest czerniak złośliwy.

Przyczyny powstawania mogą być zarówno genetyczne, jak i środowiskowe, doraźne, związane choćby z intensywną ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne. Bardzo istotnym czynnikiem są tak zwane zmiany melanocytowe, czyli znamiona na podłożu których rozwija się większość czerniaków. Osoby, które mają około pięćdziesięciu znamion melanocytowych są pięciokrotnie bardziej narażone na nowotwór skóry. Jeśli idzie o promieniowanie słoneczne to bardziej narażone na czerniaka są osoby o jasnej karnacji skóry, zwłaszcza piegowate. Takie osoby powinny unikać również solariów.

Również częstym nowotworem skóry jest rak podstawnokomórkowy, występujący bardziej u osób starszych, nie mający skłonności do przerzutów. Jego podstawą jest perełkowaty guzek o błyszczącej, gładkiej powierzchni. Pojawia się głównie na czole, w okolicy oczodołów i nosa.

Podstawowym sposobem leczenia nowotworów skóry jest wycięcie guza z otoczeniem zdrowych tkanek. Jednak wcześniej niezbędne jest postawienie diagnozy przez dermatologa, który zbada zagrożone miejsce na podstawie obrazu klinicznego oraz badania histopatologicznego. Potem zbada pobliskie węzły chłonne wykonując biopsję.



Czerniak jest nowotworem związanym z naszym układem odpornościowym, toteż z tym wiąże się jego leczenie. Poza wycięciem guza stosowane są inne metody np. kriochirurgiczna (zamrażanie) w przypadku raków podstawnokomórkowych o wyraźnie zarysowanych granicach. Metodą nieinwazyjną jest terapia fotodynamiczna, polegająca na zastosowaniu substancji fotouczulającej i światła o odpowiedniej dla danej substancji długości fali.

Osobom, które nie mogą być poddawane zabiegom chirurgicznym stosuje się radioterapię. W przypadku guzków nie przekraczających średnicy 5 mm stosowany jest coraz częściej laser CO2. Niewielkie ogniska zapalne leczy się 5-procentową maścią 5-fluorouracylową lub imikwimodem. Bywa też stosowana elektrodestrukcja.

Są różne rokowania wyzdrowienia w zależności od rodzaju nowotworu skóry i jego zaawansowania. Rak podstawnokomórkowy możliwy jest do wyleczenia nawet w 95 przypadkach. Jednak najważniejsze jest zapobieganie, czyli unikanie promieniowania ultrafioletowego, wystawiania skóry na dłuższy czas na słońce i przebywania w solariach.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ