Nowotwory skóry



W ostatnich latach nastąpiło nasilenie zachorowań na nowotwory skóry, jednocześnie zwiększyła się umieralność na tę choroby. Raki skóry stanowią od 8 do 10 proc. wszystkich nowotworów. Jednym z najczęściej spotykanych nowotworów skórnych jest czerniak złośliwy.

Przyczyny powstawania mogą być zarówno genetyczne, jak i środowiskowe, doraźne, związane choćby z intensywną ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne. Bardzo istotnym czynnikiem są tak zwane zmiany melanocytowe, czyli znamiona na podłożu których rozwija się większość czerniaków. Osoby, które mają około pięćdziesięciu znamion melanocytowych są pięciokrotnie bardziej narażone na nowotwór skóry. Jeśli idzie o promieniowanie słoneczne to bardziej narażone na czerniaka są osoby o jasnej karnacji skóry, zwłaszcza piegowate. Takie osoby powinny unikać również solariów.

Również częstym nowotworem skóry jest rak podstawnokomórkowy, występujący bardziej u osób starszych, nie mający skłonności do przerzutów. Jego podstawą jest perełkowaty guzek o błyszczącej, gładkiej powierzchni. Pojawia się głównie na czole, w okolicy oczodołów i nosa.

Podstawowym sposobem leczenia nowotworów skóry jest wycięcie guza z otoczeniem zdrowych tkanek. Jednak wcześniej niezbędne jest postawienie diagnozy przez dermatologa, który zbada zagrożone miejsce na podstawie obrazu klinicznego oraz badania histopatologicznego. Potem zbada pobliskie węzły chłonne wykonując biopsję.



Czerniak jest nowotworem związanym z naszym układem odpornościowym, toteż z tym wiąże się jego leczenie. Poza wycięciem guza stosowane są inne metody np. kriochirurgiczna (zamrażanie) w przypadku raków podstawnokomórkowych o wyraźnie zarysowanych granicach. Metodą nieinwazyjną jest terapia fotodynamiczna, polegająca na zastosowaniu substancji fotouczulającej i światła o odpowiedniej dla danej substancji długości fali.

Osobom, które nie mogą być poddawane zabiegom chirurgicznym stosuje się radioterapię. W przypadku guzków nie przekraczających średnicy 5 mm stosowany jest coraz częściej laser CO2. Niewielkie ogniska zapalne leczy się 5-procentową maścią 5-fluorouracylową lub imikwimodem. Bywa też stosowana elektrodestrukcja.

Są różne rokowania wyzdrowienia w zależności od rodzaju nowotworu skóry i jego zaawansowania. Rak podstawnokomórkowy możliwy jest do wyleczenia nawet w 95 przypadkach. Jednak najważniejsze jest zapobieganie, czyli unikanie promieniowania ultrafioletowego, wystawiania skóry na dłuższy czas na słońce i przebywania w solariach.

Nie-zwykły ból głowy, czyli 5 mitów na temat migreny

Migrena to jedna z najbardziej powszechnych, a jednocześnie najmniej zrozumianych chorób neurologicznych. Wciąż powielane na jej temat mity utrudniają pacjentom…
CZYTAJ

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej trafił pacjent z podejrzeniem zawału serca. Mężczyzna został…
CZYTAJ

Jesień w odcieniach ziemi – torebki PANNA w najmodniejszych kolorach sezonu

Tegoroczne jesienne trendy to triumf naturalnych, stonowanych barw, które od lat królują w modzie jako symbol elegancji i harmonii z…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale niestety także podwyższone ryzyko zdrowotne. Według kardiologów, w…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi wiele pytań u pacjentów. Czy rzeczywiście warto ją…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich działanie jest szczególnie cenione w fitoterapii kobiecej. Rosemary…
CZYTAJ

Żywność do odpadów? To odpada!

Światowy Dzień Żywności (ang. World Food Day) obchodzony jest co roku 16 października. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o czym wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy. Farmaceutyki,…
CZYTAJ

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nie-zwykły ból głowy, czyli 5 mitów na temat migreny

Migrena to jedna z najbardziej powszechnych, a jednocześnie najmniej zrozumianych chorób neurologicznych.…
CZYTAJ

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich…
CZYTAJ