Niedobór witamin jesienią – czego potrzebujesz by wyglądać i czuć się dobrze



Owocowe desery i warzywne sałatki smakują nam najbardziej na wiosnę i podczas wakacji, gdy mamy łatwy dostęp do świeżych, niezwykle aromatycznych produktów. Niestety, z nadejściem jesieni często odchodzimy od zdrowego żywienia i na nowo odkrywamy uroki kalorycznych przekąsek i tłustych, zawiesistych sosów z mięsem. Niemała w tym rola pogarszających się warunków pogodowych, ale daleko idąca modyfikacja codziennego jadłospisu to zwykle nie najlepszy pomysł.

 

Uff… Koniec sezonu bikinii!

Od początku wiosny dbałaś o linię, by dobrze wyglądać na plaży, a z końcem lata postanowiłaś pożegnać wszystkie wyrzeczenia? Restrykcyjne diety mają to do siebie, że nie sposób stosować ich dłużej niż przez 3-4 miesiące. Nie oznacza to jednak, że zakończeniu kuracji odchudzającej można jeść wszystko, w dowolnych ilościach! Przyzwyczajenia żywieniowe należy zmieniać stopniowo, by organizm nie doznał szoku i nie zaczął magazynować tkanki tłuszczowej w oczekiwaniu na kolejne „chude” miesiące. Dlatego też nie ulegaj wszystkim zachciankom żywieniowym, spożywaj zbilansowane posiłki i pamiętaj, że szczupła sylwetka to samo zdrowie – także na jesieni i w zimie.

Owoców nie ma, witamin brak…

Pachnące truskawki, soczyste czereśnie i cudownie miękkie maliny… – w środku lata trudno się im oprzeć, nic więc dziwnego, że większość z nas mimochodem zapewnia sobie solidną porcję witamin niemal każdego dnia. Sytuacja ulega zmianie w okresie jesienno-zimowym, ale nie zapominajmy, że świeże owoce możemy kupić także we wrześniu. Jabłka, gruszki i śliwki nie tylko zawierają witaminy i składniki mineralne, ale także usprawniają procesy trawienia, dzięki czemu jest nam łatwiej zachować prawidłową masę ciała.

Oddzielną kwestią jest powszechny wśród Polek niedobór witaminy D, którą organizm może wytworzyć sam, pod wpływem działania promieni słonecznych. Podczas wakacji nietrudno o pokrycie zapotrzebowania organizmu na tę witaminę, ale w chłodne, pochmurne dni możemy mieć z tym poważne kłopoty. Warto mieć wówczas pod ręką suplement dla kobiet zawierający witaminę D, taki jak Harmonella.



Bez pudru ani rusz!

W trakcie urlopu twoja lekko opalona skóra wręcz promieniała zdrowiem, a im dalej od wakacji, tym częściej masz wrażenie, że bez makijażu wyglądasz coraz gorzej? Pogorszenie stanu cery może mieć po części związek z brakiem ekspozycji ciała na promienie słoneczne, które hamują aktywność gruczołów łojowych i sprawiają, że skóra staje się gładka jak z reklamy.

Nie zapominaj jednak, że dla stanu twojej cery największe znaczenie ma sposób, w jaki się odżywiasz, np. jeśli w lecie często jadłaś szpinak, fasolę i orzechy nerkowca – czyli doskonałe źródła ważnego dla funkcjonowania skóry cynku – a ostatnio w ogóle nie pojawiają się w twoim jadłospisie, pogorszenie wyglądu jest nieuniknione.

Suplementacja diety – dlaczego warto?

Kilka zbędnych kilogramów i pogorszenie wyglądu to nie jedyne problemy, z jakimi możesz mieć po wprowadzeniu niekorzystnych zmian do swojego sposobu odżywiania. Prawdziwym zagrożeniem, jakie stwarzają niedobory witamin i składników mineralnych, jest osłabienie funkcjonowania całego organizmu. Gdy w twoim ciele brakuje cynku lub witamin z grupy B, cierpi na tym nie tylko twój wygląd, ale także zdolność koncentracji uwagi i samopoczucie. Właśnie z tego powodu powinnaś zadbać o to, by niedobory żywieniowe nie stały się twoim udziałem.

Braki cennych substancji możesz odbudować, wracając na drogę zdrowego żywienia, ale zanim uda ci się wyrównać istniejące już niedobory, mogą minąć tygodnie lub wręcz miesiące. Szybsze efekty przyniesie zastosowanie suplementu diety Harmonella, którego skład został opracowany z myślą o potrzebach Polek. Regularne przyjmowanie preparatu Harmonella korzystnie wpłynie na twój wygląd (cynk, selen), poprawi metabolizm (chrom), zwalczy jesienną chandrę (witamina B6, kwas foliowy), wzmocni kości i zęby (witamina D) oraz ochroni układ sercowo-naczyniowy (oleuropeina, witaminy z grupy B, cholina).

O zdrowie i atrakcyjny wygląd warto dbać przez cały rok, nie tylko w okresie wiosenno-letnim, dlatego z nadejściem jesieni zaopatrz się w skuteczny i bezpieczny suplement, który uchroni cię przed niedoborem witamin.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ