Napar z pokrzywy na włosy – pokrzywa i jej właściwości



Problemy z włosami miała lub ma niejedna kobieta, częste farbowania włosów, suszarka, prostownica i inne nie zliczone „zabiegi” wpływają negatywnie na kondycję naszych włosów.

Nim przejdziemy do meritum, czyli jak przyrządzić napar z pokrzywy, postaramy się z charakteryzować i opisać właściwości lecznicze pokrzywy.

Pokrzywę stosowały nasze babki, prababki i praprababki, wtedy już doceniono właściwości lecznicze tej rośliny. Działa ona moczopędnie, oczyszcza cały organizm, dodatkowo pokrzywa skuteczna jest w leczeniu awitaminozy wszystko dzięki substancji mineralnych  oraz witam (A, K, B2, C), stosowana jest także przy leczeniu anemii, bardzo dobrze działa na naszą cerę i włosy.

Pokrzywa stosowana jest także przy leczeniu dny moczanowej oraz przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie.

Napar z pokrzywy na włosy stosowany jest przy problemie wypadających włosów, ale też stosowany jest przy leczeniu łupieży, redukuje produkcję łojotoku oraz wzmacnia cebulki włosowe.

Picie naparów z pokrzywy ( może to być świeża pokrzywa lub ususzone liście pokrzywy ) poprawia przemianę materii, wzmaga apetyt. Dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn, związki zawarte w pokrzywie oczyszczają nasz układ trawienny, korzystnie wpływają na pracę wątroby, trzustki oraz żołądka.



W pokrzywie zawarte też są między innymi witamina K, garbniki oraz flawonoidy, które działają przeciwkrwotocznie oraz powodują gojenie się naczyń włosowatych. Liście pokrzywy obniżają ciśnienie krwi, ma działanie przeciwkrwotoczne a zawdzięczamy to dużej zawartości witamy K oraz flawonoidów. Picie naparu z pokrzywy pobudza wydzielanie soku żołądkowego, zmniejsza stany zapalne przewodu pokarmowego.

modanaurode.pl pokrzywa napar na wlosy

Jak wykonać napar z pokrzywy na włosy?

Do wykonania naparu możemy użyć gotowej ususzonej pokrzywy ( można kupić ja w aptece lub w sklepie zielarskim ) lub świeżej, własnoręcznie zerwanej ( najlepiej młodą ).

Do filiżanki w sypujemy 2 łyżeczki (małe) pokrzywy, zalewamy gorącą wodą ( nie wrzątkiem ), przykrywamy spodkiem i czekamy około 30 minut.

Po zaparzeniu poczekajmy aż napar wystygnie ( najlepiej jakby był chłodny), następnie przecedzamy napar przez sitko aby pozbyć się fusów.

 Po umyciu głowy polewamy włosy naparem ( nie wycieramy go, najlepiej też byłoby nie suszyć głowy suszarką, tylko pozwolić włosom swobodnie wyschnąć).

Najlepiej stosować napar z pokrzywy po każdym myciu głowy ( napar nie jest wskazany dla osób o blond włosach, ponieważ pokrzywa może zafarbować włosy na zielony kolor).

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ