Napar z pokrzywy na włosy – pokrzywa i jej właściwości



Problemy z włosami miała lub ma niejedna kobieta, częste farbowania włosów, suszarka, prostownica i inne nie zliczone „zabiegi” wpływają negatywnie na kondycję naszych włosów.

Nim przejdziemy do meritum, czyli jak przyrządzić napar z pokrzywy, postaramy się z charakteryzować i opisać właściwości lecznicze pokrzywy.

Pokrzywę stosowały nasze babki, prababki i praprababki, wtedy już doceniono właściwości lecznicze tej rośliny. Działa ona moczopędnie, oczyszcza cały organizm, dodatkowo pokrzywa skuteczna jest w leczeniu awitaminozy wszystko dzięki substancji mineralnych  oraz witam (A, K, B2, C), stosowana jest także przy leczeniu anemii, bardzo dobrze działa na naszą cerę i włosy.

Pokrzywa stosowana jest także przy leczeniu dny moczanowej oraz przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie.

Napar z pokrzywy na włosy stosowany jest przy problemie wypadających włosów, ale też stosowany jest przy leczeniu łupieży, redukuje produkcję łojotoku oraz wzmacnia cebulki włosowe.

Picie naparów z pokrzywy ( może to być świeża pokrzywa lub ususzone liście pokrzywy ) poprawia przemianę materii, wzmaga apetyt. Dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn, związki zawarte w pokrzywie oczyszczają nasz układ trawienny, korzystnie wpływają na pracę wątroby, trzustki oraz żołądka.



W pokrzywie zawarte też są między innymi witamina K, garbniki oraz flawonoidy, które działają przeciwkrwotocznie oraz powodują gojenie się naczyń włosowatych. Liście pokrzywy obniżają ciśnienie krwi, ma działanie przeciwkrwotoczne a zawdzięczamy to dużej zawartości witamy K oraz flawonoidów. Picie naparu z pokrzywy pobudza wydzielanie soku żołądkowego, zmniejsza stany zapalne przewodu pokarmowego.

modanaurode.pl pokrzywa napar na wlosy

Jak wykonać napar z pokrzywy na włosy?

Do wykonania naparu możemy użyć gotowej ususzonej pokrzywy ( można kupić ja w aptece lub w sklepie zielarskim ) lub świeżej, własnoręcznie zerwanej ( najlepiej młodą ).

Do filiżanki w sypujemy 2 łyżeczki (małe) pokrzywy, zalewamy gorącą wodą ( nie wrzątkiem ), przykrywamy spodkiem i czekamy około 30 minut.

Po zaparzeniu poczekajmy aż napar wystygnie ( najlepiej jakby był chłodny), następnie przecedzamy napar przez sitko aby pozbyć się fusów.

 Po umyciu głowy polewamy włosy naparem ( nie wycieramy go, najlepiej też byłoby nie suszyć głowy suszarką, tylko pozwolić włosom swobodnie wyschnąć).

Najlepiej stosować napar z pokrzywy po każdym myciu głowy ( napar nie jest wskazany dla osób o blond włosach, ponieważ pokrzywa może zafarbować włosy na zielony kolor).

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ