Napar z pokrzywy na włosy – pokrzywa i jej właściwości



Problemy z włosami miała lub ma niejedna kobieta, częste farbowania włosów, suszarka, prostownica i inne nie zliczone „zabiegi” wpływają negatywnie na kondycję naszych włosów.

Nim przejdziemy do meritum, czyli jak przyrządzić napar z pokrzywy, postaramy się z charakteryzować i opisać właściwości lecznicze pokrzywy.

Pokrzywę stosowały nasze babki, prababki i praprababki, wtedy już doceniono właściwości lecznicze tej rośliny. Działa ona moczopędnie, oczyszcza cały organizm, dodatkowo pokrzywa skuteczna jest w leczeniu awitaminozy wszystko dzięki substancji mineralnych  oraz witam (A, K, B2, C), stosowana jest także przy leczeniu anemii, bardzo dobrze działa na naszą cerę i włosy.

Pokrzywa stosowana jest także przy leczeniu dny moczanowej oraz przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie.

Napar z pokrzywy na włosy stosowany jest przy problemie wypadających włosów, ale też stosowany jest przy leczeniu łupieży, redukuje produkcję łojotoku oraz wzmacnia cebulki włosowe.

Picie naparów z pokrzywy ( może to być świeża pokrzywa lub ususzone liście pokrzywy ) poprawia przemianę materii, wzmaga apetyt. Dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn, związki zawarte w pokrzywie oczyszczają nasz układ trawienny, korzystnie wpływają na pracę wątroby, trzustki oraz żołądka.



W pokrzywie zawarte też są między innymi witamina K, garbniki oraz flawonoidy, które działają przeciwkrwotocznie oraz powodują gojenie się naczyń włosowatych. Liście pokrzywy obniżają ciśnienie krwi, ma działanie przeciwkrwotoczne a zawdzięczamy to dużej zawartości witamy K oraz flawonoidów. Picie naparu z pokrzywy pobudza wydzielanie soku żołądkowego, zmniejsza stany zapalne przewodu pokarmowego.

modanaurode.pl pokrzywa napar na wlosy

Jak wykonać napar z pokrzywy na włosy?

Do wykonania naparu możemy użyć gotowej ususzonej pokrzywy ( można kupić ja w aptece lub w sklepie zielarskim ) lub świeżej, własnoręcznie zerwanej ( najlepiej młodą ).

Do filiżanki w sypujemy 2 łyżeczki (małe) pokrzywy, zalewamy gorącą wodą ( nie wrzątkiem ), przykrywamy spodkiem i czekamy około 30 minut.

Po zaparzeniu poczekajmy aż napar wystygnie ( najlepiej jakby był chłodny), następnie przecedzamy napar przez sitko aby pozbyć się fusów.

 Po umyciu głowy polewamy włosy naparem ( nie wycieramy go, najlepiej też byłoby nie suszyć głowy suszarką, tylko pozwolić włosom swobodnie wyschnąć).

Najlepiej stosować napar z pokrzywy po każdym myciu głowy ( napar nie jest wskazany dla osób o blond włosach, ponieważ pokrzywa może zafarbować włosy na zielony kolor).

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ