Najlepsze dla piersi – 7 kroków samobadania piersi zalecanych przez specjalistów



samobadanie piersi
      • 1. Należy przed lustrem obejrzeć kształt i kolor skóry piersi oraz sutków
    • Należy obejrzeć czy:
    • nie ma zmian w kształcie i wielkości piersi,
    • na skórze piersi nie pojawiły się zaczerwienienia lub wypryski,
    • nie pojawiły się wciągnięcia sutków, fałdki lub dołki dookoła nich.
samobadanie piersi1
      • 2. Następnie należy unieść ręce i obejrzeć każdą pierś z przodu i z boku, z obu stron.
    • Należy obejrzeć, czy:
    • nie ma zmian w kształcie lub wielkości piersi,
    • na skórze piersi nie pojawiły się zaczerwienienia lub wypryski,
    • nie pojawiły się wciągnięcia sutków, fałdki lub dołki dookoła nich.
samobadanie piersi2
      • 3. Najpierw w pozycji stojącej całą wewnętrzną powierzchnią palców (nie tylko opuszkami) należy zbadać pierś.
    • Należy przyjrzeć się, czy:
    • nie ma obrzęków lub dołków.
samobadanie piersi3
      • 4. Należy rozpocząć od zewnętrznej ćwiartki piersi (u większości kobiet tkanki w tej części są twardsze). Badanie należy przeprowadzić zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
    • Należy sprawdzić, czy:
    • nie ma obrzęków, torbieli, stwardnień,
    • wyjątkowo dokładnie zbadaj górną, zewnętrzną ćwiartkę piersi
samobadanie piersi4
      • 5. Następnie należy ścisnąć każdy sutek pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym.
    • Należy sprawdzić, czy:
    • nie wydziela się żaden płyn z jednego lub obu sutków,
    • nie ma zmian sutka, np. wciągnięć, zmian pozycji lub kształtu sutka
samobadanie piersi5
    • 6. Leżąc na plecach należy ponownie zbadać każdą ćwiartkę piersi zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
    • Należy obejrzeć, czy:
    • nie ma obrzęków lub dołków.
samobadanie piersi7
      • 7. Palcami należy sprawdzić pachę.
    • Należy zbadać tkanki:
    • pod względem powiększenia węzłów limfatycznych.

 



Najlepsze dla piersi –

praktyczny przewodnik po badaniach profilaktycznych

 

Materiał przygotowany we współpracy merytorycznej z profesorem Zbigniewem Noweckim z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie.

 

Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe piersi w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie. W tym alarmującym trendzie można jednak zauważyć, że rozwój profilaktyki raka piersi i wzrost świadomości kobiet skutkuje większą wykrywalnością choroby w jej wczesnym stadium, co przekłada się na spadek współczynnika śmiertelności.* Jakie badania profilaktyczne wykonywać? W jaki sposób i jak często przeprowadzać samobadanie piersi, które jest podstawowym elementem profilaktyki raka sutka? Odpowiedzi na te pytania otwierają nas na to, co najlepsze dla piersi.

 

Najgroźniejsza i najmniej przewidywalna choroba – nowotwór złośliwy. Dotyka osób w różnym wieku, ma około setki odmian. Dla kobiet w krajach rozwiniętych jego najgroźniejszą, bo najczęstszą postacią jest rak piersi. Co roku na nowotwór złośliwy piersi choruje ok. 17 tys. Polek, co tanowi 1/5 zachorowań na wszystkie nowotwory złośliwe wśród kobiet. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem.

Wpływają na to zmiany cywilizacyjne – środowisko i styl życia, a także predyspozycje genetyczne. Przyczyn można szukać też w „gęstej” tkance piersi, wczesnej menstruacji (przed 12. rokiem życia), późnej menopauzie (po 55. r. ż.). ciąży po 30-tce, bezdzietności i nadużywaniu alkoholu. Jak uchronić się przed rakiem piersi?

Mammografia jest badaniem rentgenowskim piersi, które może pomóc w wykryciu nowotworu w jego wczesnym stadium. Daje to pacjentkom ponad 90% szans przeżycia kolejnych 5 lat po diagnozie. W Polsce programem profilaktyki raka piersi objęte są kobiety w wieku 50-69 lat, które zapraszane są na bezpłatne badania mammograficzne. Profilaktyczną mammografię powinno się wykonywać co 2 lata. Natomiast diagnostyczną mammografię należy wykonać w przypadku jakichkolwiek zmian klinicznych w piersiach.

Dla młodych kobiet (do 40 roku życia) nie są stosowane profilaktyczne badania mammograficzne. W ich piersiach dominuje gęsta tkanka gruczołowa, która utrudnia wykrywanie zmian na zdjęciu rentgenowskim. Młodym kobietom zaleca się regularne wykonywanie badań USG, chociaż nie jest to metoda w pełni skuteczna w profilaktyce raka piersi, ponieważ jest mało swoista (wynik jest mało dokładny). Jednak z pewnością jest bardzo przydatna przy wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości w tkance gruczołowej piersi – np. torbieli, które powinny być obserwowane.

Kolejną metodą wykrywania i diagnozy zmian nowotworowych jest rezonans magnetyczny – metoda bardziej zaawansowana i skuteczniejsza niż mammografia. Koszty tego badania ograniczają jego zastosowanie w profilaktyce raka piersi praktycznie dla grup wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi (mutacje genowe i/lub rodzinny wywiad raka piersi). Skierowanie na rezonans jest celowe w przypadku trudności diagnostycznych pierwotnego lub nawrotowego raka piersi.

Co jest więc najlepszym sposobem na wykrywanie nieprawidłowości w piersiach? Otóż podstawą profilaktyki raka piersi jest regularne wykonywanie badania palpacyjnego przez każdą kobietę, czyli samobadanie piersi dłonią. Badanie palpacyjne powinno być wykonywane raz na miesiąc, zaraz po miesiączce (jeśli kobieta miesiączkuje). Dzięki regularności tego badania kobieta uczy się swojego ciała na pamięć, co pozwoli jej w przyszłości wykryć wszelkie ewentualne zgrubienia i guzki, natychmiast skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem i poddać się profesjonalnej diagnozie.

 

*Dane Krajowego Rejestru Nowotworów, www.onkologia.org.pl

Więcej informacji nt. samobadania piersi szukaj na: www.leczbolpiersi.pl

Mastodynon naturalnie dba o Twoje piersi

Mastodynon to niehormonalny lek pochodzenia naturalnego o unikalnym składzie. Jest to jedyny na rynku sześcioskładnikowy lek, skuteczny w walce z bólem i obrzękiem piersi (mastodynia) oraz rozdrażnieniem, nerwowością i zmiennością nastroju towarzyszącą zespołowi napięcia przedmiesiączkowego (PMS), którego skuteczność potwierdziły badania kliniczne.

Szerokie spektrum działania preparatu wynika z unikalnej kompozycji ekstraktów z niepokalanka, cyklamenu, lilii tygrysiej, kulczyby, kosaćca oraz blue cohosh. Pierwsze efekty działania widoczne są już po około 6 tygodniach, jednak pełny efekt osiągany jest po stosowaniu leku przez 3 cykle miesiączkowe (3 miesiące). Terapię można rozpocząć w dowolnym dniu cyklu. Lek należy przyjmować według jednakowego schematu (2 razy dziennie po 1 tabletce lub 2 razy dziennie po 30 kropli), również w czasie menstruacji.

Mastodynon wykazuje dużą skuteczność w łagodzeniu bolesności piersi, jednego z najczęstszych objawów pojawiających się kilka dni przed miesiączką, który znacznie obniża komfort życia olbrzymiej grupy kobiet.

Leczenie bólu piersi możliwe jest także za pomocą leków syntetycznych (bromkryptyna, danazol, tamoksyfen), ale obarczone jest znacznie większym ryzykiem działań niepożądanych. Terapia preparatami syntetycznymi często powoduje nudności oraz wymioty, dlatego pacjentki rezygnują z tak uciążliwej formy leczenia. Mastodynon jest znacznie lepiej tolerowany przez organizm kobiety. Ginekolodzy sięgają po Mastodynon® jako naturalną alternatywę do syntetycznych leków stosowanych w przypadku bolesności piersi. Jego bardzo wysoki profil bezpieczeństwa, a także skuteczność potwierdzają liczne badania kliniczne oraz wieloletnie pozytywne doświadczenia lekarzy.

Mastodynon jest dostępny bez recepty w postaci kropli i tabletek.

Pamiętaj – dla osiągnięcia pełnego efektu leczenia, preparat należy stosować CO NAJMNIEJ 3 MIESIACE, także w trakcie menstruacji.

Mastodynon naturalnie dba o Twoje piersi

zmniejsza obrzęk i bolesność piersi1

łagodzi zaburzenia równowagi emocjonalnej w PMS2

  • unikalna kompozycja składników pochodzenia naturalnego

Mastodynon, tabletki; Mastodynon N, krople doustne, roztwór. Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: Tabletki (Mastodynon). Krople doustne, roztwór (Mastodynon N). Wskazania do stosowania: Wspomagająco, w zespole napięcia przedmiesiączkowego                z takimi objawami, jak: mastodynia (bolesność piersi), zaburzenia równowagi emocjonalnej, po wykluczeniu przez lekarza poważnych przyczyn dolegliwości. Produkt leczniczy wskazany do stosowania u dorosłych kobiet, powyżej 18 roku życia. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Leszno 14, 01-192 Warszawa, tel: 22 886 46 06. 1. Halaska M., Beles P., Gorkow C., Seider C.: Treatment of cyclical mastalgia with solution containing Vitex agnus-castus extract: result of placebo-controlled double-blind study. Breast 1999; 8: 175-181. 2. Liebl A., Behandlung des prämenstruellen Syndroms (Treatment of the premenstrual syndrome). Agnus-castus-heltiges Kombinationsarzneimittel im Test. TW Gynäkologie 1992; 147-154.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ