Nadciśnienie tętnicze – normy,objawy i przyczyny nadciśnienia



Nadciśnienie tętnicze – normy,objawy i przyczyny nadciśnienia

Zacznijmy od początku. Co to jest nadciśnienie tętnicze? Jest to choroba układu krążenia, która objawia się okresowym lub ciągłym podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, górnym ( skurczowym ) jak i dolnym ( rozkurczowym ).

Nadciśnienie tętnicze, nie objawia się i nie daje nam „jasnych”/”wyraźnych” objawów, jednakże nasze ciało bardzo odczuwa efekty nadciśnienia. Nadciśnienie tętnicze w bardzo dużym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, miażdżycy czy też udaru mózgu, nie wspominając już o nawet utracie wzroku.

Jak można zdiagnozować nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze można rozpoznać podczas badania, jeśli badanie przeprowadzone zostanie wykonane co najmniej dwukrotnie i wykaże ciśnienie wyższe od 150/100 mm Hg. Podczas wykonywania badania musimy pamiętać aby przerwa między wykonywanymi badaniami była co najmniej 10-15 minut.

Nadciśnienie tętnicze, w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Pacjent cierpiący na nadciśnienie, na ogół dowiaduję się o tym podczas okresowych lub „normalnej” wizyty u lekarza. Objawy nadciśnienia tętniczego mogą pozostać nie zauważone nawet przez kilka lat! Dlatego radzimy zwracać uwagę na następujące-powtarzające się objawy:

  • bezsenność
  • zaczerwienienia szyi i twarzy
  • mogą występować kołatania serca
  • ciągłe bóle głowy
  • nadmierna pobudliwość
  • szybkie męczenie podczas wykonywania codziennych czynności



Rodzaje nadciśnienia tętniczego?

Wśród osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze możemy powiedzieć iż około 85% do 90% zdiagnozowanych przypadków to osoby z nadciśnieniem pierwotnym, czyli nadciśnieniem powstałym bez konkretnej przyczyny. Przyczyn powstawania tego typu nadciśnienia tętniczego jest  wiele, mogą to być np. uwarunkowania genetyczne. Poniższa tabela przedstawia normy nadciśnienia tętniczego.

Normy nadciśnienie tętniczego

Rodzaj ciśnienia mmHg Ciśnienie skurczowe-normy mmHg Ciśnienie rozkurczowe-normy
Ciśnienie optymalne <120 <80
Ciśnienie prawidłowe 120-129 80-84
Ciśnienie wysokie prawidłowe 130-139 85-89
Nadciśnienie 1 stopień – ładgodne 140-159 90-99
Nadciśnienie 2 stopień – umierkowane 160-179 100-109
Nadciśnienie 3 stopień – ciężkie >180 >110
Nadciśnienie izolowane skurczowe >140 <90

Istnieje też drugi rodzaj nadciśnienia tętniczego, nadciśnienie tętnicze wtórne. Na ten rodzaj nadciśnienia cierpi pozostałych 10%-15% chorych. Jeśli chodzi o przyczyny powstawania nadciśnienia tętniczego wtórnego, to możemy w tym przypadku zdiagnozować,ustalić czynniki które mogą je wywoływać, są to:

 

  • choroba nerek
  • choroby związane z nerkami
  • zwężenie tętnic nerkowych
  • choroby tarczycy
  • urazy mózgu
  • nadciśnienie powstałe podczas ciąży
  • przewlekły stres
  • bezdech senny
  • zażywane leki (hormony )
  • substancje odurzające ( kokaina, amfetamina, alkohol )
  • wodonercze
  • Nadciśnienie tętnicze – przyczyny:
  • W dużym stopniu na powstawanie nadciśnienia tętniczego ma nasz styl życia. To co jemy, nasza aktywność fizyczna i uwarunkowania genetyczne. Czynnikami, która mają duży wpływ na nadciśnienie tętnicze to oczywiście brak ruchu, otyłość-nadwaga, otyłość brzuszna występuje u Pań i Panów podczas przekwitania.

Nadciśnienie tętnicze – przebieg leczenia:

Leczenie tętnicze, opiera się na: zmianie stylu życia, przyjmowaniu leków hipotensyjnych, czyli leków obniżających ciśnienie krwi. Jeśli chodzi o zmianę stylu życia, musimy:

  • zmiana nawyków żywieniowych, unikajmy potraw smażonych-”ciężkich”, wprowadźmy do naszej diety dużą ilość warzyw, owoców, nie zapominajmy przy tym o rybach
  • zadbajmy o prawidłową aktywność fizyczną, może top być szybki spacer, jazda na rowerze lub pływanie
  • pamiętajmy też o by pozbyć się nałogu palenia papierosów ( dot. osób palących )
  • ograniczenie alkoholu
  • unikajmy ile możemy soli, ograniczmy ją naprawdę do minimum.
  • zmniejszyć masę naszego ciała

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi coraz częściej spotykają się z przypadkami przewlekłego bólu…
CZYTAJ

Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: - Obecnie do specjalistów trafiają…
CZYTAJ

Z Miłości do Włoch!

Warszawa, 20 stycznia 2025 r. – W wyjątkowej przestrzeni budynku Senator przy ulicy Bielańskiej w Warszawie odbył się spektakularny pokaz…
CZYTAJ

Zmysłoterapia – zapachy dobrego nastroju. Jak oddziaływają na nas zapachy?

Zapachy otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, czy podczas spacerów. Czasami są niemal niezauważalne, innym razem wywołują…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne w Klinice Urody Beleza – dlaczego warto?

Szybkie tempo życia i ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im nieco odpocząć i rozluźnić…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ