Mycie rąk, a zdrowie w sezonie grypowym



Przestrzeganie podstawowych zasad higieny może ochronić nas przed wieloma chorobami, nie tylko przed grypą. Gdyby udało się znacząco podnieść standard higieny we wszystkich krajach na świecie, można byłoby uniknąć wielu groźnych dla życia i zdrowia chorób układu oddechowego czy pokarmowego

 

Mycie rąk w zapobieganiu grypy

Ręce należy myć zawsze, ale w sezonie grypowym ma to szczególne znaczenie dla naszego zdrowia. Wśród głównych metod zapobiegania grypie wymienia się szczepionki, jednak nie eliminują one całkowicie ryzyka zachorowania, a w Polsce przeciwko grypie szczepi się wciąż bardzo mało osób. Czasem, aby uniknąć choroby, wystarczy tak niewiele – dbać o higienę rąk. (1)

Częste mycie rąk w sezonie grypowym zmniejsza ryzyko zachorowania – to niepodważalny fakt. Ważne jest jednak nie tylko, czy to robimy, ale też – jak.

 

Prawidłowe mycie rąk

Ręce powinniśmy myć wodą z mydłem lub – jeszcze lepiej – środkiem na bazie alkoholu, który ma silne właściwości dezynfekujące. Należy umyć ręce po każdorazowym skorzystaniu z toalety, a także przed przygotowaniem posiłku, przed jedzeniem, po powrocie do domu czy po zabawie z naszym zwierzakiem – te zasady obowiązują na co dzień, nie tylko w sezonie grypowym. Kiedy grypa zbiera swoje żniwo, warto jeszcze większe znaczenie przywiązywać do higieny rąk, dlatego bezwzględnie należy myć dłonie po bliskim kontakcie z osobą chorą na grypę, po oczyszczeniu nosa oraz po kichnięciu lub kaszlnięciu. (1)

Aby czynność ta była efektywne, należy myć ręce przez około 20 sekund. Środek na bazie alkoholu powinniśmy dokładnie wcierać w skórę dłoni do czasu aż wyschnie. (1)



Aby czynność ta była efektywne, należy myć ręce przez około 20 sekund. Środek na bazie alkoholu powinniśmy dokładnie wcierać w skórę dłoni do czasu aż wyschnie. (1)

Tymczasem okazuje się, że poświęcamy tej czynności o wiele mniej czasu i staranności. Nie zawsze myjemy ręce po powrocie do domu czy po kontakcie z osobą chorą, bezpośrednio narażając się na ryzyko zachorowania.

Nie bez powodu grypa – obok biegunki, infekcji dróg oddechowych czy salmonelli – jest nazywana „chorobą brudnych rąk”. Więcej na temat chorób i dolegliwość, a także profilaktyki leczenia grypy przeczytać można na adamed.expert

 

1. Dubiel B., Mejza F., Mrukowicz J., et al., Czy szczepienia to jedyna metoda zapobiegania zachorowaniom na grypę? Dostęp on-line:

http://grypa.mp.pl/grypasezonowa/48076,czy-szczepienia-to-jedyna-metoda-zapobiegania-zachorowaniom-na-grype

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ