Mycie rąk, a zdrowie w sezonie grypowym

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny może ochronić nas przed wieloma chorobami, nie tylko przed grypą. Gdyby udało się znacząco podnieść standard higieny we wszystkich krajach na świecie, można byłoby uniknąć wielu groźnych dla życia i zdrowia chorób układu oddechowego czy pokarmowego
Mycie rąk w zapobieganiu grypy
Ręce należy myć zawsze, ale w sezonie grypowym ma to szczególne znaczenie dla naszego zdrowia. Wśród głównych metod zapobiegania grypie wymienia się szczepionki, jednak nie eliminują one całkowicie ryzyka zachorowania, a w Polsce przeciwko grypie szczepi się wciąż bardzo mało osób. Czasem, aby uniknąć choroby, wystarczy tak niewiele – dbać o higienę rąk. (1)
Częste mycie rąk w sezonie grypowym zmniejsza ryzyko zachorowania – to niepodważalny fakt. Ważne jest jednak nie tylko, czy to robimy, ale też – jak.
Prawidłowe mycie rąk
Ręce powinniśmy myć wodą z mydłem lub – jeszcze lepiej – środkiem na bazie alkoholu, który ma silne właściwości dezynfekujące. Należy umyć ręce po każdorazowym skorzystaniu z toalety, a także przed przygotowaniem posiłku, przed jedzeniem, po powrocie do domu czy po zabawie z naszym zwierzakiem – te zasady obowiązują na co dzień, nie tylko w sezonie grypowym. Kiedy grypa zbiera swoje żniwo, warto jeszcze większe znaczenie przywiązywać do higieny rąk, dlatego bezwzględnie należy myć dłonie po bliskim kontakcie z osobą chorą na grypę, po oczyszczeniu nosa oraz po kichnięciu lub kaszlnięciu. (1)
Aby czynność ta była efektywne, należy myć ręce przez około 20 sekund. Środek na bazie alkoholu powinniśmy dokładnie wcierać w skórę dłoni do czasu aż wyschnie. (1)
Aby czynność ta była efektywne, należy myć ręce przez około 20 sekund. Środek na bazie alkoholu powinniśmy dokładnie wcierać w skórę dłoni do czasu aż wyschnie. (1)
Tymczasem okazuje się, że poświęcamy tej czynności o wiele mniej czasu i staranności. Nie zawsze myjemy ręce po powrocie do domu czy po kontakcie z osobą chorą, bezpośrednio narażając się na ryzyko zachorowania.
Nie bez powodu grypa – obok biegunki, infekcji dróg oddechowych czy salmonelli – jest nazywana „chorobą brudnych rąk”. Więcej na temat chorób i dolegliwość, a także profilaktyki leczenia grypy przeczytać można na adamed.expert
1. Dubiel B., Mejza F., Mrukowicz J., et al., Czy szczepienia to jedyna metoda zapobiegania zachorowaniom na grypę? Dostęp on-line:
Tagi
