Mycie rąk, a zdrowie w sezonie grypowym



Przestrzeganie podstawowych zasad higieny może ochronić nas przed wieloma chorobami, nie tylko przed grypą. Gdyby udało się znacząco podnieść standard higieny we wszystkich krajach na świecie, można byłoby uniknąć wielu groźnych dla życia i zdrowia chorób układu oddechowego czy pokarmowego

 

Mycie rąk w zapobieganiu grypy

Ręce należy myć zawsze, ale w sezonie grypowym ma to szczególne znaczenie dla naszego zdrowia. Wśród głównych metod zapobiegania grypie wymienia się szczepionki, jednak nie eliminują one całkowicie ryzyka zachorowania, a w Polsce przeciwko grypie szczepi się wciąż bardzo mało osób. Czasem, aby uniknąć choroby, wystarczy tak niewiele – dbać o higienę rąk. (1)

Częste mycie rąk w sezonie grypowym zmniejsza ryzyko zachorowania – to niepodważalny fakt. Ważne jest jednak nie tylko, czy to robimy, ale też – jak.

 

Prawidłowe mycie rąk

Ręce powinniśmy myć wodą z mydłem lub – jeszcze lepiej – środkiem na bazie alkoholu, który ma silne właściwości dezynfekujące. Należy umyć ręce po każdorazowym skorzystaniu z toalety, a także przed przygotowaniem posiłku, przed jedzeniem, po powrocie do domu czy po zabawie z naszym zwierzakiem – te zasady obowiązują na co dzień, nie tylko w sezonie grypowym. Kiedy grypa zbiera swoje żniwo, warto jeszcze większe znaczenie przywiązywać do higieny rąk, dlatego bezwzględnie należy myć dłonie po bliskim kontakcie z osobą chorą na grypę, po oczyszczeniu nosa oraz po kichnięciu lub kaszlnięciu. (1)

Aby czynność ta była efektywne, należy myć ręce przez około 20 sekund. Środek na bazie alkoholu powinniśmy dokładnie wcierać w skórę dłoni do czasu aż wyschnie. (1)



Aby czynność ta była efektywne, należy myć ręce przez około 20 sekund. Środek na bazie alkoholu powinniśmy dokładnie wcierać w skórę dłoni do czasu aż wyschnie. (1)

Tymczasem okazuje się, że poświęcamy tej czynności o wiele mniej czasu i staranności. Nie zawsze myjemy ręce po powrocie do domu czy po kontakcie z osobą chorą, bezpośrednio narażając się na ryzyko zachorowania.

Nie bez powodu grypa – obok biegunki, infekcji dróg oddechowych czy salmonelli – jest nazywana „chorobą brudnych rąk”. Więcej na temat chorób i dolegliwość, a także profilaktyki leczenia grypy przeczytać można na adamed.expert

 

1. Dubiel B., Mejza F., Mrukowicz J., et al., Czy szczepienia to jedyna metoda zapobiegania zachorowaniom na grypę? Dostęp on-line:

http://grypa.mp.pl/grypasezonowa/48076,czy-szczepienia-to-jedyna-metoda-zapobiegania-zachorowaniom-na-grype

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ