Mycie rąk, a zdrowie w sezonie grypowym



Przestrzeganie podstawowych zasad higieny może ochronić nas przed wieloma chorobami, nie tylko przed grypą. Gdyby udało się znacząco podnieść standard higieny we wszystkich krajach na świecie, można byłoby uniknąć wielu groźnych dla życia i zdrowia chorób układu oddechowego czy pokarmowego

 

Mycie rąk w zapobieganiu grypy

Ręce należy myć zawsze, ale w sezonie grypowym ma to szczególne znaczenie dla naszego zdrowia. Wśród głównych metod zapobiegania grypie wymienia się szczepionki, jednak nie eliminują one całkowicie ryzyka zachorowania, a w Polsce przeciwko grypie szczepi się wciąż bardzo mało osób. Czasem, aby uniknąć choroby, wystarczy tak niewiele – dbać o higienę rąk. (1)

Częste mycie rąk w sezonie grypowym zmniejsza ryzyko zachorowania – to niepodważalny fakt. Ważne jest jednak nie tylko, czy to robimy, ale też – jak.

 

Prawidłowe mycie rąk

Ręce powinniśmy myć wodą z mydłem lub – jeszcze lepiej – środkiem na bazie alkoholu, który ma silne właściwości dezynfekujące. Należy umyć ręce po każdorazowym skorzystaniu z toalety, a także przed przygotowaniem posiłku, przed jedzeniem, po powrocie do domu czy po zabawie z naszym zwierzakiem – te zasady obowiązują na co dzień, nie tylko w sezonie grypowym. Kiedy grypa zbiera swoje żniwo, warto jeszcze większe znaczenie przywiązywać do higieny rąk, dlatego bezwzględnie należy myć dłonie po bliskim kontakcie z osobą chorą na grypę, po oczyszczeniu nosa oraz po kichnięciu lub kaszlnięciu. (1)

Aby czynność ta była efektywne, należy myć ręce przez około 20 sekund. Środek na bazie alkoholu powinniśmy dokładnie wcierać w skórę dłoni do czasu aż wyschnie. (1)



Aby czynność ta była efektywne, należy myć ręce przez około 20 sekund. Środek na bazie alkoholu powinniśmy dokładnie wcierać w skórę dłoni do czasu aż wyschnie. (1)

Tymczasem okazuje się, że poświęcamy tej czynności o wiele mniej czasu i staranności. Nie zawsze myjemy ręce po powrocie do domu czy po kontakcie z osobą chorą, bezpośrednio narażając się na ryzyko zachorowania.

Nie bez powodu grypa – obok biegunki, infekcji dróg oddechowych czy salmonelli – jest nazywana „chorobą brudnych rąk”. Więcej na temat chorób i dolegliwość, a także profilaktyki leczenia grypy przeczytać można na adamed.expert

 

1. Dubiel B., Mejza F., Mrukowicz J., et al., Czy szczepienia to jedyna metoda zapobiegania zachorowaniom na grypę? Dostęp on-line:

http://grypa.mp.pl/grypasezonowa/48076,czy-szczepienia-to-jedyna-metoda-zapobiegania-zachorowaniom-na-grype

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ