Migrena z aurą czy bez aury? Na jaka migrene cierpisz?



Wg. badań, szacuje się że na migrene choruje około 20% populacji. Migrenowy ból głowy jest najbardziej symptomatycznym i doskwierającym objawem migreny.

Musimy jednak zauważyc iż nie każdy ból głowy jest spowodowany migreną. Ból głowy wywołany przez migrene ma kilka cech.

Czynniki chcarakteryzujące migrenę:

–  bóle migrenowe powracające, są indywidualne i dla każdego mogą byc inne, mogą powracac co kilka lub kilkanaście miesięcy

–  codzienne aktywnośc na skutek uciążliwości migrenowych jest ograniczona

–  bóle minutowe moga trwac w zależności od pacjenta od kilku minut do kilku godzin non stop

–  bóle migrenowe zwykle zaczynają się jednostronnie

–  ból migrenowy ma charakter napadowany (nazywany pulsujący)

Migrena w większym stopniu doskwiera kobietom niż mężczyznom. Jej głównym nasileniem  jest wiek średni. Nistety bóle migrenowe wystepują także u dzieci.

W momencie pojawienia się okresu menopauzy u kobiet lub ores starzenia u mężczyzn, objawy migrenowe ustępuja. Wg badań, na migrenę u ludzi powyżej siedemdziesięciu lat cierpi około 5%. Niekiedy choroba ustępuje w okresie ciąży. Jednak choroba najczęściej trwa przez całe nasze zycie z okresami bardziej lub mnniej nasilonych ataków.  Jednym z głównych czynników wywołujących tą chorobę są obciążenia genetyczne. Zbadano iż około 70% chorujących miało takie same przypadki w rodzinie. Jeśli chodzi o zapobieganie migrenie to niestety nie możemy jej zapobiedz, ponieważ jest ona leczona objawowo.

Jakie mamy odmiany migreny? Migrena z aura i migrena bez aury:

Pierwsza odmianą migreny jest MIGRENA BEZ AURY – jest to najczęscie spotyka odmiana migreny, blisko 80% zachorowań, to własnie ta odmiana. Charakteryzuje ją silny pulsujący ból głowy trwający od 4 do 72 godzin, głównie w okolicach skroni. Dodatkowymi objawami migreny mogą też byc nudności, irytacja na dzwięk, światło czy też zapachy.

Druga odmianą migreny jest MIGRENA Z AURĄ – na ta odmianę cierpi mniej chorych, szacuje się że około 15%. Przed bólami głowy, naogól występują takie objawy wzrokowe jak: pulsujące plamki, błyszczące punkty, ciemne plamki czy też zygzakowate obrazy. Może także występowac utrata łaknienia czy też zawroty głowy. Przy tego rodzaju migrenie moga też pojawiac się okresowe dretwienia kończyn, problemy z koncentracją czy też z mówieniem.



Jak rozpoznac chorobę? Migrena objawy:

Jeśli chodzi o postawienie właściwej diagnozy, może to tylko uczynic lekarz specjalista. Często bowiem pacjenci myla bóle głowy spowodowane innymi czynnikami z bólami migrenowymi.

Lekarz aby właściwie zdiagnozowac chorobe, przeprowadzi dokładnie wywiad z pacjentem. Dodatkowo poza  ogólnym  badaniem pacjenta czasem przeprowadzane sia  badania neurologiczne. Pomocne są też dla zróżnicowania migreny z  innymi przyczynami bólów głowy, badania tomografii komputerowej. W  diagnozowaniu  migreny stosowane są… kryteria opracowane przez Komitet  Klasyfikacji i Bólów Głowy Międzynarodowego Towarzystwa Bólółw Głowy. Leczenie migreny jest bardzo indywidualne i dostosowane do danego pacjenta, ponieważ u każdego może ta choroba inaczej przebiegac z róznymi formami nasilenia.

Jak unikac napadów migrenowych?

–  Unikajmy nadmiernych wysiłków fizycznych,

–  złe odżywianie oraz diety może nasilic objawy,

–  unikajmy błyskającego światła, fleszy, intensywnych zapachów czy też hałasu mogą one bowiem wywoływac napady migreny,

–  Unikajmy przebywania na dużych wysokościach,

–  Ograniczmy spożywanie teiny jak i kofeiny oraz środków przeciwbólowych,

–  Należy miec regularny sen,

–  Zadbajmy o regularne godziny pracy oraz naszego odpoczynku.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ