Mammografia (MMG)czy USG?



USG piersi jest bezbolesne, wiarygodne i bezpieczne dla zdrowia pacjentki. Nic dziwnego zatem, że lekarze coraz częściej zalecają właśnie to badanie zamiast mammografii!

 

Dbasz o swoje zdrowie, regularnie badasz piersi… Ale czy wiesz, że trafnie postawiona diagnoza i wcześnie rozpoznane zmiany chorobowe zależą również od tego, jaki rodzaj badania, USG czy MMG wybierzesz?

Choć dla laika brzmi to niewiarygodnie, mammografia jest badaniem, które nie zawsze daje wiarygodne wyniki. Jak to możliwe? Okazuje się, że wszystko zależy od struktury gruczołu piersiowego, który może być inny u każdej kobiety:

– Badanie Mammograficzne (MMG) jest to prześwietlenie rentgenowskie. Na kliszach lub na matrycy elektronicznej uzyskujemy obraz zagęszczeń tkankowych, które odpowiadać mają ewentualnym zmianom w piersiach. Problem zaczyna się, gdy piersi pacjentki mają gęstą strukturę gruczołową. Wobec takiej gęstej budowy MMG nie jest skutecznym badaniem. Przy dużej ilości tkanki gruczołowej MMG nie prześwietli gruczołu, badanie wobec tego często nie jest wiarygodne. Lekarz radiolog w takiej sytuacji opisuje, że zmian nie znaleziono. Wskazuje również wówczas na konieczność wykonania uzupełniającego badania USG w celu uzyskania pełnej informacji na temat stanu zdrowia piersi.- wyjaśnia doktor Marek Janisz, właściciel Kliniki Korona specjalizującej się w profilaktyce i leczeniu chorób piersi.

Zupełnie inaczej jest w przypadku badania USG, gdzie wykorzystywane są nieszkodliwe dla zdrowia ultradźwięki. Nowoczesna ultrasonografia zapewnia nie tylko coraz bardziej rzeczywisty i zbliżony do wyglądu gruczołu obraz, lecz również umożliwia wykonanie badania dopplerowskiego, które ocenia ilość przepływów krwi w określonym obszarze. To bardzo ważne, gdyż zwiększone przepływy sugerować mogą proces złośliwy. Badanie USG daje zatem wynik od razu-lekarz, który je wykonuje jednocześnie interpretuje obraz z monitora. USG przeważnie nie wymaga też uzupełnienia o badanie MMG. W przeciwieństwie do mammografii jest więc badaniem wystarczającym.

Na korzyść USG przemawia jeszcze inny czynnik: to badanie zupełnie bezbolesne, czego nie można powiedzieć o badaniu MMG:

– U kobiet posiadających dużą ilość tkanki gruczołowej badanie mammograficzne może być sprawiać ból. Takie pacjentki starają się instynktownie omijać badania MMG, chętnie decydując się na bezbolesne USG. Warto również wiedzieć, że MMG nie wolno wykonywać u kobiet ciężarnych lub dopuszczających istnienie ewentualnej ciąży, ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu.-tłumaczy doktor Marek Janisz.



Nie bez znaczenia jest także fakt, że USG nie zagraża naszemu zdrowiu. Badanie to wykorzystuje w pełni bezpieczne ultradźwięki. Tymczasem promienie RTG nie są niestety obojętne dla zdrowia i dlatego nie wolno ich nadużywać.

Kolejny mit dotyczy przekonania, że mammografia to idealne badanie dla starszych pacjentek. Okazuje się, że nie zawsze- również w tym przypadku wszystko zależy od budowy gruczołu piersiowego. Badania MMG są dobrym rozwiązaniem dla pań z budową tłuszczową piersi. Dlatego właśnie często stosuje się je u pań 50+, choć wiele młodszych pacjentek posiada również taką budowę piersi. Nasuwa się jednak pytanie – jak poznać jaki jest typ budowy piersi? Odpowiedź jest zaskakująca – należy wykonać USG piersi, podczas którego lekarz określi ten typ budowy.

Wybór badania USG jest również niezwykle cenny, gdy stawiamy na profilaktykę:

– Ze względu na konieczność myślenia profilaktycznego zalecane jest wykonywanie badań piersi raz na 6 miesięcy. Taka częstotliwość nie jest możliwa w przypadku MMG  z uwagi na szkodliwość promieniowania rentgenowskiego. Wobec tego to właśnie badania USG piersi powinny mieć główne zastosowanie jako podstawowe badanie dla każdej kobiety, bez względu na wiek.- wyjaśnia dr Marek Janisz z Kliniki Korona.

USG zatem to badanie, które trwa krótko, jest bezbolesne i bezpieczne dla zdrowia, a w dodatku jest badaniem wystarczającym, jego wykonanie skraca więc czas postawienia diagnozy i podjęcia leczenia. A nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że dla pań, u których wykryto niepokojące zmiany, liczy się każda chwila podjęcia walki z chorobą!

Warto więc jak najszybciej umówić się na wizytę połączoną z badaniem USG piersi w klinice Korona i… zyskać cenny spokój!

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ