Jak leczyć nietrzymanie moczu? 4 skuteczne metody



Nietrzymanie moczu, czyli NTM może dotyczyć nawet 3 milionów Polek. Tymczasem przybywa nowoczesnych metod leczenia schorzenia. Od niedawna w Polsce dostępne są już terapie wykorzystujące m.in. botox, laser i specjalne taśmy. Oto 4 nowości w leczeniu NTM, o których powinna wiedzieć każda kobieta.

Skąd ten NTM?

NTM, to przypadłość, która dotyka coraz więcej kobiet. Specjaliści wyróżniają dziś aż 3 typy NTM. Najczęstsze jest NTM wysiłkowe, powoduje je niewydolność aparatu zamykającego cewkę lub nadmierna ruchliwość szyi pęcherza. Objawem charakterystycznym dla niego jest niekontrolowane oddawanie moczu podnoszenia lub wysiłku, zwłaszcza w czasie biegania, ćwiczeń, wchodzenia po schodach, a nawet w czasie śmiania się i kichania.

Powszechnie występuje także NTM, którego przyczyną jest nadaktywność mięśnia wypieracza lub zmniejszona podatność ściany pęcherza na rozciąganie się. Objawia się ono częstymi i nagłymi potrzebami oddawania moczu,  a także charakterystycznym parciem na pęcherz. Często kobiety dotyka także NTM mieszane, łączące obie przyczyny.  Skąd ten problem?

– NTM rozwija się u kobiet w czasie ciąży i po porodzie, kiedy to mięśnie dna miednicy ulegają rozciągnięciu. Często towarzyszy temu także nadwyrężenie więzadeł i mięśni podtrzymujących pęcherz moczowy. Źródłem jest także rozciągnięcie pochwy, a co za tym idzie zmiana kąta nachylenia cewki moczowej. Przypadłość ta często towarzyszy okresowi menopauzy, jest także dość powszechna u kobiet ze znaczną nadwagą, zwłaszcza brzuszną – mówi dr n. med. Wojciech Szanecki z Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach.

Laseroterapia na NTM – Jak leczyć NTM?

Jednym z najprostszych zabiegów, stosowanym w terapii NTM jest laseroterapia np. laserem MonaLisa Touch. Polega na wprowadzeniu do pochwy wiązki lasera, która powoduje obkurczenie jej ścian, zwłaszcza w przedsionku, przedniej ściana i u ujścia pęcherza moczowego. –  Dzięki laseroterapii wzmocnieniu ulegają ściany pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszar ujścia cewki moczowej. Jednym z efektów zabiegu jest także pobudzenie produkcji glikogenu, substancji ważnej dla nawilżenia pochwy i pH, co dodatkowo eliminuje objawy towarzyszące NTM m.in. świąd i nawracające infekcje – mówi dr Szanecki. Sam zabieg trwa zaledwie 10-15 minut i jest bezbolesny. Efekt widoczny jest już bezpośrednio po zabiegu. Zabieg należy powtarzać w zależności stopnia nasilenia objawów. Cena zabiegu: 1500 PLN.



 

Botoks do twarzy i … na NTM

Ale to nie jedyne rozwiązanie dostępne dziś dla kobiet. Jeśli przyczyną NTM jest tzw. pęcherz nadreaktywny, zaleca się zastosowanie terapii wykorzystującej toksynę botulinową – ten sam preparat, co powszechnie stosowany w medycynie estetycznej. –  Botoks wstrzykiwany jest bezpośrednio do pęcherza moczowego, obniżając nadmierną aktywność tzw. wypieracza moczu. Dzięki temu wyeliminowane zostaje nagłe parcie, prowadzące do niekontrolowanego oddawania moczu. Zabieg przebiega w podobny sposób jak ostrzyknięcie zmarszczek. Jest prosty i szybki.  Pełny jego efekt odczuwalny jest już po tygodniu, a utrzymuje się nawet 13 miesięcy – mówi dr Szanecki.

Cena zabiegu: 3000 PLN

Wypełniacze, które zmieniają kąt

Z kolei w terapiach NTM wysiłkowego coraz powszechniej sięga się po wypełniacze np. preparat Opsys. W Polsce dostępna jest już metoda  wstrzyknięcia okołocewkowego. Polega ona na iniekcji substancji wypełniającej w okolice szyi pęcherza moczowego. W efekcie zabiegu powstaje dodatkowe podparcie dla cewki moczowej, przywracając jej właściwy kąt ułożenia. – Zabieg przywraca cewce moczowej jej właściwy kąt ustawienia, tworząc sztuczną podporę w miejscu, w którym rozciągnięciu uległ mięsień. Powstrzymujemy w ten sposób niekontrolowany wyciek moczu z cewki – wyjaśnia specjalista Gyncentrum. Cena zabiegu: 2500 PLN

Specjalne taśmy

Podobne podparcie tworzy metoda Mini Sling, wykorzystująca specjalne taśmy. Taśma wprowadzana jest podczas zabiegu pod cewkę moczową, unosząc i podpierając szyję pęcherza moczowego. Zabieg wymaga niewielkiego nacięcia w ścianie pochwy, sam jego przebieg jest jednak małoinwazyjny. Efekt w postaci zatrzymania wyciek moczu widoczny jest już po 2 dniach. Okres rekonwalescencji wynosi od 2-6 tygodni. Cena zabiegu: 2500 PLN

***

Gyncentrum Ginekologia Plastyczna to nowoczesny ośrodek w Katowicach wyspecjalizowany w zabiegach z zakresu ginekologii plastycznej. Więcej: www.estetyka-intymna.pl

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ