Jak leczyć nietrzymanie moczu? 4 skuteczne metody



Nietrzymanie moczu, czyli NTM może dotyczyć nawet 3 milionów Polek. Tymczasem przybywa nowoczesnych metod leczenia schorzenia. Od niedawna w Polsce dostępne są już terapie wykorzystujące m.in. botox, laser i specjalne taśmy. Oto 4 nowości w leczeniu NTM, o których powinna wiedzieć każda kobieta.

Skąd ten NTM?

NTM, to przypadłość, która dotyka coraz więcej kobiet. Specjaliści wyróżniają dziś aż 3 typy NTM. Najczęstsze jest NTM wysiłkowe, powoduje je niewydolność aparatu zamykającego cewkę lub nadmierna ruchliwość szyi pęcherza. Objawem charakterystycznym dla niego jest niekontrolowane oddawanie moczu podnoszenia lub wysiłku, zwłaszcza w czasie biegania, ćwiczeń, wchodzenia po schodach, a nawet w czasie śmiania się i kichania.

Powszechnie występuje także NTM, którego przyczyną jest nadaktywność mięśnia wypieracza lub zmniejszona podatność ściany pęcherza na rozciąganie się. Objawia się ono częstymi i nagłymi potrzebami oddawania moczu,  a także charakterystycznym parciem na pęcherz. Często kobiety dotyka także NTM mieszane, łączące obie przyczyny.  Skąd ten problem?

– NTM rozwija się u kobiet w czasie ciąży i po porodzie, kiedy to mięśnie dna miednicy ulegają rozciągnięciu. Często towarzyszy temu także nadwyrężenie więzadeł i mięśni podtrzymujących pęcherz moczowy. Źródłem jest także rozciągnięcie pochwy, a co za tym idzie zmiana kąta nachylenia cewki moczowej. Przypadłość ta często towarzyszy okresowi menopauzy, jest także dość powszechna u kobiet ze znaczną nadwagą, zwłaszcza brzuszną – mówi dr n. med. Wojciech Szanecki z Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach.

Laseroterapia na NTM – Jak leczyć NTM?

Jednym z najprostszych zabiegów, stosowanym w terapii NTM jest laseroterapia np. laserem MonaLisa Touch. Polega na wprowadzeniu do pochwy wiązki lasera, która powoduje obkurczenie jej ścian, zwłaszcza w przedsionku, przedniej ściana i u ujścia pęcherza moczowego. –  Dzięki laseroterapii wzmocnieniu ulegają ściany pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszar ujścia cewki moczowej. Jednym z efektów zabiegu jest także pobudzenie produkcji glikogenu, substancji ważnej dla nawilżenia pochwy i pH, co dodatkowo eliminuje objawy towarzyszące NTM m.in. świąd i nawracające infekcje – mówi dr Szanecki. Sam zabieg trwa zaledwie 10-15 minut i jest bezbolesny. Efekt widoczny jest już bezpośrednio po zabiegu. Zabieg należy powtarzać w zależności stopnia nasilenia objawów. Cena zabiegu: 1500 PLN.



 

Botoks do twarzy i … na NTM

Ale to nie jedyne rozwiązanie dostępne dziś dla kobiet. Jeśli przyczyną NTM jest tzw. pęcherz nadreaktywny, zaleca się zastosowanie terapii wykorzystującej toksynę botulinową – ten sam preparat, co powszechnie stosowany w medycynie estetycznej. –  Botoks wstrzykiwany jest bezpośrednio do pęcherza moczowego, obniżając nadmierną aktywność tzw. wypieracza moczu. Dzięki temu wyeliminowane zostaje nagłe parcie, prowadzące do niekontrolowanego oddawania moczu. Zabieg przebiega w podobny sposób jak ostrzyknięcie zmarszczek. Jest prosty i szybki.  Pełny jego efekt odczuwalny jest już po tygodniu, a utrzymuje się nawet 13 miesięcy – mówi dr Szanecki.

Cena zabiegu: 3000 PLN

Wypełniacze, które zmieniają kąt

Z kolei w terapiach NTM wysiłkowego coraz powszechniej sięga się po wypełniacze np. preparat Opsys. W Polsce dostępna jest już metoda  wstrzyknięcia okołocewkowego. Polega ona na iniekcji substancji wypełniającej w okolice szyi pęcherza moczowego. W efekcie zabiegu powstaje dodatkowe podparcie dla cewki moczowej, przywracając jej właściwy kąt ułożenia. – Zabieg przywraca cewce moczowej jej właściwy kąt ustawienia, tworząc sztuczną podporę w miejscu, w którym rozciągnięciu uległ mięsień. Powstrzymujemy w ten sposób niekontrolowany wyciek moczu z cewki – wyjaśnia specjalista Gyncentrum. Cena zabiegu: 2500 PLN

Specjalne taśmy

Podobne podparcie tworzy metoda Mini Sling, wykorzystująca specjalne taśmy. Taśma wprowadzana jest podczas zabiegu pod cewkę moczową, unosząc i podpierając szyję pęcherza moczowego. Zabieg wymaga niewielkiego nacięcia w ścianie pochwy, sam jego przebieg jest jednak małoinwazyjny. Efekt w postaci zatrzymania wyciek moczu widoczny jest już po 2 dniach. Okres rekonwalescencji wynosi od 2-6 tygodni. Cena zabiegu: 2500 PLN

***

Gyncentrum Ginekologia Plastyczna to nowoczesny ośrodek w Katowicach wyspecjalizowany w zabiegach z zakresu ginekologii plastycznej. Więcej: www.estetyka-intymna.pl

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ