Jak bezpiecznie ćwiczyć z kontuzją?



Kontuzje takie jak zwichnięcia, skręcenia stawów czy problemy z kręgosłupem nie muszą już wykluczać nas z regularnych treningów sportowych. Dzięki ortezom możemy bowiem nadal ćwiczyć i jednocześnie leczyć uraz.

 

Jakie funkcje pełnią ortezy?

Orteza jest typem aparatu ortopedycznego, który pełni podobną do gipsu funkcję. Dzięki niej staw jest utrzymywany w jednej, stałej pozycji. Ortezy są jednak znacznie lżejsze od gipsu, gdyż ich waga jest znacznie niższa, a poruszanie się z nimi nie jest utrudnione. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych jest więc dalej możliwe.

W ortezie elementem usztywniającym staw są poduszki powietrzne, znajdujące się pomiędzy warstwami tkaniny. Dzięki temu, iż dostępne obecnie w sklepach medycznych ortezy wykonuje się z materiałów, które przepuszczają powietrze, chronią one przed nadmiernym poceniem się i zwiększają komfort użytkowania aparatu – również w trakcie treningu.

Orteza pełni również funkcję kompresyjną, która polega na podnoszeniu i utrzymywaniu stałej temperatury wokół stawu. Ponadto aparat ten jest produkowany w wielu rozmiarach, co pozwala na idealne dopasowanie go do szerokości stawu.

Rodzaje ortez

Jak mówi nam Anna Rak ze sklepu omedika.pl  –Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje ortez: sztywne, półsztywne i elastyczne. Pierwsze z nich całkowicie uniemożliwiają poruszanie stawem i są stosowane w pierwszych dniach po pojawieniu się kontuzji lub urazu. Zwykle nie można w nich wykonywać ćwiczeń. W ortezach półsztywnych można jednak już trenować – trzeba jednak przyjąć, że intensywność ćwiczeń będzie musiała być niekiedy zmniejszona. Ortezy elastyczne pozwalają natomiast bezpiecznie wykonywać ćwiczenia fizyczne bez konieczności jakichkolwiek ograniczeń. Poleca się je głównie w kolejnych dniach po wystąpieniu urazu lub w przypadku urazów trwałych.

Warto zaznaczyć, że stosowanie ortez jest możliwe nie tylko w przypadku kontuzji, ale także przy wielu dysfunkcjach neurologicznych, reumatycznych czy po operacjach.



Ortezy – na jakie części ciała można je stosować?

Ortezy są dość szeroką grupą aparatów ortopedycznych, która obejmuje zarówno aparaty przeznaczone do stosowania w różnych odcinkach kręgosłupa, jak i te, które zakłada się w przypadku urazów kończyn. Osoby ćwiczące zwykle wybierają jednak ortezy przeznaczone do zakładania na kończyny.

Wśród nich można wyróżnić ortezę stawu barkowego, łokciowego i przedramienia oraz nadgarstka, a także ortezę stawu biodrowego i uda, stawu kolanowego i podudzia oraz stawu skokowego i stopy.

Wiele z tych ortez jest często stosowanych przez zawodowych sportowców. Można zauważyć, że zakładają je oni nie tylko podczas treningów, ale i wtedy, gdy są na zawodach bądź gdy rozgrywają ważne mecze. Przyrząd ten może bowiem nie tylko pomagać w przypadku kontuzji, ale i chronić przed wystąpieniem kolejnych urazów podczas wykonywania szybkich i energicznych ruchów.

Elastyczna orteza powinna być więc obowiązkowym elementem wyposażenia każdej osoby, która chce ćwiczyć, jednak nie mogła tego robić z powodu starego lub nowo powstałego urazu któregoś ze stawów.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ