Jak bezpiecznie ćwiczyć z kontuzją?



Kontuzje takie jak zwichnięcia, skręcenia stawów czy problemy z kręgosłupem nie muszą już wykluczać nas z regularnych treningów sportowych. Dzięki ortezom możemy bowiem nadal ćwiczyć i jednocześnie leczyć uraz.

 

Jakie funkcje pełnią ortezy?

Orteza jest typem aparatu ortopedycznego, który pełni podobną do gipsu funkcję. Dzięki niej staw jest utrzymywany w jednej, stałej pozycji. Ortezy są jednak znacznie lżejsze od gipsu, gdyż ich waga jest znacznie niższa, a poruszanie się z nimi nie jest utrudnione. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych jest więc dalej możliwe.

W ortezie elementem usztywniającym staw są poduszki powietrzne, znajdujące się pomiędzy warstwami tkaniny. Dzięki temu, iż dostępne obecnie w sklepach medycznych ortezy wykonuje się z materiałów, które przepuszczają powietrze, chronią one przed nadmiernym poceniem się i zwiększają komfort użytkowania aparatu – również w trakcie treningu.

Orteza pełni również funkcję kompresyjną, która polega na podnoszeniu i utrzymywaniu stałej temperatury wokół stawu. Ponadto aparat ten jest produkowany w wielu rozmiarach, co pozwala na idealne dopasowanie go do szerokości stawu.

Rodzaje ortez

Jak mówi nam Anna Rak ze sklepu omedika.pl  –Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje ortez: sztywne, półsztywne i elastyczne. Pierwsze z nich całkowicie uniemożliwiają poruszanie stawem i są stosowane w pierwszych dniach po pojawieniu się kontuzji lub urazu. Zwykle nie można w nich wykonywać ćwiczeń. W ortezach półsztywnych można jednak już trenować – trzeba jednak przyjąć, że intensywność ćwiczeń będzie musiała być niekiedy zmniejszona. Ortezy elastyczne pozwalają natomiast bezpiecznie wykonywać ćwiczenia fizyczne bez konieczności jakichkolwiek ograniczeń. Poleca się je głównie w kolejnych dniach po wystąpieniu urazu lub w przypadku urazów trwałych.

Warto zaznaczyć, że stosowanie ortez jest możliwe nie tylko w przypadku kontuzji, ale także przy wielu dysfunkcjach neurologicznych, reumatycznych czy po operacjach.



Ortezy – na jakie części ciała można je stosować?

Ortezy są dość szeroką grupą aparatów ortopedycznych, która obejmuje zarówno aparaty przeznaczone do stosowania w różnych odcinkach kręgosłupa, jak i te, które zakłada się w przypadku urazów kończyn. Osoby ćwiczące zwykle wybierają jednak ortezy przeznaczone do zakładania na kończyny.

Wśród nich można wyróżnić ortezę stawu barkowego, łokciowego i przedramienia oraz nadgarstka, a także ortezę stawu biodrowego i uda, stawu kolanowego i podudzia oraz stawu skokowego i stopy.

Wiele z tych ortez jest często stosowanych przez zawodowych sportowców. Można zauważyć, że zakładają je oni nie tylko podczas treningów, ale i wtedy, gdy są na zawodach bądź gdy rozgrywają ważne mecze. Przyrząd ten może bowiem nie tylko pomagać w przypadku kontuzji, ale i chronić przed wystąpieniem kolejnych urazów podczas wykonywania szybkich i energicznych ruchów.

Elastyczna orteza powinna być więc obowiązkowym elementem wyposażenia każdej osoby, która chce ćwiczyć, jednak nie mogła tego robić z powodu starego lub nowo powstałego urazu któregoś ze stawów.

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ