Halluksy, profilaktyka.



Halluksy inaczej zmiany deformacyjne stopy. Do powstawania Halluksów mogą skłonic predyspozycje naszej stopy (stopa egipska). Jednak duży wpływ na ich powstawanie jest noszenie złego obuwia.

Kobiety które mają predyspozycje do powstawania halluksów powinny ograniczyc noszenie obuwia na wysokim obcasie i z wąskimi noskami. Wpływ też na ich powstawanie ma obciążenie genetyczne, dodatkowo też dochodzi stojący tryb życia i otyłośc.

Kto najbardziej jest narażony na powstawanie halluksów?

Kobiety głównie narażone na wystepowanie halluksów to kobiety cwiczące taniec  przede wszytskim balet, z powodu nadmiernego obciążania stopy. Na skutek zaistniałych zniekształceń zmienia sią nierównomierne obciążenie stopy przez masę ciała ponieważ zniekształcony palec nie jest na tyle już silny by podpierac ciężar podczas chodzenia. W znacznym stopniu pogarsza się stabilizacja stopy czego następstwem jest osłabienie się mięśni.

Jak zapobiegac powstawaniu halluksów?

Pierwszą i podstawową sprawą jest zaopatrzenie się w odpowiednie obuwie. Nie może to byc obuwie na wysokim obcasie, tylko jak najbardziej na płaskiej podeszwie. W celu tez zapobiegawczym można zaopatrzyc się w klin na  halluksy który przywraca palcom właściwe ułożenie. Pamiętajmy także abyśmy zmieniali w ciągu dnia obuwie oraz cwiczmy palcami np. podnośmy różne przedmioty palacmi u stopy możemy także stawac na palcach.

Pamietajmy też o właściwej diecie, ponieważ nadmiar ciała czyli otyłośc także wpływa “korzystnie” na powstawanie halluksów, uprawiajmy sport np. jazda na rowerze lub a właściwie przede wszytski pływanie.



Jak leczyc halluksy?

Sposób jak będziemy leczyc halluksy zależy tylko i wyłącznie o stanu nasilenia się dolegliwości czyli zaawansowania zmian. Mamy dwa sposby leczenia halluksów 1- Nieoperacyjna i 2- Metoda operacyjna.

Metoda pierwsza czyli nieoperacyjna, dotyczy zmiany naszych upodobań czyli nawyków, tzn. zmiana obuwia na właściwe, różnego rodzaju cwiczenia korygujące, noszenie wkładek ortopedycznych- wkładki na płaskostopie poprzeczne..

Druga metoda jest inwazyjna tzn dolegliwośc usuwa się opreacyjnie. Osoby cierpiace na duży ból, mające ograniczenia ruchowe , powinny podac się właśniej tej metodzie.

Najbardziej popularną metodą operacyjną usuwania halluksów jest metoda Chevrona.

Polega ona na usunięciu nadmiaru tkanki kostnej, przecieciu wiązadeł i ścięgien oraz wykonaniu dwóch nacięc w kształcie litery “V”. Po zabiegu nosi się specjalne obuwie ortopedyczne przez około 6 tygodni, obrzęk pooperacyjny utrzymuje się około  4-5 miesięcy

Kilka cwiczeń na halluksy.

–  Położ na podłodze delikatny materiał i palcami u stopy zwijaj ją przez kilka minut.

–  Połóż pięty na podłodze, palce wyciągnij do góry, i zataczaj nimi kółka raz w lewo raz w prawo.

–  Połóż się na podłodze podnieś nogi i spróbuj zaklaskac stopami.

–  Oprzyj stopy na palcach, i piętami kręc kółka raz w jedną stroną raz w drugą.

–  Weź gumkę i załóż ją na największe palce u stopy, po czym rozchylaj stopy rozciagając przy tym gumke. Cwiczenie powtórz kilka razy, a przy rozciaganiu gumki staraj się wytrzymac jak najdłużej.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ