Halluksy, profilaktyka.



Halluksy inaczej zmiany deformacyjne stopy. Do powstawania Halluksów mogą skłonic predyspozycje naszej stopy (stopa egipska). Jednak duży wpływ na ich powstawanie jest noszenie złego obuwia.

Kobiety które mają predyspozycje do powstawania halluksów powinny ograniczyc noszenie obuwia na wysokim obcasie i z wąskimi noskami. Wpływ też na ich powstawanie ma obciążenie genetyczne, dodatkowo też dochodzi stojący tryb życia i otyłośc.

Kto najbardziej jest narażony na powstawanie halluksów?

Kobiety głównie narażone na wystepowanie halluksów to kobiety cwiczące taniec  przede wszytskim balet, z powodu nadmiernego obciążania stopy. Na skutek zaistniałych zniekształceń zmienia sią nierównomierne obciążenie stopy przez masę ciała ponieważ zniekształcony palec nie jest na tyle już silny by podpierac ciężar podczas chodzenia. W znacznym stopniu pogarsza się stabilizacja stopy czego następstwem jest osłabienie się mięśni.

Jak zapobiegac powstawaniu halluksów?

Pierwszą i podstawową sprawą jest zaopatrzenie się w odpowiednie obuwie. Nie może to byc obuwie na wysokim obcasie, tylko jak najbardziej na płaskiej podeszwie. W celu tez zapobiegawczym można zaopatrzyc się w klin na  halluksy który przywraca palcom właściwe ułożenie. Pamiętajmy także abyśmy zmieniali w ciągu dnia obuwie oraz cwiczmy palcami np. podnośmy różne przedmioty palacmi u stopy możemy także stawac na palcach.

Pamietajmy też o właściwej diecie, ponieważ nadmiar ciała czyli otyłośc także wpływa “korzystnie” na powstawanie halluksów, uprawiajmy sport np. jazda na rowerze lub a właściwie przede wszytski pływanie.



Jak leczyc halluksy?

Sposób jak będziemy leczyc halluksy zależy tylko i wyłącznie o stanu nasilenia się dolegliwości czyli zaawansowania zmian. Mamy dwa sposby leczenia halluksów 1- Nieoperacyjna i 2- Metoda operacyjna.

Metoda pierwsza czyli nieoperacyjna, dotyczy zmiany naszych upodobań czyli nawyków, tzn. zmiana obuwia na właściwe, różnego rodzaju cwiczenia korygujące, noszenie wkładek ortopedycznych- wkładki na płaskostopie poprzeczne..

Druga metoda jest inwazyjna tzn dolegliwośc usuwa się opreacyjnie. Osoby cierpiace na duży ból, mające ograniczenia ruchowe , powinny podac się właśniej tej metodzie.

Najbardziej popularną metodą operacyjną usuwania halluksów jest metoda Chevrona.

Polega ona na usunięciu nadmiaru tkanki kostnej, przecieciu wiązadeł i ścięgien oraz wykonaniu dwóch nacięc w kształcie litery “V”. Po zabiegu nosi się specjalne obuwie ortopedyczne przez około 6 tygodni, obrzęk pooperacyjny utrzymuje się około  4-5 miesięcy

Kilka cwiczeń na halluksy.

–  Położ na podłodze delikatny materiał i palcami u stopy zwijaj ją przez kilka minut.

–  Połóż pięty na podłodze, palce wyciągnij do góry, i zataczaj nimi kółka raz w lewo raz w prawo.

–  Połóż się na podłodze podnieś nogi i spróbuj zaklaskac stopami.

–  Oprzyj stopy na palcach, i piętami kręc kółka raz w jedną stroną raz w drugą.

–  Weź gumkę i załóż ją na największe palce u stopy, po czym rozchylaj stopy rozciagając przy tym gumke. Cwiczenie powtórz kilka razy, a przy rozciaganiu gumki staraj się wytrzymac jak najdłużej.

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ