Halluksy, profilaktyka.



Halluksy inaczej zmiany deformacyjne stopy. Do powstawania Halluksów mogą skłonic predyspozycje naszej stopy (stopa egipska). Jednak duży wpływ na ich powstawanie jest noszenie złego obuwia.

Kobiety które mają predyspozycje do powstawania halluksów powinny ograniczyc noszenie obuwia na wysokim obcasie i z wąskimi noskami. Wpływ też na ich powstawanie ma obciążenie genetyczne, dodatkowo też dochodzi stojący tryb życia i otyłośc.

Kto najbardziej jest narażony na powstawanie halluksów?

Kobiety głównie narażone na wystepowanie halluksów to kobiety cwiczące taniec  przede wszytskim balet, z powodu nadmiernego obciążania stopy. Na skutek zaistniałych zniekształceń zmienia sią nierównomierne obciążenie stopy przez masę ciała ponieważ zniekształcony palec nie jest na tyle już silny by podpierac ciężar podczas chodzenia. W znacznym stopniu pogarsza się stabilizacja stopy czego następstwem jest osłabienie się mięśni.

Jak zapobiegac powstawaniu halluksów?

Pierwszą i podstawową sprawą jest zaopatrzenie się w odpowiednie obuwie. Nie może to byc obuwie na wysokim obcasie, tylko jak najbardziej na płaskiej podeszwie. W celu tez zapobiegawczym można zaopatrzyc się w klin na  halluksy który przywraca palcom właściwe ułożenie. Pamiętajmy także abyśmy zmieniali w ciągu dnia obuwie oraz cwiczmy palcami np. podnośmy różne przedmioty palacmi u stopy możemy także stawac na palcach.

Pamietajmy też o właściwej diecie, ponieważ nadmiar ciała czyli otyłośc także wpływa “korzystnie” na powstawanie halluksów, uprawiajmy sport np. jazda na rowerze lub a właściwie przede wszytski pływanie.



Jak leczyc halluksy?

Sposób jak będziemy leczyc halluksy zależy tylko i wyłącznie o stanu nasilenia się dolegliwości czyli zaawansowania zmian. Mamy dwa sposby leczenia halluksów 1- Nieoperacyjna i 2- Metoda operacyjna.

Metoda pierwsza czyli nieoperacyjna, dotyczy zmiany naszych upodobań czyli nawyków, tzn. zmiana obuwia na właściwe, różnego rodzaju cwiczenia korygujące, noszenie wkładek ortopedycznych- wkładki na płaskostopie poprzeczne..

Druga metoda jest inwazyjna tzn dolegliwośc usuwa się opreacyjnie. Osoby cierpiace na duży ból, mające ograniczenia ruchowe , powinny podac się właśniej tej metodzie.

Najbardziej popularną metodą operacyjną usuwania halluksów jest metoda Chevrona.

Polega ona na usunięciu nadmiaru tkanki kostnej, przecieciu wiązadeł i ścięgien oraz wykonaniu dwóch nacięc w kształcie litery “V”. Po zabiegu nosi się specjalne obuwie ortopedyczne przez około 6 tygodni, obrzęk pooperacyjny utrzymuje się około  4-5 miesięcy

Kilka cwiczeń na halluksy.

–  Położ na podłodze delikatny materiał i palcami u stopy zwijaj ją przez kilka minut.

–  Połóż pięty na podłodze, palce wyciągnij do góry, i zataczaj nimi kółka raz w lewo raz w prawo.

–  Połóż się na podłodze podnieś nogi i spróbuj zaklaskac stopami.

–  Oprzyj stopy na palcach, i piętami kręc kółka raz w jedną stroną raz w drugą.

–  Weź gumkę i załóż ją na największe palce u stopy, po czym rozchylaj stopy rozciagając przy tym gumke. Cwiczenie powtórz kilka razy, a przy rozciaganiu gumki staraj się wytrzymac jak najdłużej.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ