Fitoterapia w pediatrii – przeziębienia u dzieci.



Organizm dziecka wymaga innego traktowania niż organizm dorosłego człowieka.

Również leczenie za pomocą ziół i leków ziołowych ma swoją specyfikę, zgodną z etapami rozwoju dziecka.

Fitoterapia w praktyce:

Przeziębienie u dzieci rozwija się stosunkowo szybko, dlatego gdy zareagujemy już przy pierwszych objawach, możemy uniknąć poważniejszych infekcji wymagających radykalnego leczenia.

Zioła i leki pochodzenia naturalnego stosujemy przede wszystkim do leczenia wczesnych objawów przeziębienia, takich jak kaszel, katar, niewielka gorączka. Bardzo ważnym elementem fitoterapii przeziębień jest podawanie większej ilości płynów, które mają na celu uzupełnianie strat wody w organizmie spowodowanych osłabieniem i nadmiernym poceniem się. W takich przypadkach możemy podawac dzieciom herbatę kwiatostanu lipy czy kwiatu bzu czarnego.

Zioła te stosujemy w początkowym okresie przeziębienia, działają one natopnie i obniżają temperaturę ciała. Ponadto mają przyjemny smak, co również ma ogromne znaczenie przy lekach podawanych dzieciom. Wśród cennych napojów, które możemy podawac przeziębionemu dziecku nie powinno zbraknąc bardzo smacznej herbaty z soku malinowego. Miód i cytryna, będą nie tylko dodatkami smakowymi, ale również będą źródłem witamin i substancji wspomagających leczenie.



Fitoterapia a kaszel u dzieci.

Z kaszlem poradzimy sobie podając dzieciom preparaty zawierające surowce śluzowe takie jak liśc i korzeń prawoślazu, czy liśc babki lancetowatej, które są szczególnie polecane ze względu na ich łagodny i przyjemny smak. Łagodzą one podrażnione błony śluzowe, działając przeciwbólowo i hamując suchy kaszel.

Śluzy roślinne rozrzedzają także zalegającą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ja odkrztusic. W przypadku kaszlu mokrego należy podac preparaty wykrztuśne, które pomagają usunąć zallegajacą gęstą wydzielinę.

Należy pamiętac o tym, że preparaty wykrztuśne podajemy w ciagu dnia do godzin popołudniowych 16-17, tak aby nie pobudzac odruchów kaszlowych w nocy. Wśród surowców roślinnych o działaniu wykrztuśnym znajdziemy liśc bluszczu, korzeń pierwiosnka, owoc anyżu, czy ziele tymianku.

W fitoterapii przeziębień od wieków stosuje się czosnek i jego przetwory, zawierające związki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym. Dlatego czosnek okreslany jest mianem „naturalnego antybiotyku”.

Nie wolno zapominac o tym, że w przypadku pogorszenia się objawów przeziębienia, utrzymującej się wysokiej temperatury, powyżej 39 C, duszności pojawienia się ropnej plwociny, czy bólu podczas wdechu, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatra.

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi coraz częściej spotykają się z przypadkami przewlekłego bólu…
CZYTAJ

Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: - Obecnie do specjalistów trafiają…
CZYTAJ

Z Miłości do Włoch!

Warszawa, 20 stycznia 2025 r. – W wyjątkowej przestrzeni budynku Senator przy ulicy Bielańskiej w Warszawie odbył się spektakularny pokaz…
CZYTAJ

Zmysłoterapia – zapachy dobrego nastroju. Jak oddziaływają na nas zapachy?

Zapachy otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, czy podczas spacerów. Czasami są niemal niezauważalne, innym razem wywołują…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne w Klinice Urody Beleza – dlaczego warto?

Szybkie tempo życia i ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im nieco odpocząć i rozluźnić…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ