Fitoterapia w pediatrii – przeziębienia u dzieci.



Organizm dziecka wymaga innego traktowania niż organizm dorosłego człowieka.

Również leczenie za pomocą ziół i leków ziołowych ma swoją specyfikę, zgodną z etapami rozwoju dziecka.

Fitoterapia w praktyce:

Przeziębienie u dzieci rozwija się stosunkowo szybko, dlatego gdy zareagujemy już przy pierwszych objawach, możemy uniknąć poważniejszych infekcji wymagających radykalnego leczenia.

Zioła i leki pochodzenia naturalnego stosujemy przede wszystkim do leczenia wczesnych objawów przeziębienia, takich jak kaszel, katar, niewielka gorączka. Bardzo ważnym elementem fitoterapii przeziębień jest podawanie większej ilości płynów, które mają na celu uzupełnianie strat wody w organizmie spowodowanych osłabieniem i nadmiernym poceniem się. W takich przypadkach możemy podawac dzieciom herbatę kwiatostanu lipy czy kwiatu bzu czarnego.

Zioła te stosujemy w początkowym okresie przeziębienia, działają one natopnie i obniżają temperaturę ciała. Ponadto mają przyjemny smak, co również ma ogromne znaczenie przy lekach podawanych dzieciom. Wśród cennych napojów, które możemy podawac przeziębionemu dziecku nie powinno zbraknąc bardzo smacznej herbaty z soku malinowego. Miód i cytryna, będą nie tylko dodatkami smakowymi, ale również będą źródłem witamin i substancji wspomagających leczenie.



Fitoterapia a kaszel u dzieci.

Z kaszlem poradzimy sobie podając dzieciom preparaty zawierające surowce śluzowe takie jak liśc i korzeń prawoślazu, czy liśc babki lancetowatej, które są szczególnie polecane ze względu na ich łagodny i przyjemny smak. Łagodzą one podrażnione błony śluzowe, działając przeciwbólowo i hamując suchy kaszel.

Śluzy roślinne rozrzedzają także zalegającą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ja odkrztusic. W przypadku kaszlu mokrego należy podac preparaty wykrztuśne, które pomagają usunąć zallegajacą gęstą wydzielinę.

Należy pamiętac o tym, że preparaty wykrztuśne podajemy w ciagu dnia do godzin popołudniowych 16-17, tak aby nie pobudzac odruchów kaszlowych w nocy. Wśród surowców roślinnych o działaniu wykrztuśnym znajdziemy liśc bluszczu, korzeń pierwiosnka, owoc anyżu, czy ziele tymianku.

W fitoterapii przeziębień od wieków stosuje się czosnek i jego przetwory, zawierające związki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym. Dlatego czosnek okreslany jest mianem „naturalnego antybiotyku”.

Nie wolno zapominac o tym, że w przypadku pogorszenia się objawów przeziębienia, utrzymującej się wysokiej temperatury, powyżej 39 C, duszności pojawienia się ropnej plwociny, czy bólu podczas wdechu, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatra.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ