Długotrwałe przemęczenie, czyli zespół przewlekłego zmęczenia – przyczyny i objawy.



Długotrwałe przemęczenie może zwiastować różnorodne schorzenia. Czasem pacjent nie mówi na wizycie lekarskiej o zmęczeniu, określa je bowiem jaki znużenie, bark sił, apatię lub wyczerpanie. Ważne jest przy tym upewnienie się, że poczucie zmęczenia nie ma związku z nadmierną aktywnością fizyczną, wówczas bowiem jest objawem fizjologicznym sygnalizującym konieczność odpoczynku, po którym zmęczenie ustępuje.

O przedłużającym się zmęczeniu mówimy wówczas, gdy przez ponad dwa tygodnie odczuwamy nadmierne znużenie, utrudniające wykonywanie codziennych czynności, któremu towarzysza ból głowy, zaburzenia snu, dolegliwości ze strony mięśni i stawów.

Najczęstszą przyczyną długotrwałego przemęczenia jest wyczerpanie psychiczne związane z napięciem wewnętrznym-stresem, pracoholizmem, wypaleniem zawodowym, stanem lekowym lub depresją. Należy zawsze jednak pamiętać o innych przyczynach przemęczenia, które  mogą współistnieć z niekorzystnymi stanami psychicznymi.

Kolejną wyraźną przyczyną długotrwałego przemęczenia są zaburzenia oddychania podczas snu, znane jako zespół bezdechu. Choroba ta występuje we wszystkich grupach wiekowych i obu płci, jednak najczęściej dotyczy mężczyzn w średnim wieku. Według statystyk co dziesiąty dojrzały mężczyzna cierpi na bezdech senny. W tym przypadku ważną informacją jest chrapanie podczas snu oraz uczucie senności w ciągu dnia.

Długotrwałe przemęczenie może być także objawem licznych chorób związanych z min. Z: niedokrwistością, zaburzeniami pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego np. niedoczynność tarczycy, zaburzeniami metabolicznymi, np.. cukrzycą, otyłością, niedoborem potasu i , magnezu, niewydolnością krążenia, nowotworami, chorobami układu mięśniowo-szkieletowego, przebytymi chorobami zakaźnymi np. grypą lub mononukleozą zakaźna, ubocznym działaniem leków lub używek  np. takich jak alkohol, nikotyna, leki przeciwbólowe, nasercowe, przeciwwymiotne, antyhistaminowe, antykoncepcyjne.

Zmęczenie może być także pierwszym objawem ciąży, a także ,może zwiastować nadchodzącą menopauzę. Skoro tak wiele różnych chorób może dawać wspólne objawy, jakim jest uczucie długotrwałego przemęczenia, lekarz potrzebuje bardzo wielu informacji od pacjenta m.in. na temat zaburzeń snu, zmian ciężaru ciała, umiejętności radzenia sobie z problemami, aktywności seksualnej, zażywania leków i używek, lęków fobii, różnych dolegliwości cielesnych, pracy zawodowej, menopauzy.



Nie zawsze jednak na podstawie wywiadu i badania fizykalnego można stwierdzić, jaka jest przyczyna długotrwałego przemęczenia. Wówczas pomocne są badania dodatkowe. Ich zakres jest dość szeroki – od rutynowych badań krwi i moczu, poprzez EKG, RTG klatki piersiowej, spirometrię, EKG 24-godzinne metodą Holtera, ,markery nowotworowe, po badanie polisomnograficzne wykonane w czasie snu w celu zdiagnozowania bezdechu sennego lub inne, których wykonanie sugeruje stan pacjenta. Gdy dominują objawy psychiczne lęk , depresja, wskazana jest konsultacja psychiatryczna.

Nieprawidłowe wyniki badań dodatkowych pozwalają na wykrycie stanów chorobowych odpowiedzialnych za długotrwałe przemęczenie. Dla poprawy samopoczucia konieczne wówczas staje się leczenie ukierunkowane na wykrytą chorobę lub choroby.

Charakterystyczne dla zespołu długotrwałego przemęczenia jest to , że osoba zmęczona ogranicza swoja aktywność fizyczną/życiową co najmniej o połowę i nie można u niej stwierdzić przyczyny zmęczenia.

O rozpoznaniu zespołu przewlekłego przemęczenia jako choroby można mówić dopiero wtedy, gdy wyniki badań dodatkowych są w normie, przy czym zmęczenia nawraca lub utrzymuje się u pacjenta przez co najmniej sześć miesięcy.

W  trakcie leczenia zespołu przewlekłego zmęczenia pacjenci wymagają dużo zrozumienia i wsparcia, ponieważ często osoby te traktowane są jako „wiecznie zmęczeni” hipochondrycy lub neurastenicy. Przed wszystkim należy wyjaśnić pacjentowi , że jest chory, ale przyczyna choroby jest nieznana i że wyniki badań dodatkowych są w normie, co oznacza że mimo zmęczenia jego organizm funkcjonuje dobrze.

Trzeba też upewnić pacjenta, że choroba ta będzie powoli mijać, często samoistnie i pacjent odzyska dobre samopoczucie. Konieczna jest jednak zmiana tryby życia. Ważny jest regularny odpoczynek, ograniczenie stresów i napięć, podjęcie regularnych ćwiczeń fizycznych, unikanie dalekich podróży. Jeśli pacjent skarży się na bóle lub objawy depresji, można włączyć leczenie przeciwbólowe lub przeciwdepresyjne. Ważnym elementem leczenia jest wsparcie psychiczne.

Leczenie zespołu przewlekłego zmęczenia może trwać nawet do 2,5 roku, ale warto podjąć, bo większość osób powraca do zdrowia i może znów cieszyć się życiem.

Źródło Poradnik Dbam o zdrowie Lek. Ewa Pakuła-Kmieciak

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi coraz częściej spotykają się z przypadkami przewlekłego bólu…
CZYTAJ

Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: - Obecnie do specjalistów trafiają…
CZYTAJ

Z Miłości do Włoch!

Warszawa, 20 stycznia 2025 r. – W wyjątkowej przestrzeni budynku Senator przy ulicy Bielańskiej w Warszawie odbył się spektakularny pokaz…
CZYTAJ

Zmysłoterapia – zapachy dobrego nastroju. Jak oddziaływają na nas zapachy?

Zapachy otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, czy podczas spacerów. Czasami są niemal niezauważalne, innym razem wywołują…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne w Klinice Urody Beleza – dlaczego warto?

Szybkie tempo życia i ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im nieco odpocząć i rozluźnić…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ