Co powinnaś wiedzieć o wolnych rodnikach?



Przyśpieszają proces starzenia się skóry, mogą też powodować poważne choroby. Skąd się biorą wolne rodniki i jak się przed nimi bronić, aby na dłużej zachować dobrą kondycję skóry? Podpowiadamy!

 

Skąd się biorą wolne rodniki?

Wolne rodniki to powstające w wyniku przemian metabolicznych pojedyncze, niesparowane atomy, które dążą do połączenia z inną cząsteczką. W tym celu atakują jedną z nich i odbierają jej brakujące elektrony. W ten sposób niszczone bywają białka i DNA komórki.

Wolne rodniki występują w każdym ludzkim organizmie – powstają w procesie przetwarzania tlenu na energię, kiedy część cząsteczek tlenu uwalnia się w postaci wolnych rodników tlenowych. Dodatkowo proces ten przyśpiesza niezdrowy tryb życia, w tym długotrwały stres, palenie papierosów czy nadmierna ekspozycja na słońce.

Jak szkodzą wolne rodniki?

Duża aktywność wolnych rodników powoduje uszkadzanie cząsteczek, a w efekcie przyśpiesza proces starzenia się. Widocznym objawem działalności wolnych rodników jest utrata jędrności skóry, jej wysuszenie oraz pojawienie się zmarszczek. Ale to nie wszystko – wolne rodniki mogą również powodować poważne choroby, takie jak nowotwory, miażdżyca czy cukrzyca.

Jak chronić się przed wolnymi rodnikami?

Przed wolnymi rodnikami nie można w pełni się ochronić – ich obecność w organizmie jest nieunikniona. Bywa nawet pomocna – wolne rodniki niszczą nie tylko dobre dla nas cząsteczki, ale także groźne bakterie i wirusy. Szkodliwy jest natomiast ich nadmiar, dlatego warto przeciwdziałać ich przyśpieszonemu powstawaniu.



Podstawą powinna być zdrowa, zrównoważona dieta, z której wyeliminujemy wysoko przetworzone produkty zawierające konserwanty i pestycydy. Należy także unikać potraw grillowanych, smażonych i wędzonych – zawierające spore ilości wolnych rodników.

Bezwzględnie należy też zrezygnować z palenia, ograniczyć opalanie i przebywanie na powietrzu podczas okresów występowania wysokiego poziomu zanieczyszczeń, czyli smogu. Warto oczywiście pamiętać o systematycznej aktywności fizycznej – nie forsujmy jednak zbytnio organizmu. Bardzo intensywny wysiłek fizyczny wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen i w efekcie zwiększa wytwarzanie wolnych rodników.

C25 CREAM, Dermaceutic

Aby dłużej cieszyć się piękną skórą, w codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po kosmetyki chroniące ją przed uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki, np. C25 Cream marki Dermaceutic, który zawiera koncentrat antyoksydantów: 25% stężenie witaminy C, witaminę A, B5, E oraz polifenole.

Wzmacniają one skórę, przyśpieszają regenerację i ujednolicają jej koloryt. Wybierając kosmetyki warto też zwrócić uwagę na ich opakowanie. Przed utlenieniem się takich produktów uchroni hermetycznie zamknięty pojemnik, z ograniczonym dostępem światła i tlenu.

 

Unikaj:

  • Palenia papierosów
  • Opalania
  • Wysoko przetworzonych i smażonych produktów
  • Nadmiernego wysiłku fizycznego

Zadbaj o:

  • Zdrową dietę opartą na naturalnych składnikach
  • Systematyczny i umiarkowany wysiłek fizyczny
  • Kosmetyki z antyoksydantami
  • Relaks

Dermaceutic, 25 Cream, Krem na dzień z koncentratem antyoksydantów, 195 zł/ 30 ml

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ