Co powinnaś wiedzieć o wolnych rodnikach?



Przyśpieszają proces starzenia się skóry, mogą też powodować poważne choroby. Skąd się biorą wolne rodniki i jak się przed nimi bronić, aby na dłużej zachować dobrą kondycję skóry? Podpowiadamy!

 

Skąd się biorą wolne rodniki?

Wolne rodniki to powstające w wyniku przemian metabolicznych pojedyncze, niesparowane atomy, które dążą do połączenia z inną cząsteczką. W tym celu atakują jedną z nich i odbierają jej brakujące elektrony. W ten sposób niszczone bywają białka i DNA komórki.

Wolne rodniki występują w każdym ludzkim organizmie – powstają w procesie przetwarzania tlenu na energię, kiedy część cząsteczek tlenu uwalnia się w postaci wolnych rodników tlenowych. Dodatkowo proces ten przyśpiesza niezdrowy tryb życia, w tym długotrwały stres, palenie papierosów czy nadmierna ekspozycja na słońce.

Jak szkodzą wolne rodniki?

Duża aktywność wolnych rodników powoduje uszkadzanie cząsteczek, a w efekcie przyśpiesza proces starzenia się. Widocznym objawem działalności wolnych rodników jest utrata jędrności skóry, jej wysuszenie oraz pojawienie się zmarszczek. Ale to nie wszystko – wolne rodniki mogą również powodować poważne choroby, takie jak nowotwory, miażdżyca czy cukrzyca.

Jak chronić się przed wolnymi rodnikami?

Przed wolnymi rodnikami nie można w pełni się ochronić – ich obecność w organizmie jest nieunikniona. Bywa nawet pomocna – wolne rodniki niszczą nie tylko dobre dla nas cząsteczki, ale także groźne bakterie i wirusy. Szkodliwy jest natomiast ich nadmiar, dlatego warto przeciwdziałać ich przyśpieszonemu powstawaniu.



Podstawą powinna być zdrowa, zrównoważona dieta, z której wyeliminujemy wysoko przetworzone produkty zawierające konserwanty i pestycydy. Należy także unikać potraw grillowanych, smażonych i wędzonych – zawierające spore ilości wolnych rodników.

Bezwzględnie należy też zrezygnować z palenia, ograniczyć opalanie i przebywanie na powietrzu podczas okresów występowania wysokiego poziomu zanieczyszczeń, czyli smogu. Warto oczywiście pamiętać o systematycznej aktywności fizycznej – nie forsujmy jednak zbytnio organizmu. Bardzo intensywny wysiłek fizyczny wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen i w efekcie zwiększa wytwarzanie wolnych rodników.

C25 CREAM, Dermaceutic

Aby dłużej cieszyć się piękną skórą, w codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po kosmetyki chroniące ją przed uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki, np. C25 Cream marki Dermaceutic, który zawiera koncentrat antyoksydantów: 25% stężenie witaminy C, witaminę A, B5, E oraz polifenole.

Wzmacniają one skórę, przyśpieszają regenerację i ujednolicają jej koloryt. Wybierając kosmetyki warto też zwrócić uwagę na ich opakowanie. Przed utlenieniem się takich produktów uchroni hermetycznie zamknięty pojemnik, z ograniczonym dostępem światła i tlenu.

 

Unikaj:

  • Palenia papierosów
  • Opalania
  • Wysoko przetworzonych i smażonych produktów
  • Nadmiernego wysiłku fizycznego

Zadbaj o:

  • Zdrową dietę opartą na naturalnych składnikach
  • Systematyczny i umiarkowany wysiłek fizyczny
  • Kosmetyki z antyoksydantami
  • Relaks

Dermaceutic, 25 Cream, Krem na dzień z koncentratem antyoksydantów, 195 zł/ 30 ml

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ