Co powinnaś wiedzieć o wolnych rodnikach?



Przyśpieszają proces starzenia się skóry, mogą też powodować poważne choroby. Skąd się biorą wolne rodniki i jak się przed nimi bronić, aby na dłużej zachować dobrą kondycję skóry? Podpowiadamy!

 

Skąd się biorą wolne rodniki?

Wolne rodniki to powstające w wyniku przemian metabolicznych pojedyncze, niesparowane atomy, które dążą do połączenia z inną cząsteczką. W tym celu atakują jedną z nich i odbierają jej brakujące elektrony. W ten sposób niszczone bywają białka i DNA komórki.

Wolne rodniki występują w każdym ludzkim organizmie – powstają w procesie przetwarzania tlenu na energię, kiedy część cząsteczek tlenu uwalnia się w postaci wolnych rodników tlenowych. Dodatkowo proces ten przyśpiesza niezdrowy tryb życia, w tym długotrwały stres, palenie papierosów czy nadmierna ekspozycja na słońce.

Jak szkodzą wolne rodniki?

Duża aktywność wolnych rodników powoduje uszkadzanie cząsteczek, a w efekcie przyśpiesza proces starzenia się. Widocznym objawem działalności wolnych rodników jest utrata jędrności skóry, jej wysuszenie oraz pojawienie się zmarszczek. Ale to nie wszystko – wolne rodniki mogą również powodować poważne choroby, takie jak nowotwory, miażdżyca czy cukrzyca.

Jak chronić się przed wolnymi rodnikami?

Przed wolnymi rodnikami nie można w pełni się ochronić – ich obecność w organizmie jest nieunikniona. Bywa nawet pomocna – wolne rodniki niszczą nie tylko dobre dla nas cząsteczki, ale także groźne bakterie i wirusy. Szkodliwy jest natomiast ich nadmiar, dlatego warto przeciwdziałać ich przyśpieszonemu powstawaniu.



Podstawą powinna być zdrowa, zrównoważona dieta, z której wyeliminujemy wysoko przetworzone produkty zawierające konserwanty i pestycydy. Należy także unikać potraw grillowanych, smażonych i wędzonych – zawierające spore ilości wolnych rodników.

Bezwzględnie należy też zrezygnować z palenia, ograniczyć opalanie i przebywanie na powietrzu podczas okresów występowania wysokiego poziomu zanieczyszczeń, czyli smogu. Warto oczywiście pamiętać o systematycznej aktywności fizycznej – nie forsujmy jednak zbytnio organizmu. Bardzo intensywny wysiłek fizyczny wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen i w efekcie zwiększa wytwarzanie wolnych rodników.

C25 CREAM, Dermaceutic

Aby dłużej cieszyć się piękną skórą, w codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po kosmetyki chroniące ją przed uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki, np. C25 Cream marki Dermaceutic, który zawiera koncentrat antyoksydantów: 25% stężenie witaminy C, witaminę A, B5, E oraz polifenole.

Wzmacniają one skórę, przyśpieszają regenerację i ujednolicają jej koloryt. Wybierając kosmetyki warto też zwrócić uwagę na ich opakowanie. Przed utlenieniem się takich produktów uchroni hermetycznie zamknięty pojemnik, z ograniczonym dostępem światła i tlenu.

 

Unikaj:

  • Palenia papierosów
  • Opalania
  • Wysoko przetworzonych i smażonych produktów
  • Nadmiernego wysiłku fizycznego

Zadbaj o:

  • Zdrową dietę opartą na naturalnych składnikach
  • Systematyczny i umiarkowany wysiłek fizyczny
  • Kosmetyki z antyoksydantami
  • Relaks

Dermaceutic, 25 Cream, Krem na dzień z koncentratem antyoksydantów, 195 zł/ 30 ml

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ