Atopowe zapalenie skóry AZS – jak leczyć i pielęgnować chorą skórę?



Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć i pielęgnować chorą skórę?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) objawia się przede wszystkim świądem i suchością skóry. To nie tylko nieprzyjemna dolegliwość dermatologiczna, ale choroba całego organizmu, której podporządkowuje się całe życie. Jak złagodzić objawy zapalenia?

W Polsce na atopowe zapalenie skóry cierpi co piąte dziecko. Problem ten dotyka także 5% dorosłych, którzy na co dzień walczą ze świądem, zaczerwieniami i wypryskami.

– Podstawą codziennej pielęgnacji skóry z AZS są emolienty i właściwa pielęgnacja naskórka wraz z leczeniem przeciwzapalnym, stosowanym w okresie zaostrzenia choroby – uważa prof. dr hab. med. Roman Nowicki, Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Przewodniczący Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.



Emolienty i dermokosmetyki przy AZS

Zadaniem emolientów jest prawidłowe nawilżenie skóry. Przywracają one ponadto funkcję bariery naskórkowej, wyrównują pH skóry i zmniejszają utratę wody.

– Emolienty koją swędzące stany zapalne i wzmacniają naskórek. Atopowa skóra musi być stale nawilżana a w tej roli najlepiej sprawdzają się dermokosmetyki – radzi nasz ekspert, prof. dr hab. med. Roman Nowicki, alergolog i dermatolog. – Kosmetyki z linii Lichtena Oryginalna Formuła® zawierają składniki o działaniu regenerującym i aktywne składniki odpowiedzialne za nawilżanie i łagodzenie.

Dermokosmetyki Lichtena Oryginalna Formuła® mogą być stosowane już od pierwszych dni życia we wszystkich przypadkach zaczerwienienia, swędzenia czy podrażnienia skóry. Należy także pamiętać o tym, że dermokosmetyków i emolientów powinno używać się nie tylko w stanach podrażnienia skóry, ale także na co dzień.

Odpowiednia dieta przy AZS

Osoby cierpiące na AZS powinny także zwracać uwagę na jedzenie, które spożywają. Alergeny są jedną z możliwych przyczyn zapalenia. Wśród nich najpopularniejszymi są mleko krowie i jego produkty, jaja kurze, ryby, soja, pszenica i orzeszki ziemne. Alergeny mogą pochodzić także z powietrza, tzw. alergeny powietrznopochodne. Do głównych zalicza się roztocza, pyłki roślin, sierść zwierzęcą i wełnę.

– Przestrzeganie zasad higieny, zdrowe odżywianie, racjonalny rozkład dnia, unikanie używek, hałasu i skażonego środowiska mają duży wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na naszą skórę – przestrzega ekspert. – Przy problemach skórnych warto więc poszukać przyczyny nie tylko w stosowanych kosmetykach, ale także w obecnym trybie życia.

Mokre i suche opatrunki (wet&dry wrapping)

Metoda mokrych opatrunków jest szczególnie skuteczna w stanach erytrodermii (ostry, uogólniony stan zapalny skóry, który obejmuje przynajmniej 90% jej powierzchni) oraz w ciężkich i nawrotowych przypadkach AZS.

Mokre opatrunki powodują  ochłodzenie skóry co działa przeciwzapalnie i zmniejsza świąd. Uwodnienie, a także okluzja poprzez opatrunki zwiększa równocześnie absorpcję emolientu/leku przez skórę. Opatrunki mokre, tworząc barierę mechaniczną, zabezpieczają przed drapaniem  i  umożliwiając szybsze ustępowanie zmian zapalnych. – tłumaczy Przewodniczący Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, prof. dr hab. med. Roman Nowicki. – Dzięki temu pojawia się możliwość ograniczenia stosowania miejscowych glikokortykosteroidów.

Ta bezpieczna i skuteczna terapia  jest dobrze tolerowana przez dzieci, zapewnia szybką remisję wyprysku i świądu, w istotny sposób podnosząc jakość życia (QoL), a także jakość snu zarówno samych pacjentów jak również ich rodzin.

Kilka porad przy Atopowym zapaleniu skóry AZS

Osoby z AZS powinny brać krótkie kąpiele w lekko ciepłej wodzie. Skóra po kąpieli powinna być delikatnie osuszana (nie wycierana ręcznikiem). Po kilku minutach od osuszenia na skórę należy nałożyć wybrane dermokosmetyki, np. krem Lichtena Oryginalna Formuła®. Skóra powinna być natłuszczana co 2-4 godziny.

W roli eksperta:

prof. dr hab.med. Roman Nowicki – dermatolog, alergolog, Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Przewodniczący Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

O firmie:

Ceuta to polski autoryzowany dystrybutor dermokosmetyków grupy Giuliani®, do której należy Lichtena®. Dermokosmetyki te wyróżniają się naturalnym składem oraz udowodnioną wysoką skutecznością.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ