Atopowe zapalenie skóry AZS – jak leczyć i pielęgnować chorą skórę?



Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć i pielęgnować chorą skórę?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) objawia się przede wszystkim świądem i suchością skóry. To nie tylko nieprzyjemna dolegliwość dermatologiczna, ale choroba całego organizmu, której podporządkowuje się całe życie. Jak złagodzić objawy zapalenia?

W Polsce na atopowe zapalenie skóry cierpi co piąte dziecko. Problem ten dotyka także 5% dorosłych, którzy na co dzień walczą ze świądem, zaczerwieniami i wypryskami.

– Podstawą codziennej pielęgnacji skóry z AZS są emolienty i właściwa pielęgnacja naskórka wraz z leczeniem przeciwzapalnym, stosowanym w okresie zaostrzenia choroby – uważa prof. dr hab. med. Roman Nowicki, Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Przewodniczący Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.



Emolienty i dermokosmetyki przy AZS

Zadaniem emolientów jest prawidłowe nawilżenie skóry. Przywracają one ponadto funkcję bariery naskórkowej, wyrównują pH skóry i zmniejszają utratę wody.

– Emolienty koją swędzące stany zapalne i wzmacniają naskórek. Atopowa skóra musi być stale nawilżana a w tej roli najlepiej sprawdzają się dermokosmetyki – radzi nasz ekspert, prof. dr hab. med. Roman Nowicki, alergolog i dermatolog. – Kosmetyki z linii Lichtena Oryginalna Formuła® zawierają składniki o działaniu regenerującym i aktywne składniki odpowiedzialne za nawilżanie i łagodzenie.

Dermokosmetyki Lichtena Oryginalna Formuła® mogą być stosowane już od pierwszych dni życia we wszystkich przypadkach zaczerwienienia, swędzenia czy podrażnienia skóry. Należy także pamiętać o tym, że dermokosmetyków i emolientów powinno używać się nie tylko w stanach podrażnienia skóry, ale także na co dzień.

Odpowiednia dieta przy AZS

Osoby cierpiące na AZS powinny także zwracać uwagę na jedzenie, które spożywają. Alergeny są jedną z możliwych przyczyn zapalenia. Wśród nich najpopularniejszymi są mleko krowie i jego produkty, jaja kurze, ryby, soja, pszenica i orzeszki ziemne. Alergeny mogą pochodzić także z powietrza, tzw. alergeny powietrznopochodne. Do głównych zalicza się roztocza, pyłki roślin, sierść zwierzęcą i wełnę.

– Przestrzeganie zasad higieny, zdrowe odżywianie, racjonalny rozkład dnia, unikanie używek, hałasu i skażonego środowiska mają duży wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na naszą skórę – przestrzega ekspert. – Przy problemach skórnych warto więc poszukać przyczyny nie tylko w stosowanych kosmetykach, ale także w obecnym trybie życia.

Mokre i suche opatrunki (wet&dry wrapping)

Metoda mokrych opatrunków jest szczególnie skuteczna w stanach erytrodermii (ostry, uogólniony stan zapalny skóry, który obejmuje przynajmniej 90% jej powierzchni) oraz w ciężkich i nawrotowych przypadkach AZS.

Mokre opatrunki powodują  ochłodzenie skóry co działa przeciwzapalnie i zmniejsza świąd. Uwodnienie, a także okluzja poprzez opatrunki zwiększa równocześnie absorpcję emolientu/leku przez skórę. Opatrunki mokre, tworząc barierę mechaniczną, zabezpieczają przed drapaniem  i  umożliwiając szybsze ustępowanie zmian zapalnych. – tłumaczy Przewodniczący Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, prof. dr hab. med. Roman Nowicki. – Dzięki temu pojawia się możliwość ograniczenia stosowania miejscowych glikokortykosteroidów.

Ta bezpieczna i skuteczna terapia  jest dobrze tolerowana przez dzieci, zapewnia szybką remisję wyprysku i świądu, w istotny sposób podnosząc jakość życia (QoL), a także jakość snu zarówno samych pacjentów jak również ich rodzin.

Kilka porad przy Atopowym zapaleniu skóry AZS

Osoby z AZS powinny brać krótkie kąpiele w lekko ciepłej wodzie. Skóra po kąpieli powinna być delikatnie osuszana (nie wycierana ręcznikiem). Po kilku minutach od osuszenia na skórę należy nałożyć wybrane dermokosmetyki, np. krem Lichtena Oryginalna Formuła®. Skóra powinna być natłuszczana co 2-4 godziny.

W roli eksperta:

prof. dr hab.med. Roman Nowicki – dermatolog, alergolog, Kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Przewodniczący Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

O firmie:

Ceuta to polski autoryzowany dystrybutor dermokosmetyków grupy Giuliani®, do której należy Lichtena®. Dermokosmetyki te wyróżniają się naturalnym składem oraz udowodnioną wysoką skutecznością.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ