Białko, prebiotyki, L-karnityna i omega-3 na odchudzanie



Pożywny środek dietetyczny, który wspomaga utratę nadmiernych kilogramów, powinien składać się z 3-składnikowego białka, które buduje suchą masę ciała. Najlepiej, gdyby było ono uzupełnione o włókna prebiotyczne, L-karnitynę i kwasy omega-3, które poprawiają trawienie i redukcję tkanki tłuszczowej, a także ograniczają łaknienie.

 

Białko to podstawowy składnik budulcowy i regulacyjny naszego organizmu. Buduje mięśnie przeciwdziałając tym samym rozpadowi tkanek, a także wpływa na przyspieszenie przemiany materii. Jego niedobór w organizmie prowadzi więc do zaprzestania naprawy i odbudowy tkanek ciała. Skutkiem czego odczuwamy wzmożony głód, a także spowalnia się nasz metabolizm. Ilość białka w diecie wpływa na wydatek energetyczny organizmu i suchą masę ciała, nie zwiększa natomiast udziału tkanki tłuszczowej.

 

Prebiotyki to składniki naszego pożywienia, których naturalne źródło to głównie fasola, zboża, cebula czy czosnek. Włókna tych substancji są odporne na działanie enzymów trawiennych, dlatego nie są trawione ani w żołądku, ani w jelicie cienkim. Dopiero w jelicie grubym podlegają fermentacji. Wpływają na namnażanie się dobrej flory bakteryjnej i odpowiednią konsystencję stolca. Dzięki czemu poprawiają trawienie i wydalanie. W przemyśle spożywczym prebiotyki dodawane są do wielu produktów w celu obniżenia ich wartości kalorycznej.

 

L-karnityna to organiczny związek chemiczny, który z aminokwasów syntetyzowany jest w wątrobie, nerkach i mózgu, a następnie magazynowany w mięśniach. Jej podstawową funkcją jest udział w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie ulegają one przekształceniu na energię, która jest niezbędna do funkcjonowania komórek. L-karnityna pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, ponieważ, jako źródło energii, wykorzystuje tłuszcz zapasowy.



Z kolei kwasy omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i chronią przed rozwojem wielu chorób. Z racji tego, iż organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć ich sam, konieczne jest przyjmowanie ich wraz z pożywieniem (ryby, olej) i suplementami. Kwasy te mają wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej, gdyż mogą zmniejszać łaknienie. Dzieje się tak, gdyż omega-3 regulują poziom leptyny, a zadaniem tego hormonu jest informowanie mózgu o zasobach energetycznych organizmu.

 

W Polsce dostępny jest koktajl odchudzający Fit+ Feelgood, który powstał na bazie białek pochodzących z serwatki, mleka i soi, uzupełnionych m.in. o olej sojowy, lecytynę sojową, witaminy i mikroelementy. W wyniku tego uzyskano pożywny środek dietetyczny, który oprócz 3-składnikowego białka, zawiera również włókna prebiotyczne, L-karnitynę i kwasy omega-3. Składniki te wspomagają odchudzanie, gdyż budują mięśnie, poprawiają trawienie, wydalanie i redukcję tkanki tłuszczowej, a także ograniczają łaknienie.

 

Mieszankę wyprodukowano w opakowaniu 430 g o smaku bitej śmietany, czekoladowo-orzechowym, jagodowo-jogurtowym, brzoskwiniowo-morelowym i owoców czarnych borówek. Wartość odżywcza jednej porcji, czyli 43g produktu i 200 ml wody, to 695 kJ (165 kcal) energii, 15,7 g białka, 15,1 g węglowodanów, 5,1g błonnika, a także 3,5 g tłuszczów (w tym 0,6 g nasyconych i 0,8 g nienasyconych).

 

Najbardziej efektywne działanie można uzyskać stosując Fit+ Feelgood przez 2-3 tygodnie jako całkowite zastępstwo posiłków, kiedy to dziennie powinniśmy spożywać jego 5 porcji po 43 g. Przygotowanie takiego koktajlu polega na rozpuszczeniu, w 200 ml letniej wody, 3 płaskich miarek produktu (43 g).

 

Natomiast w celu łagodnego i stopniowego zrzucenia wagi, należy zastąpić nim dwa posiłki w ciągu dnia. Jedną trzecią posiłków, można zatem przygotowywać samemu, według uznania. Należy przy tym pamiętać, aby w sumie nie zawierały one więcej niż 600 kcal tłuszczu. Pomiędzy posiłkami można również spożywać owoce. Wówczas 4 dość płaskie miarki produktu (54 g) rozpuszczamy w 300ml letniego mleka (1,5% zawartości tłuszczu) dokładnie mieszając w shakerze lub mikserze.

 

W obydwu wariantach rozmieszany napój należy pozostawić na 1 minutę, po tym czasie kilkukrotnie wstrząsnąć, a następnie wypić. Już po tygodniu regularnego stosowania mieszanki można zauważyć spadek masy ciała. W trakcie kuracji należy szczególnie pamiętać o piciu dodatkowo 2-3 litrów płynów dziennie, w postaci wody lub niesłodzonej herbaty, a także o regularnej aktywności fizycznej. Ponadto, aby uniknąć efektu jo-jo i utrzymać optymalną wagę przez jak najdłuższy okres czasu, producent zaleca stosowanie mieszanki w zastępstwie całego pożywienia przez jeden dzień w tygodniu lub w zastępstwie 4 posiłków raz w tygodniu.

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ