Białko, prebiotyki, L-karnityna i omega-3 na odchudzanie



Pożywny środek dietetyczny, który wspomaga utratę nadmiernych kilogramów, powinien składać się z 3-składnikowego białka, które buduje suchą masę ciała. Najlepiej, gdyby było ono uzupełnione o włókna prebiotyczne, L-karnitynę i kwasy omega-3, które poprawiają trawienie i redukcję tkanki tłuszczowej, a także ograniczają łaknienie.

 

Białko to podstawowy składnik budulcowy i regulacyjny naszego organizmu. Buduje mięśnie przeciwdziałając tym samym rozpadowi tkanek, a także wpływa na przyspieszenie przemiany materii. Jego niedobór w organizmie prowadzi więc do zaprzestania naprawy i odbudowy tkanek ciała. Skutkiem czego odczuwamy wzmożony głód, a także spowalnia się nasz metabolizm. Ilość białka w diecie wpływa na wydatek energetyczny organizmu i suchą masę ciała, nie zwiększa natomiast udziału tkanki tłuszczowej.

 

Prebiotyki to składniki naszego pożywienia, których naturalne źródło to głównie fasola, zboża, cebula czy czosnek. Włókna tych substancji są odporne na działanie enzymów trawiennych, dlatego nie są trawione ani w żołądku, ani w jelicie cienkim. Dopiero w jelicie grubym podlegają fermentacji. Wpływają na namnażanie się dobrej flory bakteryjnej i odpowiednią konsystencję stolca. Dzięki czemu poprawiają trawienie i wydalanie. W przemyśle spożywczym prebiotyki dodawane są do wielu produktów w celu obniżenia ich wartości kalorycznej.

 

L-karnityna to organiczny związek chemiczny, który z aminokwasów syntetyzowany jest w wątrobie, nerkach i mózgu, a następnie magazynowany w mięśniach. Jej podstawową funkcją jest udział w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie ulegają one przekształceniu na energię, która jest niezbędna do funkcjonowania komórek. L-karnityna pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, ponieważ, jako źródło energii, wykorzystuje tłuszcz zapasowy.



Z kolei kwasy omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i chronią przed rozwojem wielu chorób. Z racji tego, iż organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć ich sam, konieczne jest przyjmowanie ich wraz z pożywieniem (ryby, olej) i suplementami. Kwasy te mają wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej, gdyż mogą zmniejszać łaknienie. Dzieje się tak, gdyż omega-3 regulują poziom leptyny, a zadaniem tego hormonu jest informowanie mózgu o zasobach energetycznych organizmu.

 

W Polsce dostępny jest koktajl odchudzający Fit+ Feelgood, który powstał na bazie białek pochodzących z serwatki, mleka i soi, uzupełnionych m.in. o olej sojowy, lecytynę sojową, witaminy i mikroelementy. W wyniku tego uzyskano pożywny środek dietetyczny, który oprócz 3-składnikowego białka, zawiera również włókna prebiotyczne, L-karnitynę i kwasy omega-3. Składniki te wspomagają odchudzanie, gdyż budują mięśnie, poprawiają trawienie, wydalanie i redukcję tkanki tłuszczowej, a także ograniczają łaknienie.

 

Mieszankę wyprodukowano w opakowaniu 430 g o smaku bitej śmietany, czekoladowo-orzechowym, jagodowo-jogurtowym, brzoskwiniowo-morelowym i owoców czarnych borówek. Wartość odżywcza jednej porcji, czyli 43g produktu i 200 ml wody, to 695 kJ (165 kcal) energii, 15,7 g białka, 15,1 g węglowodanów, 5,1g błonnika, a także 3,5 g tłuszczów (w tym 0,6 g nasyconych i 0,8 g nienasyconych).

 

Najbardziej efektywne działanie można uzyskać stosując Fit+ Feelgood przez 2-3 tygodnie jako całkowite zastępstwo posiłków, kiedy to dziennie powinniśmy spożywać jego 5 porcji po 43 g. Przygotowanie takiego koktajlu polega na rozpuszczeniu, w 200 ml letniej wody, 3 płaskich miarek produktu (43 g).

 

Natomiast w celu łagodnego i stopniowego zrzucenia wagi, należy zastąpić nim dwa posiłki w ciągu dnia. Jedną trzecią posiłków, można zatem przygotowywać samemu, według uznania. Należy przy tym pamiętać, aby w sumie nie zawierały one więcej niż 600 kcal tłuszczu. Pomiędzy posiłkami można również spożywać owoce. Wówczas 4 dość płaskie miarki produktu (54 g) rozpuszczamy w 300ml letniego mleka (1,5% zawartości tłuszczu) dokładnie mieszając w shakerze lub mikserze.

 

W obydwu wariantach rozmieszany napój należy pozostawić na 1 minutę, po tym czasie kilkukrotnie wstrząsnąć, a następnie wypić. Już po tygodniu regularnego stosowania mieszanki można zauważyć spadek masy ciała. W trakcie kuracji należy szczególnie pamiętać o piciu dodatkowo 2-3 litrów płynów dziennie, w postaci wody lub niesłodzonej herbaty, a także o regularnej aktywności fizycznej. Ponadto, aby uniknąć efektu jo-jo i utrzymać optymalną wagę przez jak najdłuższy okres czasu, producent zaleca stosowanie mieszanki w zastępstwie całego pożywienia przez jeden dzień w tygodniu lub w zastępstwie 4 posiłków raz w tygodniu.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ