Bezsennośc, brak snu.



Przyczyn bezsenności jest wiele, począwszy od nadmiernego stresu kończywszy na złej diecie. Głównym jednak przyczynami bezsenności jest stres. Zbyt dużo emocji i zmartwień wpływa na naszą zdolnośc do zasypiania. Brak snu pozbawia nas energi i sił witalnych. Nasz organizm nejlepiej sie regeneruje i odpoczywa właśnie podczas snu.

Pamiętajmy iż najlepszą porą na sen są godziny przed północą, dlatego musimy pamiętac aby kłaśc się spac przed połnocą a nie po. W celu dobrego wypoczynku i snu warto przed snem o ile na to sytuacja nam pozwala pójśc na krótki spacer, dodatkowo możemy naszą sypialnie przewietrzyc aby dostało się świeże powietrze. Przed snem starajmy sie nie jeśc duzych i ciężkich posiłków.

Przed snem warto wziąc kojącą kąpięl ale pamietajmy aby woda nie była zbyt gorąca, najlepiej w temperaturze naszego ciała. Do kapieli warto dodac sole aromatyczne. Pamiętajmy iż zbyt niska temperatura wody tylko pobudzi nas a nie zrelaksuje, ponieważ przyspieszy krążenie krwi.

By sen byl zdrowy.

Musimy zadbac o dopiwednią dietę, Musimy z naszego jadłospisu wyeliminowac potrawy ciężko-strawne ograniczyc sporzywanie herbaty i kawy bowiem mają duży wpływ na nasze zasypianie. Dodatkowym plusem jest uprawianie sportów ruchowych, bieganie,jogging, siłownia lub jazda na rowerze.

Dobrze też jest zapewnic odpowiednią wilgotnośc w pomieszczeniu, zadbaj o to by na twoich kaloryferach były pojemniki z woda. W ostateczności można sięgnąc po suplementy czyli środki działające na sen, najlepiej pochodzenia ziołowego jednakże zawsze powinnismy skonsultowac to z lekarzem. Tak jak wspomnielismy w ostateczności można sięgnąc po środki na sen jednakże trzeba uważac poniewaz łatwo można się do nich przyzwyczaic.

Warto też wiedziec iż osoby cierpiące na bezsennośc powinny  unikac drzemek w ciągu dnia.



W bezsenności rozróżniamy dwa rodzaje, pierwszym jest:

Bezsennośc pierwotna – polegajaca na tzw. złej higienie snu, czyli wszytskiego co wiąże się ze złym odzywianiem, dietą, wykonywaniem czynności pobudzających nas przed snem. Bezsennośc pierwotna nie jest spowodowana żadną chorobą somatyczną oraz zaburzeniami psychicznymi.

Bezsennośc wynikająca z innych przyczyn – czyli choroby somatyczne (choroby objawiające się bólem, zaburzenia oddechowe,choroby tarczycy, zapalenia pęcherza, niewydolnośc wątroby i nerek), zaburzenia psychiczne ( schizofrenia,mania, zespól abstynencji,zaburzenia lękowe), zażywanie substancji psychoaktywnych(kofeina,alkohol).

Bezsennośc może powodowac chorobę niedokrwienia serca i to aż 4 krotnie zwiększa się to ryzyko u ludzi cierpiących na bezsennośc.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ