Bezpieczna dzienna dawka soli? Polacy przekraczają ją dwukrotnie!



W Polsce spożywamy dwukrotnie więcej soli niż powinniśmy. Jakie są zagrożenia z tym związane?  Czym możemy zastąpić sól? W studio „Świat się kręci” rozmawiali: dr Krystyna Knypl, Hanna Stolarska z Instytutu Żywności i Żywienia oraz dziennikarz naukowy Radosław Brzózka.

Z danych Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że Polacy spożywają średnio ok. 11 gramów soli dziennie, czyli 2 razy więcej niż powinni. Sól wzmacnia i poprawia smak – na naszym języku są kubki smakowe, które bardzo wyraźnie reagują na słony smak. Dlatego tak ciężko zrezygnować nam z przekąsek zawierających sól takich jak np. popularne chipsy.

 „Jaka jest bezpieczna dzienna dawka soli?” – zapytał ekspertów w studio prowadzący Maciej Kurzajewski:

Płaska mała łyżeczka to jest bezpieczna dawka soli, przy czym musimy pamiętać, że 80% jodu sodowego, bo o niego tutaj głównie chodzi, znajduje się poza solniczką”  odpowiada dr Krystyna Knypl.

„Trzeba pamiętać, że sól nie jest tylko w naszej solniczce. Mnóstwo soli jest w różnych produktach, które jemy” – dodaje Radosław Brzózka. Hanna  Stolarska z Instytutu Żywności i Żywienia, stwierdza, że najwięcej soli znajdziemy w pieczywie, żółtych i topionych serach (typu mozzarella, feta), w mięsie i przetworach mięsnych np. wędlinach, produktach typu fast food.



Goście programu „Świat się kręci” opowiedzieli także o konsekwencjach, jakie niesie za sobą nadużywanie soli:

„Zwiększa zagrożenie nadciśnieniem. Nadciśnienie, które trwa przez wiele lat grozi zawałem serca, udarem mózgu czyli paraliżem. Osoby, które nadużywają soli mają skłonność do osteoporozy, do uszkodzenia nerek” – stwierdza dr Krystyna Knypl. I podkreśla, że to, co wymieniła to nie cała lista schorzeń, na które narażone są osoby spożywające zbyt dużą ilość soli – jest ona niestety dużo dłuższa.

„Dzieci nie powinny być uczone sięgania po solniczkę. W rodzinach, gdzie są małe dzieci, dobrze jest zdjąć tę solniczkę ze stołu”- dodaje dr Krystyna Knypl. Także osoby w starszym wieku, powinny zwracać szczególną uwagę na ilość spożywanej soli.

Hanna Stolarska z Instytutu Żywności i Żywienia zachęca, że najlepszym i najzdrowszym sposobem na nienadużywanie soli jest odzwyczajenie się od niej. Niestety jest to proces długotrwały, który wymaga wytrwałości, determinacji i siły woli. Co poza tym możemy zrobić?

Trzeba zmniejszyć dodawanie soli. Jeżeli już [chcemy jej użyć] to powinna być to sól morska, która dodatkowo zawiera składniki mineralne – sól niskosodowa. I przede wszystkim przyprawy – musimy kupować oddzielnie wszystkie naturalne przyprawy typu bazylia, tymianek – na pewno nie mieszanki przypraw, w których dodatkowo dodawana jest sól” – podpowiada Hanna Stolarska. Dr Krystyna Knypl radzi też, żeby wybierać nieprzetworzone przemysłowo produkty.

„Może dzięki tej rozmowie, sól przestane być naszym najlepszym przyjacielem w kuchni. Miejmy taką nadzieję” – zakończył rozmowę w studio, prowadzący Maciej Kurzajewski.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ