Bezpieczna dzienna dawka soli? Polacy przekraczają ją dwukrotnie!



W Polsce spożywamy dwukrotnie więcej soli niż powinniśmy. Jakie są zagrożenia z tym związane?  Czym możemy zastąpić sól? W studio „Świat się kręci” rozmawiali: dr Krystyna Knypl, Hanna Stolarska z Instytutu Żywności i Żywienia oraz dziennikarz naukowy Radosław Brzózka.

Z danych Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że Polacy spożywają średnio ok. 11 gramów soli dziennie, czyli 2 razy więcej niż powinni. Sól wzmacnia i poprawia smak – na naszym języku są kubki smakowe, które bardzo wyraźnie reagują na słony smak. Dlatego tak ciężko zrezygnować nam z przekąsek zawierających sól takich jak np. popularne chipsy.

 „Jaka jest bezpieczna dzienna dawka soli?” – zapytał ekspertów w studio prowadzący Maciej Kurzajewski:

Płaska mała łyżeczka to jest bezpieczna dawka soli, przy czym musimy pamiętać, że 80% jodu sodowego, bo o niego tutaj głównie chodzi, znajduje się poza solniczką”  odpowiada dr Krystyna Knypl.

„Trzeba pamiętać, że sól nie jest tylko w naszej solniczce. Mnóstwo soli jest w różnych produktach, które jemy” – dodaje Radosław Brzózka. Hanna  Stolarska z Instytutu Żywności i Żywienia, stwierdza, że najwięcej soli znajdziemy w pieczywie, żółtych i topionych serach (typu mozzarella, feta), w mięsie i przetworach mięsnych np. wędlinach, produktach typu fast food.



Goście programu „Świat się kręci” opowiedzieli także o konsekwencjach, jakie niesie za sobą nadużywanie soli:

„Zwiększa zagrożenie nadciśnieniem. Nadciśnienie, które trwa przez wiele lat grozi zawałem serca, udarem mózgu czyli paraliżem. Osoby, które nadużywają soli mają skłonność do osteoporozy, do uszkodzenia nerek” – stwierdza dr Krystyna Knypl. I podkreśla, że to, co wymieniła to nie cała lista schorzeń, na które narażone są osoby spożywające zbyt dużą ilość soli – jest ona niestety dużo dłuższa.

„Dzieci nie powinny być uczone sięgania po solniczkę. W rodzinach, gdzie są małe dzieci, dobrze jest zdjąć tę solniczkę ze stołu”- dodaje dr Krystyna Knypl. Także osoby w starszym wieku, powinny zwracać szczególną uwagę na ilość spożywanej soli.

Hanna Stolarska z Instytutu Żywności i Żywienia zachęca, że najlepszym i najzdrowszym sposobem na nienadużywanie soli jest odzwyczajenie się od niej. Niestety jest to proces długotrwały, który wymaga wytrwałości, determinacji i siły woli. Co poza tym możemy zrobić?

Trzeba zmniejszyć dodawanie soli. Jeżeli już [chcemy jej użyć] to powinna być to sól morska, która dodatkowo zawiera składniki mineralne – sól niskosodowa. I przede wszystkim przyprawy – musimy kupować oddzielnie wszystkie naturalne przyprawy typu bazylia, tymianek – na pewno nie mieszanki przypraw, w których dodatkowo dodawana jest sól” – podpowiada Hanna Stolarska. Dr Krystyna Knypl radzi też, żeby wybierać nieprzetworzone przemysłowo produkty.

„Może dzięki tej rozmowie, sól przestane być naszym najlepszym przyjacielem w kuchni. Miejmy taką nadzieję” – zakończył rozmowę w studio, prowadzący Maciej Kurzajewski.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ