Zespół niespokojnych nóg (RLS)



Zespół niespokojnych nóg (RLS) to choroba polegająca na przymusie poruszania kończynami dolnymi wskutek odczuwania nieprzyjemnych doznań jak drętwienie, pieczenie, ból. Objawy zakłócają odpoczynek nocny, prowadzą do bezsenności i uczucia zmęczenia. Zespół niespokojnych nóg jest jedną z częstszych przyczyn zaburzeń snu. Jakie są przyczyny choroby? Jak ją leczyć?

 

Co to jest zespół niespokojnych nóg (RLS)?

Zespół niespokojnych nóg to choroba, której istotą jest doświadczanie nieprzyjemnych doznań ze strony kończyn dolnych (uczucie mrowienia, drętwienia, pieczenia, bólu, „wypełniania żył” itp.) i związanego. Pacjenci opisują dolegliwości jako przymus poruszania nogami lub bieganie przez sen. W nocy dolegliwości są najbardziej dokuczliwe. Ulgę przynosi dopiero chaotyczny ruch kończynami.

Objawy RLS pojawiają się wyłącznie w spoczynku, nasilają się wieczorem (np. w trakcie oglądania telewizji, czytania książki) oraz w trakcie snu, mogą utrudniać zasypianie, wybudzać ze snu. Przykre dolegliwości powodują nieefektywny wypoczynek i uczucie zmęczenia w ciągu dnia. Sen chorego nie jest bowiem snem fizjologicznym – jest przerywany, a czas fazy REM oraz faz głębokiego snu NREM (faza 3 i 4) zmniejsza się na korzyść płytkiego snu faz 1 i 2 NREM.

Szacuje się, że na zespół niespokojnych nóg cierpi 5–15 proc. populacji, z czego większość to osoby po 60. roku życia, częściej kobiety niż mężczyźni. Choroba ma charakter przewlekły i ma tendencję do nasilania się wraz z wiekiem. Czasem obserwuje się remisje choroby.

Jakie są przyczyny zespołu niespokojnych nóg?

Patofizjologia zespołu niespokojnych nóg nie jest do końca wyjaśniona. Wśród przyczyn syndromu niespokojnych nóg wymienia się:

  • predyspozycje genetyczne (obserwowane jest bowiem rodzinne występowanie schorzenia, zwłaszcza wśród osób, które zaczęły chorować w młodym wieku);
  • niedobory składników mineralnych (żelazo, magnez);
  • zaburzenia funkcjonowania układu dopaminergicznego,a także układu opioidowego,
  • choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność układu krążenia;
  • choroby reumatyczne;
  • działania uboczne niektórych leków (np. neuroleptyków, leków przeciwhistaminowych, antagonistów wapnia, leków przeciwdepresyjnych – zwłaszcza tych starszych generacji – i przeciwlękowych).

 



 

Ponadto, zaobserwowano, że osobami szczególnie predysponowanymi do rozwoju choroby są ludzie uprzednio cierpiący na bezsenność oraz osoby nieprzestrzegające zasad higieny snu.

Czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu niespokojnych nóg jest także ciąża (zwłaszcza w trzecim trymestrze).

Tabletki na zespół niespokojnych nóg?

Leczenie zespołu niespokojnych nóg polega m.in. na uzupełnieniu niedoborów elektrolitowych. Pacjentom zaleca się suplementację magnezu. Ponadto, wykonywana jest diagnostyka w kierunku niedoborów żelaza i, w sytuacji niedoboru tego pierwiastka, włączana jest suplementacja.

Zalecane jest również przyjmowanie witamin z grupy B (zwłaszcza B6 i B12) oraz witaminy C. Jeżeli zespół niespokojnych nóg jest efektem ubocznym stosowania leków (np. neuroleptyków), konieczne jest rozważanie ewentualnej zmiany leku na inny lub odstawienia leku.

Jak leczyć RLS?

Poza uzupełnianiem niedoborów elektrolitów i witamin, stosowane bywają leki wpływające na układ dopaminergiczny (dobra odpowiedź na nie jest jednym z kryteriów rozpoznania choroby). Jednym z nich jest lewodopa. Niestety, pomimo swej skuteczności, leki na zespół niespokojnych nóg mają dość szeroki profil działań niepożądanych (np. stany lękowe, arytmie, bóle głowy).

Innymi z leków wpływających na układ dopaminergiczny są ropinirol i pramipeksol. Ich wadą, podobnie jak w przypadku lewodopy, jest wysokie ryzyko działań niepożądanych. Lekami kolejnego rzutu są leki przeciwdrgawkowe (gabapentyna, pregabalina), miorelaksacyjne, a także opioidy (np. kodeina).

O tym, jakie leczenie zostanie wdrożone, decyduje lekarz na podstawie stopnia nasilenia objawów, wpływu objawów na jakość życia chorego, a także ogólnego wywiadu chorobowego (choroby przewlekłe, stosowane leki). Poza stosowaniem leków, zaleca się również właściwą dietę. Na RLS należy wykluczyć produkty sprzyjające wypłukiwaniu mikroelementów z organizmu (kawę, napoje energetyczne itd.). Konieczne jest także zaprzestanie palenia papierosów. Dieta powinna być bogata w magnez, żelazo i witaminy.

 

Dowiedz się więcej o zespole niespokojnych nóg na:

http://wylecz.to/pl/choroby/neurologia-i-psychiatria/zespol-niespokojnych-nog.html

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ