Zespół niespokojnych nóg (RLS)



Zespół niespokojnych nóg (RLS) to choroba polegająca na przymusie poruszania kończynami dolnymi wskutek odczuwania nieprzyjemnych doznań jak drętwienie, pieczenie, ból. Objawy zakłócają odpoczynek nocny, prowadzą do bezsenności i uczucia zmęczenia. Zespół niespokojnych nóg jest jedną z częstszych przyczyn zaburzeń snu. Jakie są przyczyny choroby? Jak ją leczyć?

 

Co to jest zespół niespokojnych nóg (RLS)?

Zespół niespokojnych nóg to choroba, której istotą jest doświadczanie nieprzyjemnych doznań ze strony kończyn dolnych (uczucie mrowienia, drętwienia, pieczenia, bólu, „wypełniania żył” itp.) i związanego. Pacjenci opisują dolegliwości jako przymus poruszania nogami lub bieganie przez sen. W nocy dolegliwości są najbardziej dokuczliwe. Ulgę przynosi dopiero chaotyczny ruch kończynami.

Objawy RLS pojawiają się wyłącznie w spoczynku, nasilają się wieczorem (np. w trakcie oglądania telewizji, czytania książki) oraz w trakcie snu, mogą utrudniać zasypianie, wybudzać ze snu. Przykre dolegliwości powodują nieefektywny wypoczynek i uczucie zmęczenia w ciągu dnia. Sen chorego nie jest bowiem snem fizjologicznym – jest przerywany, a czas fazy REM oraz faz głębokiego snu NREM (faza 3 i 4) zmniejsza się na korzyść płytkiego snu faz 1 i 2 NREM.

Szacuje się, że na zespół niespokojnych nóg cierpi 5–15 proc. populacji, z czego większość to osoby po 60. roku życia, częściej kobiety niż mężczyźni. Choroba ma charakter przewlekły i ma tendencję do nasilania się wraz z wiekiem. Czasem obserwuje się remisje choroby.

Jakie są przyczyny zespołu niespokojnych nóg?

Patofizjologia zespołu niespokojnych nóg nie jest do końca wyjaśniona. Wśród przyczyn syndromu niespokojnych nóg wymienia się:

  • predyspozycje genetyczne (obserwowane jest bowiem rodzinne występowanie schorzenia, zwłaszcza wśród osób, które zaczęły chorować w młodym wieku);
  • niedobory składników mineralnych (żelazo, magnez);
  • zaburzenia funkcjonowania układu dopaminergicznego,a także układu opioidowego,
  • choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność układu krążenia;
  • choroby reumatyczne;
  • działania uboczne niektórych leków (np. neuroleptyków, leków przeciwhistaminowych, antagonistów wapnia, leków przeciwdepresyjnych – zwłaszcza tych starszych generacji – i przeciwlękowych).

 



 

Ponadto, zaobserwowano, że osobami szczególnie predysponowanymi do rozwoju choroby są ludzie uprzednio cierpiący na bezsenność oraz osoby nieprzestrzegające zasad higieny snu.

Czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu niespokojnych nóg jest także ciąża (zwłaszcza w trzecim trymestrze).

Tabletki na zespół niespokojnych nóg?

Leczenie zespołu niespokojnych nóg polega m.in. na uzupełnieniu niedoborów elektrolitowych. Pacjentom zaleca się suplementację magnezu. Ponadto, wykonywana jest diagnostyka w kierunku niedoborów żelaza i, w sytuacji niedoboru tego pierwiastka, włączana jest suplementacja.

Zalecane jest również przyjmowanie witamin z grupy B (zwłaszcza B6 i B12) oraz witaminy C. Jeżeli zespół niespokojnych nóg jest efektem ubocznym stosowania leków (np. neuroleptyków), konieczne jest rozważanie ewentualnej zmiany leku na inny lub odstawienia leku.

Jak leczyć RLS?

Poza uzupełnianiem niedoborów elektrolitów i witamin, stosowane bywają leki wpływające na układ dopaminergiczny (dobra odpowiedź na nie jest jednym z kryteriów rozpoznania choroby). Jednym z nich jest lewodopa. Niestety, pomimo swej skuteczności, leki na zespół niespokojnych nóg mają dość szeroki profil działań niepożądanych (np. stany lękowe, arytmie, bóle głowy).

Innymi z leków wpływających na układ dopaminergiczny są ropinirol i pramipeksol. Ich wadą, podobnie jak w przypadku lewodopy, jest wysokie ryzyko działań niepożądanych. Lekami kolejnego rzutu są leki przeciwdrgawkowe (gabapentyna, pregabalina), miorelaksacyjne, a także opioidy (np. kodeina).

O tym, jakie leczenie zostanie wdrożone, decyduje lekarz na podstawie stopnia nasilenia objawów, wpływu objawów na jakość życia chorego, a także ogólnego wywiadu chorobowego (choroby przewlekłe, stosowane leki). Poza stosowaniem leków, zaleca się również właściwą dietę. Na RLS należy wykluczyć produkty sprzyjające wypłukiwaniu mikroelementów z organizmu (kawę, napoje energetyczne itd.). Konieczne jest także zaprzestanie palenia papierosów. Dieta powinna być bogata w magnez, żelazo i witaminy.

 

Dowiedz się więcej o zespole niespokojnych nóg na:

http://wylecz.to/pl/choroby/neurologia-i-psychiatria/zespol-niespokojnych-nog.html

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ