Zespół niespokojnych nóg (RLS)



Zespół niespokojnych nóg (RLS) to choroba polegająca na przymusie poruszania kończynami dolnymi wskutek odczuwania nieprzyjemnych doznań jak drętwienie, pieczenie, ból. Objawy zakłócają odpoczynek nocny, prowadzą do bezsenności i uczucia zmęczenia. Zespół niespokojnych nóg jest jedną z częstszych przyczyn zaburzeń snu. Jakie są przyczyny choroby? Jak ją leczyć?

 

Co to jest zespół niespokojnych nóg (RLS)?

Zespół niespokojnych nóg to choroba, której istotą jest doświadczanie nieprzyjemnych doznań ze strony kończyn dolnych (uczucie mrowienia, drętwienia, pieczenia, bólu, „wypełniania żył” itp.) i związanego. Pacjenci opisują dolegliwości jako przymus poruszania nogami lub bieganie przez sen. W nocy dolegliwości są najbardziej dokuczliwe. Ulgę przynosi dopiero chaotyczny ruch kończynami.

Objawy RLS pojawiają się wyłącznie w spoczynku, nasilają się wieczorem (np. w trakcie oglądania telewizji, czytania książki) oraz w trakcie snu, mogą utrudniać zasypianie, wybudzać ze snu. Przykre dolegliwości powodują nieefektywny wypoczynek i uczucie zmęczenia w ciągu dnia. Sen chorego nie jest bowiem snem fizjologicznym – jest przerywany, a czas fazy REM oraz faz głębokiego snu NREM (faza 3 i 4) zmniejsza się na korzyść płytkiego snu faz 1 i 2 NREM.

Szacuje się, że na zespół niespokojnych nóg cierpi 5–15 proc. populacji, z czego większość to osoby po 60. roku życia, częściej kobiety niż mężczyźni. Choroba ma charakter przewlekły i ma tendencję do nasilania się wraz z wiekiem. Czasem obserwuje się remisje choroby.

Jakie są przyczyny zespołu niespokojnych nóg?

Patofizjologia zespołu niespokojnych nóg nie jest do końca wyjaśniona. Wśród przyczyn syndromu niespokojnych nóg wymienia się:

  • predyspozycje genetyczne (obserwowane jest bowiem rodzinne występowanie schorzenia, zwłaszcza wśród osób, które zaczęły chorować w młodym wieku);
  • niedobory składników mineralnych (żelazo, magnez);
  • zaburzenia funkcjonowania układu dopaminergicznego,a także układu opioidowego,
  • choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność układu krążenia;
  • choroby reumatyczne;
  • działania uboczne niektórych leków (np. neuroleptyków, leków przeciwhistaminowych, antagonistów wapnia, leków przeciwdepresyjnych – zwłaszcza tych starszych generacji – i przeciwlękowych).

 



 

Ponadto, zaobserwowano, że osobami szczególnie predysponowanymi do rozwoju choroby są ludzie uprzednio cierpiący na bezsenność oraz osoby nieprzestrzegające zasad higieny snu.

Czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu niespokojnych nóg jest także ciąża (zwłaszcza w trzecim trymestrze).

Tabletki na zespół niespokojnych nóg?

Leczenie zespołu niespokojnych nóg polega m.in. na uzupełnieniu niedoborów elektrolitowych. Pacjentom zaleca się suplementację magnezu. Ponadto, wykonywana jest diagnostyka w kierunku niedoborów żelaza i, w sytuacji niedoboru tego pierwiastka, włączana jest suplementacja.

Zalecane jest również przyjmowanie witamin z grupy B (zwłaszcza B6 i B12) oraz witaminy C. Jeżeli zespół niespokojnych nóg jest efektem ubocznym stosowania leków (np. neuroleptyków), konieczne jest rozważanie ewentualnej zmiany leku na inny lub odstawienia leku.

Jak leczyć RLS?

Poza uzupełnianiem niedoborów elektrolitów i witamin, stosowane bywają leki wpływające na układ dopaminergiczny (dobra odpowiedź na nie jest jednym z kryteriów rozpoznania choroby). Jednym z nich jest lewodopa. Niestety, pomimo swej skuteczności, leki na zespół niespokojnych nóg mają dość szeroki profil działań niepożądanych (np. stany lękowe, arytmie, bóle głowy).

Innymi z leków wpływających na układ dopaminergiczny są ropinirol i pramipeksol. Ich wadą, podobnie jak w przypadku lewodopy, jest wysokie ryzyko działań niepożądanych. Lekami kolejnego rzutu są leki przeciwdrgawkowe (gabapentyna, pregabalina), miorelaksacyjne, a także opioidy (np. kodeina).

O tym, jakie leczenie zostanie wdrożone, decyduje lekarz na podstawie stopnia nasilenia objawów, wpływu objawów na jakość życia chorego, a także ogólnego wywiadu chorobowego (choroby przewlekłe, stosowane leki). Poza stosowaniem leków, zaleca się również właściwą dietę. Na RLS należy wykluczyć produkty sprzyjające wypłukiwaniu mikroelementów z organizmu (kawę, napoje energetyczne itd.). Konieczne jest także zaprzestanie palenia papierosów. Dieta powinna być bogata w magnez, żelazo i witaminy.

 

Dowiedz się więcej o zespole niespokojnych nóg na:

http://wylecz.to/pl/choroby/neurologia-i-psychiatria/zespol-niespokojnych-nog.html

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ