Zespół niespokojnych nóg (RLS)



Zespół niespokojnych nóg (RLS) to choroba polegająca na przymusie poruszania kończynami dolnymi wskutek odczuwania nieprzyjemnych doznań jak drętwienie, pieczenie, ból. Objawy zakłócają odpoczynek nocny, prowadzą do bezsenności i uczucia zmęczenia. Zespół niespokojnych nóg jest jedną z częstszych przyczyn zaburzeń snu. Jakie są przyczyny choroby? Jak ją leczyć?

 

Co to jest zespół niespokojnych nóg (RLS)?

Zespół niespokojnych nóg to choroba, której istotą jest doświadczanie nieprzyjemnych doznań ze strony kończyn dolnych (uczucie mrowienia, drętwienia, pieczenia, bólu, „wypełniania żył” itp.) i związanego. Pacjenci opisują dolegliwości jako przymus poruszania nogami lub bieganie przez sen. W nocy dolegliwości są najbardziej dokuczliwe. Ulgę przynosi dopiero chaotyczny ruch kończynami.

Objawy RLS pojawiają się wyłącznie w spoczynku, nasilają się wieczorem (np. w trakcie oglądania telewizji, czytania książki) oraz w trakcie snu, mogą utrudniać zasypianie, wybudzać ze snu. Przykre dolegliwości powodują nieefektywny wypoczynek i uczucie zmęczenia w ciągu dnia. Sen chorego nie jest bowiem snem fizjologicznym – jest przerywany, a czas fazy REM oraz faz głębokiego snu NREM (faza 3 i 4) zmniejsza się na korzyść płytkiego snu faz 1 i 2 NREM.

Szacuje się, że na zespół niespokojnych nóg cierpi 5–15 proc. populacji, z czego większość to osoby po 60. roku życia, częściej kobiety niż mężczyźni. Choroba ma charakter przewlekły i ma tendencję do nasilania się wraz z wiekiem. Czasem obserwuje się remisje choroby.

Jakie są przyczyny zespołu niespokojnych nóg?

Patofizjologia zespołu niespokojnych nóg nie jest do końca wyjaśniona. Wśród przyczyn syndromu niespokojnych nóg wymienia się:

  • predyspozycje genetyczne (obserwowane jest bowiem rodzinne występowanie schorzenia, zwłaszcza wśród osób, które zaczęły chorować w młodym wieku);
  • niedobory składników mineralnych (żelazo, magnez);
  • zaburzenia funkcjonowania układu dopaminergicznego,a także układu opioidowego,
  • choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność układu krążenia;
  • choroby reumatyczne;
  • działania uboczne niektórych leków (np. neuroleptyków, leków przeciwhistaminowych, antagonistów wapnia, leków przeciwdepresyjnych – zwłaszcza tych starszych generacji – i przeciwlękowych).

 



 

Ponadto, zaobserwowano, że osobami szczególnie predysponowanymi do rozwoju choroby są ludzie uprzednio cierpiący na bezsenność oraz osoby nieprzestrzegające zasad higieny snu.

Czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu niespokojnych nóg jest także ciąża (zwłaszcza w trzecim trymestrze).

Tabletki na zespół niespokojnych nóg?

Leczenie zespołu niespokojnych nóg polega m.in. na uzupełnieniu niedoborów elektrolitowych. Pacjentom zaleca się suplementację magnezu. Ponadto, wykonywana jest diagnostyka w kierunku niedoborów żelaza i, w sytuacji niedoboru tego pierwiastka, włączana jest suplementacja.

Zalecane jest również przyjmowanie witamin z grupy B (zwłaszcza B6 i B12) oraz witaminy C. Jeżeli zespół niespokojnych nóg jest efektem ubocznym stosowania leków (np. neuroleptyków), konieczne jest rozważanie ewentualnej zmiany leku na inny lub odstawienia leku.

Jak leczyć RLS?

Poza uzupełnianiem niedoborów elektrolitów i witamin, stosowane bywają leki wpływające na układ dopaminergiczny (dobra odpowiedź na nie jest jednym z kryteriów rozpoznania choroby). Jednym z nich jest lewodopa. Niestety, pomimo swej skuteczności, leki na zespół niespokojnych nóg mają dość szeroki profil działań niepożądanych (np. stany lękowe, arytmie, bóle głowy).

Innymi z leków wpływających na układ dopaminergiczny są ropinirol i pramipeksol. Ich wadą, podobnie jak w przypadku lewodopy, jest wysokie ryzyko działań niepożądanych. Lekami kolejnego rzutu są leki przeciwdrgawkowe (gabapentyna, pregabalina), miorelaksacyjne, a także opioidy (np. kodeina).

O tym, jakie leczenie zostanie wdrożone, decyduje lekarz na podstawie stopnia nasilenia objawów, wpływu objawów na jakość życia chorego, a także ogólnego wywiadu chorobowego (choroby przewlekłe, stosowane leki). Poza stosowaniem leków, zaleca się również właściwą dietę. Na RLS należy wykluczyć produkty sprzyjające wypłukiwaniu mikroelementów z organizmu (kawę, napoje energetyczne itd.). Konieczne jest także zaprzestanie palenia papierosów. Dieta powinna być bogata w magnez, żelazo i witaminy.

 

Dowiedz się więcej o zespole niespokojnych nóg na:

http://wylecz.to/pl/choroby/neurologia-i-psychiatria/zespol-niespokojnych-nog.html

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ