Usuwanie blizny po cesarskim cięciu.



Usuwanie blizny po cesarskim cięciu.

 Poród dziecka przez cesarskie cięcie do niedawna oznaczał bliznę na ciele kobiety do końca życia. Dziś  tę często niechcianą pamiątkę po porodzie można w prosty sposób usunąć laserem frakcyjnym. Zabieg jest szybki i nieinwazyjny. Efekt – znów gładka skóra.

Bądź znów atrakcyjna… dla siebie 

Choć ślad po cesarskim cięciu po założeniu bielizny lub kostiumu kąpielowego nie jest widoczny, to dla wielu mam może być problemem natury estetycznej. Blizna często ma także wpływ na psychikę młodej mamy – czuje się ona oszpecona, a przez to mało atrakcyjna.

– U wielu kobiet po cesarskim cięciu, spada poczucie atrakcyjności, przede wszystkim w kontaktach seksualnych z partnerem. Powodem jest m.in. widoczna blizna w podbrzuszu, która jest normalnym zjawiskiem po takim zabiegu, ale rzeczywiście może być psychologiczną przeszkodą w sytuacji intymnej – mówi dr Dawid Serafin z Gyncentrum Ginekologia Plastyczna.

Dlatego panie, które chcą się pozbyć śladu po cesarskim cięciu, coraz częściej decydują się na zabieg laserem – np. laseroterapię SmartXide2. – Urządzenie to wygładza powierzchnię skóry, obkurcza bliznę, poprawia jej wygląd, napięcie, likwiduje ściemnienie skóry i przebarwienia. Ponadto stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych, dzięki którym skóra odzyskuje elastyczność i ulega wygładzeniu – wyjaśnia dr Serafin.

Laser pobudza kolagen

Zabieg jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny dzięki znieczuleniu odpowiednią maścią. Trwa około 20 minut i nie wymaga hospitalizacji. – Polega on na naświetlaniu wiązką lasera obszaru blizny po cesarskim cięciu. W wyniku działania wysokiej temperatury, uruchamiają się naturalne procesy odtwórcze i regeneracyjne, które prowadzą do ujędrnienia i zwiększenia napięcia skóry przez odbudowę oraz obkurczanie się włókien kolagenowych – dodaje specjalista Gyncentrum.

Według ekspertów, laseroterapia frakcyjna to bezpieczna metoda usuwania blizn, bo jedynie stymuluje organizm do odpowiedniego działania własnymi siłami. – Obszary termicznych mikrouszkodzeń wywołanych przez laser są równomiernie rozkładane na powierzchni skanowanej skóry, dzięki czemu nie dochodzi do niebezpiecznego przegrzewania tkanek, a do selektywnego i kontrolowanego procesu ablacji, czyli odparowywania – wyjaśnia dr Serafin.

 

 



Po zabiegu smaruj bliznę maściami i kremami

Przez kilka godzin po zabiegu może towarzyszyć uczucie podobne do tego, jakie odczuwa się po zbyt długim opalaniu się. Natomiast przez kilka dni miejsce, które było poddawane działaniu laserem, może być zaczerwienione i obrzęknięte. Normalnym zjawiskiem jest też złuszczanie się naskórka, co jest efektem procesu odnowy. Ale sama laseroterapia nie wystarczy, by zniwelować bliznę. Przez kilka tygodni po niej trzeba szczególnie dbać o to miejsce.

modanaurode.pl dr Dawid Serafin

Odpowiednia pielęgnacja po zabiegu

– Po zabiegu należy stosować maści z antybiotykiem, które przepisuje lekarz. Kiedy powstaną strupki, trzeba je nawilżać kremem, a przez 4-8 tygodni po ich odpadnięciu, nakładać żel silikonowy z argininą, która bierze udział w syntezie kolagenu, przyspiesza proces regeneracji naskórka, kwasem hialuronowym, który intensywnie nawilża i poprawia elastyczność skóry oraz witaminą PP mającą wpływ na nasz kolor skóry – tłumaczy dr Serafin. .

dr Dawid Serafin

Należy pamiętać, by przez 6 tygodni po zabiegu nie wystawiać miejsca po bliźnie na działanie promieni słonecznych, jak również nie opalać się w solarium. Aby całkowicie się pozbyć się blizny, trzeba poddać się kilku zabiegom – w zależności od wielkości blizny. Jednak muszą być one wykonywane w odstępach minimum 8 tygodni. Przeciwskazaniami do zabiegu są: ciąża, karmienie piersią, nowotwory, infekcje wirusowe i bakteryjne.

Cena zabiegu: od 800 PLN do 1500 PLN w zależności od długości blizny

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ