Szansa dla kobiet po mastektomii? Nowe piersi dzięki własnemu tłuszczowi i komórkom macierzystym



Rocznie w Polsce wykonuje się ponad 9 tys. zabiegów mastektomii. Polki wciąż jednak rzadziej od Niemek czy Brytyjek decydują się na rekonstrukcję piersi.  Opór przed tym może zmienić nowy zabieg, jaki pojawił się w Polsce. Umożliwia on odbudowę piersi przy pomocy własnego tłuszczu, wzbogaconego komórkami macierzystymi.

 

Rekonstrukcja to wciąż rzadkość

Co roku w Polsce u blisko 10 tys. kobiet diagnozuje się raka piersi. Aż w 22 proc. przypadków jest to nowotwór złośliwy.  Zachorowalność na nowotwory piersi wzrosła w ostatnich dekadach aż 2-krotnie – podaje Krajowy Rejestr Nowotworów. Według danych NFZ, co roku w Polsce wykonuje się ponad 9 tys. zabiegów amputacji piersi. Niewiele jednak kobiet decyduje się na rekonstrukcję biustu. Zabieg ten, chociaż oferowany przez szpitale i refundowany przez NFZ, jest rzadko wykonywany.

– Polki wciąż mają opory przed zabiegami onkoplastycznymi. Obawiają się, że zrekonstruowane piersi będą wyglądać nienaturalnie, powodując dyskomfort psychiczny i fizyczny. U wielu kobiet istnieje także obawa, że w zrekonstruowanej piersi dojdzie do nawrotu choroby. Wybierają więc życie bez piersi, często tracąc przy tym poczucie własnej wartości – mówi lek. med. Tomasz Wacławczyk z Centrum Liposukcji Lipoline w Katowicach.

Nowe piersi z nadprogramowego tłuszczu

Stosunek do rekonstrukcji może zmienić lipotransfer, nowy zabieg, po który Amazonki sięgają coraz częściej. W lipotransferze do odbudowy piersi wykorzystuje się własny tłuszcz pacjentki pobrany podczas liposukcji np. z ud, brzucha lub pośladków, czyli tzw. depozytów tłuszczowych.  Odessana w ten sposób tkanka jest oczyszczana i wzbogacana o komórki macierzyste. Następnie w postaci specjalnie opracowanego w laboratorium preparatu wstrzykiwana jest kaniulą w miejsce usuniętej piersi, wypełniając przestrzeń pod skórą.

– Odtworzona w ten sposób pierś wygląda naturalnie, jest również naturalnie miękka w dotyku. Znika więc jedna z największych obaw kobiet, że nowy biust będzie sztuczny i twardy w dotyku, a przez to będzie powodował dyskomfort. Własny tłuszcz wprowadzony do piersi sprawia także, że eliminujemy uczucie ciała obcego w organizmie – mówi dr Wacławczyk.

Jak przekonują specjaliści, zabieg rekonstrukcji piersi przy pomocy lipotransferu jest zdecydowanie mniej inwazyjny od wszczepiania implantów lub zabiegu TRAM, w którym przeszczepia się płaty skóry i mięśni. Tłuszcz z racji tego, że jest naturalną tkanką jest doskonale tolerowany przez organizm. Lipotransfer jest także bezpieczny z punktu widzenia onkologicznego.  Własny tłuszcz, jakim wypełnia się pierś nie powoduje powstawania guzków, zwapnień ani torbieli, nie zaciemnia także obrazu w diagnostyce.



Jeden zabieg, jeden rozmiar

Pojedynczy lipotransfer pozwala na powiększenie obszaru o 1 rozmiar. Dla osiągnięcia pełnego efektu wymagane jest jednak cała seria w odstępach 2-3 miesięcznych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tłuszcz w  piersi musi się wchłonąć i wgoić w tkankę. Rekonstrukcja piersi własnym tłuszczem, jest trwała.

Sam zabieg trwa kilka godzin i nie wymaga hospitalizacji. Do domu wraca się jeszcze tego samego dnia, a okres rekonwalescencji w specjalnym ubranku uciskowym trwa do 6 tygodni.

– W odróżnieniu od wszczepienia implantów rekonstrukcja przy pomocy własnego tłuszczu jest terapią, która może trwać nawet kilka miesięcy. Efekt estetyczny jest jednak nieporównywalnie lepszy. Organizm bardzo dobrze znosi własną tkankę, nie ma także ryzyka odrzucenia przeszczepu przez organizm – przekonuje specjalista Lipoline.

Komu pomoże zabieg?

Zabieg rekonstrukcji piersi przy pomocy tłuszczu specjaliści zalecają dziś przede wszystkim kobietom, po całościowej lub częściowej mastektomii, a także kobietom, którym usunięto jedynie fragment tkanki na piersi. Ponadto zabieg zaleca się paniom, które po mastektomii wymagają radioterapii.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ