Skuteczne sposoby na jesienną depresję



Jesień to czas kiedy pogoda niespecjalnie nas rozpieszcza. Spadająca temperatura, krótsze dni i deszczowa aura niekorzystnie odbijają się na naszym samopoczuciu.

 Po powrocie z pracy, większość osób najchętniej spędziłaby resztę popołudnia pod ciepłą kołdrą, z kubkiem mocnej kawy w ręku.

Wraz z nadejściem wiosny wybucha w nas nowa bomba energii. Kiedy zaczyna się jesień, większość osób odczuwa jednak gwałtowne pogorszenie samopoczucia. Jest to związane ze spadkiem ciśnienia, temperatury i mniejszą ilością słonecznych dni. Kto z nas o tej porze roku nie miał wrażenia, że z wakacyjnego wypoczynku nic już nie zostało?

Czujemy się zmęczeni i zniechęceni do podejmowania nowych wyzwań. Po pracy mamy ochotę na pozostanie w ciepłym mieszkaniu. Wielu z nas, problem kiepskiego nastroju próbuje rozwiązać przy pomocy kalorycznych posiłków i mocnej kawy. Dzięki temu, że po ich spożyciu odczuwamy szybką poprawę samopoczucia, sięgamy po nie coraz częściej. Jest to jednak jedynie doraźne rozwiązanie problemu, które likwiduje skutki, a nie przyczyny.

Ponadto te produkty zawierają substancje niekorzystnie wpływające na nasze zdrowie. Ze względu na pogodę, bardzo często rezygnujemy z uprawiania sportów. Połączenie niezdrowego sposobu odżywiania z brakiem ruchu mogą przynieść opłakane skutki dla naszego organizmu, nie tylko w postaci nadprogramowych kilogramów. Grozi nam przede wszystkim niedobór substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Jest na to rada! W prosty sposób możemy poradzić sobie z jesienną chandrą. Musimy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Ruszaj po zdrowie

Brak ruchu przyczynia się do pogorszenia samopoczucia. Aktywność fizyczna usprawnia funkcjonowanie wszystkich układów organizmu, co w konsekwencji przekłada się na lepszą kondycję. W chłodny, deszczowy dzień nie mamy ochoty wychodzić na zewnątrz. W takich sytuacjach warto zdecydować się na gimnastykę w domu.

Wystarczy włączyć muzykę i wyszukać w internecie kilka ćwiczeń, które dodadzą energii. Już pół godziny dziennie pozwala utrzymać ciało w dobrej formie. Jeśli chcemy konsekwentnie trzymać się ustalonego harmonogramu, warto zadbać o towarzysza treningu. W parze czy grupie łatwiej jest się zmotywować.



Osobom, które nie przepadają za uprawianiem sportu, można polecić taniec. Kurs gorącej salsy czy energetycznej zumby to doskonały przepis na zgrabną sylwetkę i lepsze samopoczucie. Jeśli jednak niekoniecznie chcemy zapisywać się na zorganizowane zajęcia, możemy urządzić sobie mini studio tańca w domu. Szeroki wachlarz płyt DVD, na których znajdziemy wskazówki pomocne przy nauce poszczególnych kroków, mogą zastąpić nam trenera. Pamiętajmy o tym, że sport powinien być przede wszystkim przyjemnością, dlatego też trzeba wybrać najodpowiedniejszą dla nas dyscyplinę.

Zdrowo się odżywiaj

Zbilansowana dieta to klucz do dobrego samopoczucia. Nieregularne i przypadkowo zjadane porcje zaburzają równowagę organizmu. Nigdy nie wychodźmy z domu bez śniadania. Brak porannego posiłku spowoduje, że będziemy czuli się osłabieni. Rano wybierajmy produkty bogate w węglowodany, które dodadzą nam energii na cały dzień. Jako podstawa naszych kanapek, świetnie sprawdzi się razowe pieczywo z ziarnami dyni albo słonecznika.

W pracy lub szkole, jeśli niekoniecznie mamy ochotę na kolejną porcję chleba, możemy sięgnąć po mniej kaloryczne przekąski. Kiedy chcemy zneutralizować negatywne skutki jesiennego osłabienia organizmu, sięgajmy po produkty zawierające dużą ilość witamin i minerałów. Zjadając drugie śniadanie pamiętajmy, że nie powinny być to dania typu fast-food. Dostarczają one jedynie pustych kalorii.

Substancją pomocną podczas jesiennego przygnębienia jest betakaroten. Znajdziemy go w żółtych i pomarańczowych owocach. Z racji tego, że o tej porze roku dostęp do świeżych produktów jest ograniczony, możemy sięgnąć po suszoną wersję. Dostarczą nam one odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Betakaroten znajdziemy nie tylko w marchewkach, ale także w morelach i brzoskwiniach. Te produkty dobrze smakują również po ususzeniu. W walce ze złym samopoczuciem, a wręcz depresją bardzo pomocne są też witaminy z grupy B. Ich źródłem są żurawina, owoce kiwi, pestki dyni oraz orzechy.

Osobom zmagającym się z jesienną chandrą zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminę E. Zawierają ją ziarna słonecznika, pestki dyni, kiwi, a także różne rodzaje orzechów, np. włoskie. Po powrocie z pracy, starajmy się zjeść pełnowartościowy obiad. Gotowe dania, podgrzewane w mikrofalówce nie są sprzymierzeńcem dobrego samopoczucia. Zawierają duże ilości soli oraz ulepszaczy i barwników. Nasze posiłki starajmy się komponować z produktów bogatych w składniki odżywcze. Przygotowując potrawy, odważnie sięgajmy po warzywa strączkowe. Soczewica, bób czy fasola zawierają wiele cennych witamin i minerałów.

Śpij snem sprawiedliwego

Zadbaj o odpowiednią ilość nocnego wypoczynku. Jesienne osłabienie organizmu połączone z niewyspaniem, może przyczynić się do obniżenia odporności zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Deficyt snu sprawi, że staniemy się bardziej nerwowi i podatni na infekcje. Wsłuchajmy się w nasz organizm i sami określmy ile godzin odpoczynku potrzebujemy, aby czuć się zrelaksowani i pełni energii. Naukowcy zwykle podają przedział od 7 do 9 godzin. Należy jednak pamiętać, że ilość snu, niezbędnej nam do prawidłowego funkcjonowania zależy od indywidualnych predyspozycji.

Jak widać jesień wcale nie musi być porą roku, podczas której przez cały czas czujemy się przemęczeni i senni. Jeśli będziemy wsłuchiwać się w nasz organizm i odpowiadać na jego potrzeby, to z pewnością nam się odwdzięczy. Pamiętając o kilku nieskomplikowanych zasadach unikniemy jesiennych infekcji i depresji. Dbając o nasze ciało, zyskamy lepsze samopoczucie, wygląd oraz zdrowie.

Źródło: ROS-SWEET Sp. z o.o., http://www.ros-sweet.pl/

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ