Rak jajnika – cichy zabójca!



Zdrowie intymne. Rak jajnika.

„Cichy zabójca”,tak nazywany jest rak jajnika, co roku w Polsce odnotowuje się około 3 tysięcy zachorowań. Wczesne wykrycie jest bardzo ważne, ponieważ daje szanse na skuteczne wyleczenie. Objawy jakie towarzyszą przy tej chorobie,przypominają dolegliwości związane z układem trawiennym, dlatego są lekceważone. Dopiero po jakimś czasie okazuje się że jest to rak jajnika. U kobiet które odczuwają bóle miednicowe, bóle krzyża, bóle miesiączkowe, zaparcia, wzdęcia lub bóle podczas stosunków płciowych ale też nudnośc, czy gazy , nie powinny lekceważyc objawów i udac się na badanie. Tak jak już pisaliśmy, wczesne wykrycie tej choroby daje bardzo duże szanse na calkowite wyleczenie.

Rak jajnika jest jednym z najczęstszych nowotworów na jakie chorują kobiety, znajduje się w pierwszej piątce. Pamiętajmy  aby nie lekceważyc objawów. W przypadku pojawienia się w/w objawów udajmu się na badanie i wykonajmy USG. Takie badanie wykonywanie jest w gabinecie ginekologicznym i potwierdza nam czy jajniki sa zdrowe czy też nie. Szybkie zdiagnozowanie choroby daje nam ogromne szanse na całkowite wyleczenie. Badania naukowe potwierdzają iż na raka jajnika chorują coraz młodsze kobiety, nie jest to dolegliwośc która dotyczy tylko kobiet 40+, w dzisiejszych czasach na raka jajnika chorują i umierają coraz to młodsze kobiety. W chwili obecnej medycyna nie dysponuje jeszcze żadnymi badaniami przesiewowymi, mówimy tutaj o cytologii która pozwala szybko wykryc chociażby raka szyjki macicy.



Kobiety które miały  w swojej  rodzinie przypadki zachorowań na raka jajnika lub raka piersi, powinny z podwójną a nawet i potrójną uwagą obserwowac reakcje swojego organizmu. Uwarunkowania genetyczne to około 10% wszystkich przypadków. Zwiększoną czujnośc  powinny zachowac kobiety w trakcie lub po hormonalnej terapii zastępczej HTZ, palące papierosy, oraz pijące alkohol. Tego typu zachowania  sprzyjają powstawaniu nowotworu. Dlatego, zalecane jest aby każda kobieta powyżej 20 roku życia wykonała badania ginekologiczne, czyli cytologie, ogólna ocena palpacyjna narządów płciowych oraz USG przezpochwowe. Regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie USG przezpochwowego mogą pomóc w wykryciu raka jajnika we wczesnym jego stadium, a co za tym idzie, bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie.

W przypadku powstawania nowotworów u kobiet a głównie przy nowotworach narządów płciowych bierze się głównie pod uwagę uwarunkowania genetyczne, tzn. jeśli kobieta zachoruje na raka danego narządu, to istnieje prawdopodobieństwo jego wystąpienia u potomstwa żeńskiego. Do szczególnie dużego ryzyka należy podeszły wiek oraz bezdzietność kobiety.

Podstawowym etapem w leczeniu raka jajnika jest chirurgiczne usuniecie tkanki nowotworowej. Zabieg chirurgiczny polega na usunieciu macicy czyli histerotomia, jajników oraz jajowodów czyt. salpingotomia i adenotomia, usunięcie sieci większej oraz węzłów chłonnych. Usunęte

tkanki poddawane są badaniu, które określa obecności komórek nowotworowych. Badanie takie jest kluczowym etapem w celu podjęcia dalszego leczenia. Czasami usuwany jest też fragment jelita, które zostało zaatakowana przez nowotwór.

Po wykonanej operacji, w większości przypadków wskazane jest leczenie farmakologiczne. Celem chemioterapii jest usunięcie wszystkich komórek nowotworowych, które mogły pozostać w organizmie. Pacjent poddawany chemioterapia, przyjmuje ją przez okreslony czas, zwykle około 5 miesięcy.

Chemioterapia odbywa się w cyklach, tzn. w kilku seriach terapeutycznych, pomiędzy którymi są zawsze długie okresy poprawy. Mimo iż dużo kobiet po przebytej operacji i leczeniu chemioterapii pozbywa się guza , to i tak  niebezpieczeństwo nie jest do końca zażegnane. U wielu pacjentów występują nawroty, inaczej wznowy. W zależności od czasu, kiedy pojawi się nawrot choroby, potrzebne są nowe środki terapeutyczne, takie jak chirurgia lub chemioterapia.

Rak jajnika – zmiany chorobowe w jednym lub też w obu jajnikach. Na ogól nowotwór ten do momentu gdy nie pojawią się powikłania w innych narządach ciała,  nie daje nam  wyraźnych objawów , czego następstwem jest mylna analiza naszych dolegliwości. Głónie objawy przypominają dolegliwości związane z układem trawiennym.

Najważniejszą sprawą jest szybkie zdiagnozowanie choroby, a możemy to zrobic wykonując badanie miednicy oraz USG. We wczesnej fazie choroby pojawia się  niewielki guz , który znajduje się obok trzonu macicy, później można wyczuć go przez powłoki brzuszne.Gdy towarzyszy Ci  uczucie pełności i wzdęcia, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza!. Kolejnymi niepokojącymi objawami są: ból miednicy, gazy i nudności, bóle krzyża lub utrata apetytu.

W chwili obecnej medycyna nie dysponuje w pełni skuteczną profilaktyką przed rakiem jajnika, jednak istnieją wskazania które w znacznym stopniu zapobiegają powstaniu tego nowotworu:

– jest to ciąża i karmienie piersią ( urodzenie pierwszego dziecka przed 25 rokiem życia)

– u kobiet posiadających już potomstwo, w starszym wieku i po menopauuzie, usunięcie macicy wraz z przydatkami

– doustna antykoncepcja, badania wykazują iż kilkuletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w dużym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika

– usunięcie przydatków i jajników u kobiet u których istnieje ryzyko zachorowania na nowotwór po przez obciążenie genetyczne. Ta metoda w dużym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Bezpieczny urlop. Morze czy góry? Wybierz odpowiednie miejsce dla Twojego zdrowia

Odpoczynek ma istotne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi odpowiedni wypoczynek jest szczególnie…
CZYTAJ

Czas na pakt z Oceanem! – 8 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Oceanów

Życie na Ziemi nie byłoby możliwe bez oceanów. To one regulują klimat, dostarczają tlen niezbędny do życia większości organizmów na…
CZYTAJ

Makijaż na upały, czyli jak malować się latem?

#Makijaż stał się nieodłącznym elementem codziennej rutyny wielu kobiet. Malujemy się przed wyjściem do pracy, na uczelnie czy też spotkanie…
CZYTAJ

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera ten środek transportu na co dzień? Okazuje się,…
CZYTAJ

Czy Porozumienie paryskie rzeczywiście doprowadzi do dekarbonizacji globalnej gospodarki w okresie wskazywanym jako optymalny przez IPCC?

Podczas gdy instytucje unijne przygotowują się do cyklu legislacyjnego, który ma zakończyć się przyjęciem celu redukcyjnego na poziomie UE na…
CZYTAJ

ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 Komfort butów stabilizujących na zupełnie nowym poziomie

Marka ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 – najwygodniejsze buty do biegania ze stabilizacją, wyposażone w zupełnie nowe technologie, zapewniające biegaczom…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Koktajl brzoskwiniowo-truskawkowy z nasionami chia

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Warzywne burgery

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Aromatyczne double burgery z pleśniowym serem i konfiturą z cebuli

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Tortilla ze szpinakiem

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED. Do akcji dołączyli mieszkańcy 66 miast na prawach…
CZYTAJ

Sekret idealnego bikini: depilacja laserowa bez tajemnic

Chcesz się świetnie prezentować na plaży w te wakacje? Sprawdź, dlaczego depilacja laserowa z każdym rokiem zyskuje nowe rzesze fanek…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Bezpieczny urlop. Morze czy góry? Wybierz odpowiednie miejsce dla Twojego zdrowia

Odpoczynek ma istotne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Dla…
CZYTAJ

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED.…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia…
CZYTAJ

Dlaczego warto pójść do ginekologa na NFZ?

Opieka zdrowotna jest niezwykle istotna dla utrzymania naszego dobrostanu, a regularne wizyty…
CZYTAJ