Nerwowy stan wzrokowy – jaskra



Neuropatia jaskrowa to choroba powodująca postępujący zanik nerwu wzrokowego. Jest to niebezpieczna dolegliwość, mogąca prowadzić do całkowitego i nieodwracalnego zaniku widzenia.

Obumieranie włókien nerwowych w siatkówce wpływa na stopniowy rozrost ubytków. Prowadzi to najczęściej do całkowitej utraty zdolności widzenia przez oko zmienione chorobowo. Podstawowym czynnikiem powstawania wyżej wymienionych zmian jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Patologiczny wzrost ciśnienia spowodowany jest brakiem równowagi pomiędzy odpływem cieczy wodnistej z oka, a jej wytwarzaniem. Odpływ jest hamowany w kącie przesączania. Występują dwa główne typy takiego zahamowania cieczy wodnistej:

  • Otwartego kąta – zamykanie się otworków beleczkowania utrudniające odpływ nadmiaru płynu,
  • Zamkniętego kąta – zamknięcie dostępu do drożnego beleczkowania poprzez  zrośnięcie rogówki z tęczówką.

 



 

Bardzo często chorzy nie wiedzą, że zmiana wywołana jaskrą zajęła ich oko i systematycznie powiększa się. Pola widzenia obu oczu nakładają się i wzajemnie uzupełniają, przez co osoba może być zupełnie nieświadoma choroby. Przyjmuje się, że jaskra dotyczy głównie osób starszych. Jednak młodzi ludzie mogą mieć już pierwsze objawy, które są „zauważalne” dopiero w bardziej zaawansowanym stadium chorobowym.

Diagnoza rozpoznania następuje, gdy lekarz wychwyci typowe dla choroby zmiany  w wyglądzie nerwu wzrokowego oraz stwierdzi się charakterystyczne ubytki w polu widzenia. Aby mieć pewność co do stadium choroby, stosuje się badanie dna oka. Ocenia się tarczę nerwu wzrokowego, wykonuje się badanie obrazowe oceniające nerw wzrokowy i warstwy włókien nerwowych.

Dodatkowo program komputerowy, który jest dostosowany do badania jaskry, sprawdza pole widzenia pacjenta. Dokonuje się pomiaru ciśnieni wewnątrz gałkowego. Do rozpoznania specyficznych odmian jaskry wykorzystuje się gonioskopowe badanie kąta przesączania oraz badanie obrazowe przedniego odcinka oka.

Na ten moment jedynym środkiem, który jest w stanie powstrzymać postęp zmian chorobowych jest obniżenie ciśnienia wewnątrz gałkowego wywołanego jaskrą. Leczenie i zabiegi dodatkowe, jak np. zabiegowa korekta konfiguracji kąta, są dobierane indywidualnie do typu zamknięcia rozpoznanego na podstawie powyższych badań. Jeżeli chodzi o środki farmakologiczne, to najczęściej stosuje się leki przeciwjaskrowe w postaci kropli do oczu.

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ