Nerwowy stan wzrokowy – jaskra



Neuropatia jaskrowa to choroba powodująca postępujący zanik nerwu wzrokowego. Jest to niebezpieczna dolegliwość, mogąca prowadzić do całkowitego i nieodwracalnego zaniku widzenia.

Obumieranie włókien nerwowych w siatkówce wpływa na stopniowy rozrost ubytków. Prowadzi to najczęściej do całkowitej utraty zdolności widzenia przez oko zmienione chorobowo. Podstawowym czynnikiem powstawania wyżej wymienionych zmian jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Patologiczny wzrost ciśnienia spowodowany jest brakiem równowagi pomiędzy odpływem cieczy wodnistej z oka, a jej wytwarzaniem. Odpływ jest hamowany w kącie przesączania. Występują dwa główne typy takiego zahamowania cieczy wodnistej:

  • Otwartego kąta – zamykanie się otworków beleczkowania utrudniające odpływ nadmiaru płynu,
  • Zamkniętego kąta – zamknięcie dostępu do drożnego beleczkowania poprzez  zrośnięcie rogówki z tęczówką.

 



 

Bardzo często chorzy nie wiedzą, że zmiana wywołana jaskrą zajęła ich oko i systematycznie powiększa się. Pola widzenia obu oczu nakładają się i wzajemnie uzupełniają, przez co osoba może być zupełnie nieświadoma choroby. Przyjmuje się, że jaskra dotyczy głównie osób starszych. Jednak młodzi ludzie mogą mieć już pierwsze objawy, które są „zauważalne” dopiero w bardziej zaawansowanym stadium chorobowym.

Diagnoza rozpoznania następuje, gdy lekarz wychwyci typowe dla choroby zmiany  w wyglądzie nerwu wzrokowego oraz stwierdzi się charakterystyczne ubytki w polu widzenia. Aby mieć pewność co do stadium choroby, stosuje się badanie dna oka. Ocenia się tarczę nerwu wzrokowego, wykonuje się badanie obrazowe oceniające nerw wzrokowy i warstwy włókien nerwowych.

Dodatkowo program komputerowy, który jest dostosowany do badania jaskry, sprawdza pole widzenia pacjenta. Dokonuje się pomiaru ciśnieni wewnątrz gałkowego. Do rozpoznania specyficznych odmian jaskry wykorzystuje się gonioskopowe badanie kąta przesączania oraz badanie obrazowe przedniego odcinka oka.

Na ten moment jedynym środkiem, który jest w stanie powstrzymać postęp zmian chorobowych jest obniżenie ciśnienia wewnątrz gałkowego wywołanego jaskrą. Leczenie i zabiegi dodatkowe, jak np. zabiegowa korekta konfiguracji kąta, są dobierane indywidualnie do typu zamknięcia rozpoznanego na podstawie powyższych badań. Jeżeli chodzi o środki farmakologiczne, to najczęściej stosuje się leki przeciwjaskrowe w postaci kropli do oczu.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ