Leczenie otyłości balonem żołądkowym



Balon żołądkowy to metoda leczenia otyłości, która nie wymaga zabiegu operacyjnego, ani drastycznych terapii lekami. Stosowana jest u osób, u których różne diety lub środki farmakologiczne nie przynoszą efektów. Dzięki redukcji objętości żołądka, zmniejsza się łaknienie i wzbudzone zostaje uczucie sytości. Wśród 3 najbardziej doświadczonych ośrodków na świecie, w stosowaniu tej metody, jest polski szpital.

 

Bez operacji.

Leczenie polega na endoskopowym wprowadzeniu, do żołądka, miękkiego balonu, który wypełniony jest solą fizjologiczną lub powietrzem. Jego ciężar jest nieodczuwalny dla Pacjenta, gdyż porównać go można do ciężaru wypitych 2 szklanek wody. Materiał, z którego wykonano balon żołądkowy, jest odporny na działanie soków trawiennych. Pozostaje on w żołądku do 6 miesięcy, a następnie jest endoskopowo usuwany przez lekarza.

Ta metoda, która wspomaga utratę wagi ciała, nie pociąga za sobą konieczności:

– wykonania zabiegu operacyjnego

– stosowania drastycznych diet lub terapii lekami.

Przeznaczona jest dla Pacjentów z:

– niewielką nadwagą (zwiększa komfort życia)

– chorobliwą otyłością (jest warunkiem powrotu do normalnego funkcjonowania).

Implantacja balonu.

Przed zabiegiem implantacji Pacjenci poddawani są specjalistycznym badaniom, medycznym i laboratoryjnym, a także konsultacji lekarskiej. Implantacja balonu żołądkowego, która nie powoduje dyskomfortu, trwa 10-15 minut i wykonywana jest przeważnie w krótkim znieczuleniu dożylnym. Za pomocą gastroskopu, do żołądka, wprowadza się sondę z balonikiem, który następnie wypełniany jest solą fizjologiczną (400-700 ml) lub powietrzem (550 cm3 lub 650 cm3).

Zabieg implantacji jest w pełni odwracalny i w każdej chwili balon można usunąć. Po kilku godzinach pobytu w klinice Pacjenci są wypisywani do domu.



 

Przebieg terapii.

Dzięki redukcji objętości żołądka, działanie balona żołądkowego skutkuje zmniejszeniem łaknienia i wzbudzeniem u Pacjenta uczucia sytości. Łatwiej jest wówczas spożywać jednorazowo mniejsze posiłki, jak i ograniczyć spożywanie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym.

Dla właściwego poprowadzenia leczenia niezbędne są regularne spotkania z medycznym zespołem wsparcia, w skład którego wchodzi lekarz prowadzący, asystenci medyczni, dietetyk czy psycholog. Specjaliści ci oceniają potrzeby Pacjenta i dopasowują indywidualny program terapii odchudzającej.

Osoba poddana leczeniu:

– dowiaduje się jak na masę ciała wpływa styl życia, w tym sposób odżywiania i ćwiczenia fizyczne

– uczy się jak planować posiłki, a także poznaje pojęcie indeksu glikemicznego, jak i roli tłuszczu w organizmie.

Usunięcie balonu.

Zwykle po 6 miesiącach terapii, balon żołądkowy zostaje usunięty, podobną metodą jak przy implantacji. Również ten zabieg poprzedzony jest badaniami (medycznymi i laboratoryjnymi), a także konsultacją lekarską.

Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym i trwa około 15 minut. Lekarz za pomocą gastroskopu usuwa z balonu jego zawartość, a następnie wyjmuje go przez usta. Dlatego analogicznie, jak przy implantacji, Pacjent również nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Polski szpital w światowej czołówce.

Jako pierwsi w kraju nieoperacyjną metodę leczenia otyłości, za pomocą balonu żołądkowego, wdrożyli lekarze ze szpitala Pulsmed w Łodzi. Dziś to najbardziej doświadczony ośrodek w tym zakresie w Polsce i jeden z 3 na świecie. Pod względem doświadczenia, w tej metodzie leczniczej, ustępuje jedynie Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Madrycie i Gastro Obeso Center w Brazylii. Zespół szpitala chcąc szerzyć swoją wiedzę prowadzi szkolenia dla lekarzy nie tylko z kraju, ale również z zagranicy.

Ze względu na doświadczenie w nieinwazyjnym leczeniu otyłości, praktyka lekarska szpitala obejmuje największą grupę Pacjentów w Polsce. Sprzyja temu również korzystne położenie placówki, która mieści się w centrum Polski, w mieście, do którego obecnie prowadzą autostrady, ze wszystkich kierunków kraju. Warto również dodać, iż ponad 4% leczących otyłość w tej Klinice, za pomocą balonu żołądkowego, pochodzi z zagranicy, głównie z Europy Zachodniej, Skandynawii, USA czy Kanady.

Ze statystyki Pulsmed wynika, iż średnia utrata całkowitej wagi to 22,4% początkowej masy ciała. Często zdarza się jednak, że Pacjenci chudną 40-50 kilogramów, a nawet powyżej 60 kilogramów.

 

Więcej informacji nt. leczenia balonem żołądkowym http://www.pulsmed.com.pl/bariatria-balon-zoladkowy/balon-zoladkowy

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ