Leczenie otyłości balonem żołądkowym



Balon żołądkowy to metoda leczenia otyłości, która nie wymaga zabiegu operacyjnego, ani drastycznych terapii lekami. Stosowana jest u osób, u których różne diety lub środki farmakologiczne nie przynoszą efektów. Dzięki redukcji objętości żołądka, zmniejsza się łaknienie i wzbudzone zostaje uczucie sytości. Wśród 3 najbardziej doświadczonych ośrodków na świecie, w stosowaniu tej metody, jest polski szpital.

 

Bez operacji.

Leczenie polega na endoskopowym wprowadzeniu, do żołądka, miękkiego balonu, który wypełniony jest solą fizjologiczną lub powietrzem. Jego ciężar jest nieodczuwalny dla Pacjenta, gdyż porównać go można do ciężaru wypitych 2 szklanek wody. Materiał, z którego wykonano balon żołądkowy, jest odporny na działanie soków trawiennych. Pozostaje on w żołądku do 6 miesięcy, a następnie jest endoskopowo usuwany przez lekarza.

Ta metoda, która wspomaga utratę wagi ciała, nie pociąga za sobą konieczności:

– wykonania zabiegu operacyjnego

– stosowania drastycznych diet lub terapii lekami.

Przeznaczona jest dla Pacjentów z:

– niewielką nadwagą (zwiększa komfort życia)

– chorobliwą otyłością (jest warunkiem powrotu do normalnego funkcjonowania).

Implantacja balonu.

Przed zabiegiem implantacji Pacjenci poddawani są specjalistycznym badaniom, medycznym i laboratoryjnym, a także konsultacji lekarskiej. Implantacja balonu żołądkowego, która nie powoduje dyskomfortu, trwa 10-15 minut i wykonywana jest przeważnie w krótkim znieczuleniu dożylnym. Za pomocą gastroskopu, do żołądka, wprowadza się sondę z balonikiem, który następnie wypełniany jest solą fizjologiczną (400-700 ml) lub powietrzem (550 cm3 lub 650 cm3).

Zabieg implantacji jest w pełni odwracalny i w każdej chwili balon można usunąć. Po kilku godzinach pobytu w klinice Pacjenci są wypisywani do domu.



 

Przebieg terapii.

Dzięki redukcji objętości żołądka, działanie balona żołądkowego skutkuje zmniejszeniem łaknienia i wzbudzeniem u Pacjenta uczucia sytości. Łatwiej jest wówczas spożywać jednorazowo mniejsze posiłki, jak i ograniczyć spożywanie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym.

Dla właściwego poprowadzenia leczenia niezbędne są regularne spotkania z medycznym zespołem wsparcia, w skład którego wchodzi lekarz prowadzący, asystenci medyczni, dietetyk czy psycholog. Specjaliści ci oceniają potrzeby Pacjenta i dopasowują indywidualny program terapii odchudzającej.

Osoba poddana leczeniu:

– dowiaduje się jak na masę ciała wpływa styl życia, w tym sposób odżywiania i ćwiczenia fizyczne

– uczy się jak planować posiłki, a także poznaje pojęcie indeksu glikemicznego, jak i roli tłuszczu w organizmie.

Usunięcie balonu.

Zwykle po 6 miesiącach terapii, balon żołądkowy zostaje usunięty, podobną metodą jak przy implantacji. Również ten zabieg poprzedzony jest badaniami (medycznymi i laboratoryjnymi), a także konsultacją lekarską.

Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym i trwa około 15 minut. Lekarz za pomocą gastroskopu usuwa z balonu jego zawartość, a następnie wyjmuje go przez usta. Dlatego analogicznie, jak przy implantacji, Pacjent również nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Polski szpital w światowej czołówce.

Jako pierwsi w kraju nieoperacyjną metodę leczenia otyłości, za pomocą balonu żołądkowego, wdrożyli lekarze ze szpitala Pulsmed w Łodzi. Dziś to najbardziej doświadczony ośrodek w tym zakresie w Polsce i jeden z 3 na świecie. Pod względem doświadczenia, w tej metodzie leczniczej, ustępuje jedynie Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Madrycie i Gastro Obeso Center w Brazylii. Zespół szpitala chcąc szerzyć swoją wiedzę prowadzi szkolenia dla lekarzy nie tylko z kraju, ale również z zagranicy.

Ze względu na doświadczenie w nieinwazyjnym leczeniu otyłości, praktyka lekarska szpitala obejmuje największą grupę Pacjentów w Polsce. Sprzyja temu również korzystne położenie placówki, która mieści się w centrum Polski, w mieście, do którego obecnie prowadzą autostrady, ze wszystkich kierunków kraju. Warto również dodać, iż ponad 4% leczących otyłość w tej Klinice, za pomocą balonu żołądkowego, pochodzi z zagranicy, głównie z Europy Zachodniej, Skandynawii, USA czy Kanady.

Ze statystyki Pulsmed wynika, iż średnia utrata całkowitej wagi to 22,4% początkowej masy ciała. Często zdarza się jednak, że Pacjenci chudną 40-50 kilogramów, a nawet powyżej 60 kilogramów.

 

Więcej informacji nt. leczenia balonem żołądkowym http://www.pulsmed.com.pl/bariatria-balon-zoladkowy/balon-zoladkowy

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ