Jak leczyć kurzajki?



Skóra stóp jest wyjątkowo narażona na choroby zakaźne. Począwszy od infekcji wirusowych, a skończywszy na grzybach. Przez to bardzo łatwo o problem grzybicy, czy kurzajek.

 

Skąd się bierze kurzajka?

Kurzajkę wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego. Szacuje się, że nawet 10% ludzi jest nim zakażonych. To on wywołuje opryszczkę, a jego odmiany takie jak HPV1 i HPV2 powodują zmiany na stopach.

Kurzajka, tak samo, jak opryszczka jest silnie zakaźna. Bez problemu przy nieuwadze możemy doprowadzić do samozakażenia, a nawet obdarowania naszą infekcją inną osobę.

Gdzie siedzi kurzajka?

Najczęściej kurzajka znajduje się na podeszwie stopy- blisko skóry palców, a nawet pod płytką paznokciową. Gdy zauważymy u siebie taką zmianę lepiej pójdźmy do lekarza niż gabinetu pedicure. Okazuje się, ze w takich bardzo często mylone są brodawki wirusowe z odciskami. Efekt? Możemy doprowadzić się do samozakażenia na dużą skalę.

Na co uważać?

Mamy duży wpływ na to, czy kurzajka się u nas pojawi, czy też nie. Rzecz się ma tak samo, jak z opryszczką- kurzajka czai się, by w pewnym momencie nas zaatakować. Kiedy? Gdy mamy obniżoną odporność, jesteśmy przepracowani a także, kiedy nieprawidłowo się odżywiamy. Do tego przyczynia się nadpotliwość stóp, otarcia, czy drobne skaleczenia- te są szybką drogą do ataku wirusa.

Gdzie najczęściej dochodzi do zakażenia?

Z pewnością najłatwiej zarazić się od rodziny i najbliższych. Wystarczy założyć ich buty albo używać ich środków do pielęgnacji. Do tego miejsca użytku publicznego są istną wylęgarnią bakterii, dlatego tak ważne jest noszenie tam obuwia i niechodzenie boso.

 



 

Mamy kurzajkę- jak ją leczyć?

Istnieje kila metoda usuwania kurzajek- do wyboru mamy to łagodne, jak i to agresywne.Warto sięgnąć po leczenie farmakologiczne, jeśli kurzajki są naszym sporadycznym problemem. Takie leczenie trwa od 6 do 8 tygodni i opiera się na smarowaniu brodawki specjalnym specyfikiem. Może to być preparat z kwasem mlekowym i salicylowym, a także preparaty do samodzielnego wymrażania kurzajek.

Jest jeszcze tak zwana agresywna metoda wymrażania kurzajek oparta na zabiegu u dermatologa. Kurzajkę możemy wyłyżeczkować, poddać krioterapii, usunąć laserem C02 oraz poddać się elektrokoagulacji.

Profilaktyka po leczeniu

Gdy udało nam się wyleczyć kurzajkę którąś z dostępnych metod należy zadbać o profilaktykę. W końcu ostatnie czego chcemy, to szybkiego powrotu kurzajki, prawda?

Należy zawsze w miejscach użytku publicznego takich jak siłownia, basen czy sauna nosić buty. Chodzenie na boso wręcz daje nam pewność złapania grzyba albo wirusa. Zabronione jest także korzystanie z cudzych ręczników. Te dwie zasady odnoszą się do ogólnych kryteriów dbałości o higienę.

Co jeszcze? Lekarze wręcz zalecają zrezygnowanie z basenu na czas pełnej poprawy zdrowia. Nie warto chodzić od razu na basen po przebytej infekcji lub w czasie ogólnego przemęczenia organizmu. W ten sposób możemy kolejny raz borykać się z wirusem.

Pamiętajmy, że podstawą w leczeniu kurzajki jest profilaktyka, cierpliwość i szybkie działanie. Dzięki temu nasze leczenie prędzej, czy później przyniesie nam odpowiednie rezultaty.

 

Uwaga:

Po zdiagnozowaniu niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do poradni dermatologicznej. Poradnia dermatologiczna doktor Marta Malek ul. Skłodowskiej-Curie 3 (Clinica Dermatologica, 2 piętro) 80-210 Gdańsk

Zobacz inne artykuły:

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ