Jak leczyć kurzajki?



Skóra stóp jest wyjątkowo narażona na choroby zakaźne. Począwszy od infekcji wirusowych, a skończywszy na grzybach. Przez to bardzo łatwo o problem grzybicy, czy kurzajek.

 

Skąd się bierze kurzajka?

Kurzajkę wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego. Szacuje się, że nawet 10% ludzi jest nim zakażonych. To on wywołuje opryszczkę, a jego odmiany takie jak HPV1 i HPV2 powodują zmiany na stopach.

Kurzajka, tak samo, jak opryszczka jest silnie zakaźna. Bez problemu przy nieuwadze możemy doprowadzić do samozakażenia, a nawet obdarowania naszą infekcją inną osobę.

Gdzie siedzi kurzajka?

Najczęściej kurzajka znajduje się na podeszwie stopy- blisko skóry palców, a nawet pod płytką paznokciową. Gdy zauważymy u siebie taką zmianę lepiej pójdźmy do lekarza niż gabinetu pedicure. Okazuje się, ze w takich bardzo często mylone są brodawki wirusowe z odciskami. Efekt? Możemy doprowadzić się do samozakażenia na dużą skalę.

Na co uważać?

Mamy duży wpływ na to, czy kurzajka się u nas pojawi, czy też nie. Rzecz się ma tak samo, jak z opryszczką- kurzajka czai się, by w pewnym momencie nas zaatakować. Kiedy? Gdy mamy obniżoną odporność, jesteśmy przepracowani a także, kiedy nieprawidłowo się odżywiamy. Do tego przyczynia się nadpotliwość stóp, otarcia, czy drobne skaleczenia- te są szybką drogą do ataku wirusa.

Gdzie najczęściej dochodzi do zakażenia?

Z pewnością najłatwiej zarazić się od rodziny i najbliższych. Wystarczy założyć ich buty albo używać ich środków do pielęgnacji. Do tego miejsca użytku publicznego są istną wylęgarnią bakterii, dlatego tak ważne jest noszenie tam obuwia i niechodzenie boso.

 



 

Mamy kurzajkę- jak ją leczyć?

Istnieje kila metoda usuwania kurzajek- do wyboru mamy to łagodne, jak i to agresywne.Warto sięgnąć po leczenie farmakologiczne, jeśli kurzajki są naszym sporadycznym problemem. Takie leczenie trwa od 6 do 8 tygodni i opiera się na smarowaniu brodawki specjalnym specyfikiem. Może to być preparat z kwasem mlekowym i salicylowym, a także preparaty do samodzielnego wymrażania kurzajek.

Jest jeszcze tak zwana agresywna metoda wymrażania kurzajek oparta na zabiegu u dermatologa. Kurzajkę możemy wyłyżeczkować, poddać krioterapii, usunąć laserem C02 oraz poddać się elektrokoagulacji.

Profilaktyka po leczeniu

Gdy udało nam się wyleczyć kurzajkę którąś z dostępnych metod należy zadbać o profilaktykę. W końcu ostatnie czego chcemy, to szybkiego powrotu kurzajki, prawda?

Należy zawsze w miejscach użytku publicznego takich jak siłownia, basen czy sauna nosić buty. Chodzenie na boso wręcz daje nam pewność złapania grzyba albo wirusa. Zabronione jest także korzystanie z cudzych ręczników. Te dwie zasady odnoszą się do ogólnych kryteriów dbałości o higienę.

Co jeszcze? Lekarze wręcz zalecają zrezygnowanie z basenu na czas pełnej poprawy zdrowia. Nie warto chodzić od razu na basen po przebytej infekcji lub w czasie ogólnego przemęczenia organizmu. W ten sposób możemy kolejny raz borykać się z wirusem.

Pamiętajmy, że podstawą w leczeniu kurzajki jest profilaktyka, cierpliwość i szybkie działanie. Dzięki temu nasze leczenie prędzej, czy później przyniesie nam odpowiednie rezultaty.

 

Uwaga:

Po zdiagnozowaniu niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do poradni dermatologicznej. Poradnia dermatologiczna doktor Marta Malek ul. Skłodowskiej-Curie 3 (Clinica Dermatologica, 2 piętro) 80-210 Gdańsk

Zobacz inne artykuły:

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ