Jak leczyć kurzajki?



Skóra stóp jest wyjątkowo narażona na choroby zakaźne. Począwszy od infekcji wirusowych, a skończywszy na grzybach. Przez to bardzo łatwo o problem grzybicy, czy kurzajek.

 

Skąd się bierze kurzajka?

Kurzajkę wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego. Szacuje się, że nawet 10% ludzi jest nim zakażonych. To on wywołuje opryszczkę, a jego odmiany takie jak HPV1 i HPV2 powodują zmiany na stopach.

Kurzajka, tak samo, jak opryszczka jest silnie zakaźna. Bez problemu przy nieuwadze możemy doprowadzić do samozakażenia, a nawet obdarowania naszą infekcją inną osobę.

Gdzie siedzi kurzajka?

Najczęściej kurzajka znajduje się na podeszwie stopy- blisko skóry palców, a nawet pod płytką paznokciową. Gdy zauważymy u siebie taką zmianę lepiej pójdźmy do lekarza niż gabinetu pedicure. Okazuje się, ze w takich bardzo często mylone są brodawki wirusowe z odciskami. Efekt? Możemy doprowadzić się do samozakażenia na dużą skalę.

Na co uważać?

Mamy duży wpływ na to, czy kurzajka się u nas pojawi, czy też nie. Rzecz się ma tak samo, jak z opryszczką- kurzajka czai się, by w pewnym momencie nas zaatakować. Kiedy? Gdy mamy obniżoną odporność, jesteśmy przepracowani a także, kiedy nieprawidłowo się odżywiamy. Do tego przyczynia się nadpotliwość stóp, otarcia, czy drobne skaleczenia- te są szybką drogą do ataku wirusa.

Gdzie najczęściej dochodzi do zakażenia?

Z pewnością najłatwiej zarazić się od rodziny i najbliższych. Wystarczy założyć ich buty albo używać ich środków do pielęgnacji. Do tego miejsca użytku publicznego są istną wylęgarnią bakterii, dlatego tak ważne jest noszenie tam obuwia i niechodzenie boso.

 



 

Mamy kurzajkę- jak ją leczyć?

Istnieje kila metoda usuwania kurzajek- do wyboru mamy to łagodne, jak i to agresywne.Warto sięgnąć po leczenie farmakologiczne, jeśli kurzajki są naszym sporadycznym problemem. Takie leczenie trwa od 6 do 8 tygodni i opiera się na smarowaniu brodawki specjalnym specyfikiem. Może to być preparat z kwasem mlekowym i salicylowym, a także preparaty do samodzielnego wymrażania kurzajek.

Jest jeszcze tak zwana agresywna metoda wymrażania kurzajek oparta na zabiegu u dermatologa. Kurzajkę możemy wyłyżeczkować, poddać krioterapii, usunąć laserem C02 oraz poddać się elektrokoagulacji.

Profilaktyka po leczeniu

Gdy udało nam się wyleczyć kurzajkę którąś z dostępnych metod należy zadbać o profilaktykę. W końcu ostatnie czego chcemy, to szybkiego powrotu kurzajki, prawda?

Należy zawsze w miejscach użytku publicznego takich jak siłownia, basen czy sauna nosić buty. Chodzenie na boso wręcz daje nam pewność złapania grzyba albo wirusa. Zabronione jest także korzystanie z cudzych ręczników. Te dwie zasady odnoszą się do ogólnych kryteriów dbałości o higienę.

Co jeszcze? Lekarze wręcz zalecają zrezygnowanie z basenu na czas pełnej poprawy zdrowia. Nie warto chodzić od razu na basen po przebytej infekcji lub w czasie ogólnego przemęczenia organizmu. W ten sposób możemy kolejny raz borykać się z wirusem.

Pamiętajmy, że podstawą w leczeniu kurzajki jest profilaktyka, cierpliwość i szybkie działanie. Dzięki temu nasze leczenie prędzej, czy później przyniesie nam odpowiednie rezultaty.

 

Uwaga:

Po zdiagnozowaniu niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do poradni dermatologicznej. Poradnia dermatologiczna doktor Marta Malek ul. Skłodowskiej-Curie 3 (Clinica Dermatologica, 2 piętro) 80-210 Gdańsk

Zobacz inne artykuły:

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ