Jak leczyć kurzajki?



Skóra stóp jest wyjątkowo narażona na choroby zakaźne. Począwszy od infekcji wirusowych, a skończywszy na grzybach. Przez to bardzo łatwo o problem grzybicy, czy kurzajek.

 

Skąd się bierze kurzajka?

Kurzajkę wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego. Szacuje się, że nawet 10% ludzi jest nim zakażonych. To on wywołuje opryszczkę, a jego odmiany takie jak HPV1 i HPV2 powodują zmiany na stopach.

Kurzajka, tak samo, jak opryszczka jest silnie zakaźna. Bez problemu przy nieuwadze możemy doprowadzić do samozakażenia, a nawet obdarowania naszą infekcją inną osobę.

Gdzie siedzi kurzajka?

Najczęściej kurzajka znajduje się na podeszwie stopy- blisko skóry palców, a nawet pod płytką paznokciową. Gdy zauważymy u siebie taką zmianę lepiej pójdźmy do lekarza niż gabinetu pedicure. Okazuje się, ze w takich bardzo często mylone są brodawki wirusowe z odciskami. Efekt? Możemy doprowadzić się do samozakażenia na dużą skalę.

Na co uważać?

Mamy duży wpływ na to, czy kurzajka się u nas pojawi, czy też nie. Rzecz się ma tak samo, jak z opryszczką- kurzajka czai się, by w pewnym momencie nas zaatakować. Kiedy? Gdy mamy obniżoną odporność, jesteśmy przepracowani a także, kiedy nieprawidłowo się odżywiamy. Do tego przyczynia się nadpotliwość stóp, otarcia, czy drobne skaleczenia- te są szybką drogą do ataku wirusa.

Gdzie najczęściej dochodzi do zakażenia?

Z pewnością najłatwiej zarazić się od rodziny i najbliższych. Wystarczy założyć ich buty albo używać ich środków do pielęgnacji. Do tego miejsca użytku publicznego są istną wylęgarnią bakterii, dlatego tak ważne jest noszenie tam obuwia i niechodzenie boso.

 



 

Mamy kurzajkę- jak ją leczyć?

Istnieje kila metoda usuwania kurzajek- do wyboru mamy to łagodne, jak i to agresywne.Warto sięgnąć po leczenie farmakologiczne, jeśli kurzajki są naszym sporadycznym problemem. Takie leczenie trwa od 6 do 8 tygodni i opiera się na smarowaniu brodawki specjalnym specyfikiem. Może to być preparat z kwasem mlekowym i salicylowym, a także preparaty do samodzielnego wymrażania kurzajek.

Jest jeszcze tak zwana agresywna metoda wymrażania kurzajek oparta na zabiegu u dermatologa. Kurzajkę możemy wyłyżeczkować, poddać krioterapii, usunąć laserem C02 oraz poddać się elektrokoagulacji.

Profilaktyka po leczeniu

Gdy udało nam się wyleczyć kurzajkę którąś z dostępnych metod należy zadbać o profilaktykę. W końcu ostatnie czego chcemy, to szybkiego powrotu kurzajki, prawda?

Należy zawsze w miejscach użytku publicznego takich jak siłownia, basen czy sauna nosić buty. Chodzenie na boso wręcz daje nam pewność złapania grzyba albo wirusa. Zabronione jest także korzystanie z cudzych ręczników. Te dwie zasady odnoszą się do ogólnych kryteriów dbałości o higienę.

Co jeszcze? Lekarze wręcz zalecają zrezygnowanie z basenu na czas pełnej poprawy zdrowia. Nie warto chodzić od razu na basen po przebytej infekcji lub w czasie ogólnego przemęczenia organizmu. W ten sposób możemy kolejny raz borykać się z wirusem.

Pamiętajmy, że podstawą w leczeniu kurzajki jest profilaktyka, cierpliwość i szybkie działanie. Dzięki temu nasze leczenie prędzej, czy później przyniesie nam odpowiednie rezultaty.

 

Uwaga:

Po zdiagnozowaniu niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do poradni dermatologicznej. Poradnia dermatologiczna doktor Marta Malek ul. Skłodowskiej-Curie 3 (Clinica Dermatologica, 2 piętro) 80-210 Gdańsk

Zobacz inne artykuły:

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ