Hemoroidy – objawy, przyczyny oraz jak leczyc hemoroidy?



Hemoroidy zaliczamy do schorzeń proktologicznych, swoja drogą hemoroidy to jedno z najczęściej występujących schorzeń.

Stwierdzono że na hemoroidy może chorowac od 30 % do 50% populacji. Hemoroidy to schorzenie którego częstotliwośc występowania zwiększa się z wiekiem.

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Według źródeł medycznych powstawanie hemoroidów wiąże się z przewlekłymi zaparciami, na powstawanie hemoroidów mogą miec też wpływ czynniki genetyczne czy też siedzący tryb pracy, ale też może to byc zła dieta, chociażby niedobór włókna roślinnego inaczej błonnika.

Hemoroidy to częśc odbytu kazdego człowieka, dopiero w momencie powiększania się hemoroidów prowadzi  do ujawnienia choroby. Możemy wyróżnic dwa rodzaje hemoroidów: sa to hemoroidy wewnetrzne i hemoroidy zewnetrzne.

Hemoroidy wewnętrzne umiejscowione są w dolnej części prostnicy, natomiast hemoroidy zewnętrzne znajdują się pod skórą otaczającą odbyt.

Hemoroidy wewnętrzne, mogą powodowac krwawienia, można zauważyc wtedy plamki czerwone na papierze toaletowym, hemoroidy wewnetrzne są zwykle niebolesne. Hemoroidy wewnetrzne mogą jednak wypadac poza odbyt, na hemoroidzie może znajdowac się (gromadzic się)resztki kału czego następstwem jest świąd jaki będzie nam towarzyszył.

Natomisat hemoroidy zewnętrzne sa bardziej nam doskierają  niż hemoroidy wewnętrzne, ponieważ podrażniają leżącą nad hemoroidami skórę, dodatkowo w hemoroidach zewnętrznych może dochodzic do zakrzepu i wtedy wystepuje dotkliwy ból,



Jakie są objawy choroby hemoroidalnej, potocznie hemoroidów?

Choroba hemoroidalna  w sowoje początkowej fazie jest leczona zachowawczo, są to medykamenty w postaci czopków, mogą to też byc maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Wymienione medykament oczywiście nie usuwają problemu tzn nie likwiduja choroby jednakże w dużym stopniu zmniejszają objawy jakie nam doskierają z tego powodu. Choroba hemoroidalna w ten sposób rozwija się nadal i może to trwac wiele, wiele lat.

 

Do najczęstszych objawów jakie towarzyszą przy hemoroidach to: uczucie niecałkowitego opróżnienia, mogą występowac niewielkie krwawienia podczas oddawania stolca, krew możemy zauważyc na papierze toaletowym, może występowac świąd i pieczenie w okolicach odbytu, w przypadku już bardziej zaawansowanego stadium choroby hemoroidalne mogą wypadac hemoroidy na zewnątrz, może występowac śluz w okolicach odbytu, możemy odczuwac ból oraz dyskomfort w okolicach odbytu.

Rozpoznanie choroby hemoroidalnej:

Rozpoznanie choroby hermoidalnej w przypadku hemoroidów zewnętrznych, nie jest trudne ponieważ są one widoczne, jesli chodzi o zidentyfikowanie hemoroidów wewnętrznych, lekarz podczas badania może zbadac odbyt palcem, może też zbadac kanał odbytniczy przez anoskop, w celu sprawdzenia krwawienia.

Hemoroidy możemy także podzielic na stopień ich zaawansowania: hemoroidy 1-ego stopnia nie wystają z dobytnicy, moga byc krwawiace lub nie krwawiace, hemoroidy 2-ego stopnia wystaja podczas wypróżniania po czym same się chowają, hemoroidy 3-ego stopnia wystają poza odbyt i trzeba je ręcznie doprowadzac do tak zwanej “normalnej pozycji” i na sam koniec mamy hemoroidy 4-ego stopnia czyli hemoroidy które nie da się ręcznie cofnąc i potrzebna jest interwencja chirurgiczna, hemoroidy 4-ego stopnia może powodowac chociażby nietrzymanie moczu ( zobacz wszystko o nietrzymaniu moczu ).

Jak leczyc oraz jakie sa metody usuwania hemoroidów?

Gdy choroba hemoroidalna zostanie już zdiagnozowana przez lekarza, następuje odpowiednie podjęcie leczenie adekwatne do stopnia rozwoju choroby.

Jedną z metod w leczeniu choroby hemoroidalnej jest metoda zachowawcza, w skład której wchodzą poniższe metody:

– metoda zachowawcza, polega ona na zaaplikowaniu różnego rodzaju maści, czopków czy tez kremów przeciwbakteryjnych i przeciwbólowych,

– może to byc także leczenie dietetyczne, tzn oparte na odpowiedniej diecie, tak jak wczesniej wspominaliśmy bogatej w błonnik, który w bardzo dużym stopniu wpływa na przemiane materii i właściwie oróżnianie się.

— metoda naturalna np. nasiadówka, czyli moczenie posladków w ciepłej w wodzie po każdym wypróznianiu się.

Wymienione metody leczenie choroby hemoroidalne stosuję się w przypadku hemoroidów 1 i 2-ego stopnia.

Innymi metodami leczenia lub usuwania hemoroidów moga byc:

Gumkowanie, inaczej zwana metodą Barrona, tą metodę stosuję się przy leczenieu hemoroidów 2 i 3-ego stopnia. Metoda Barrona polega na zakładaniu gumowego pierścienia na hemoroid, pierścień odcina dopływ krwi do hemoroidu, czego następstwem jest iż guzek obumiera o poczym po około 10 dniach odpada.

Metoda Morinagi czyli  DGHAL – metoda ta opiera się na odnalezieniu naczyń tetniczych a nastepnie odcięciu przepływu krwi w tetnicach hemoroidalnych, zabieh ten wykouje się przy użyciu sondy USG. Polega to na założeniu szwów na tetnice, szwy są samowchłanialne. Sam zabieg wykounje się bez użycia znieczulenia ponieważ jest praktycznie bezbolesny, używa się jedynie żelu.

Metoda Krioterapia – metoda ta polega na zamrażaniu hemoroidów ( zabieg wykonuje się przy hemoroidach 1 i 2-ego stopnia). Zabieg polega na zamrażaniu ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu, następuje wtedy niedokrweinie hemoroidu, czego nastepwstem jest martwica guzka.

Po zabiegu krioterapii możemy odczuwac ból, może także przy tym towarzyszyc  wydzielina z odbytu o nieprzyjemnej woni.

Chirurgiczna metoda usuwania hemoridów, tą metodę stosuję się przy hemoroidach 4-ego stopnia, gdy wszystkie inne metody okazały sie nieskuteczne. Polega na wycięciu hemoridów, jak wskazują statystyki do tej metody kwalifikuje sie około 10%-15% chorych na chorobę hemoroidalną.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ