Aromaterapia, leczenie zapachami.Aromaterapia to nic innego jak leczenie zapachami.Rośliny wytwarzają mase substancji lotnych, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm.

Poprzez wdychanie olejków eterycznych podczas Aromaterapii, możemy w ten sposób wspomagac kurację antybiotykową. Poddawanie się Aromaterapii ma służyc w poprawieniu kondycji zdrowotnej oraz przywróceniu równowagi a co za tym idzie pobudzenie naturalnych sił odpornościowych.

modanaurode.pl - rosliny stosowane w aromaterapi
modanaurode.pl - Balsamowiec Mirra - Commiphora Myrrha
modanaurode.pl - Drzewo Herbaciane - Melaleuca alternifolia
modanaurode.pl - Bazylia Pospolita - Ocimum basilicium
modanaurode.pl - Eukaliptus Gałkowy - Eucalyptus globosus
modanaurode.pl - Bylica Estragon - Artemisia dracunculas
modanaurode.pl - Eukaliptus o zapachu cytrynowym - Eucalyptus citriodora
modanaurode.pl - Cynamonowiec Kamforowy - Cinnamomum camphora
modanaurode.pl - Ja?min Wielokwiatowy - Jasminium grandiflorum
modanaurode.pl - Cyprys Włoski - Cupressus sempervrens
modanaurode.pl - Kadzidłowiec - Boswellia carteri
modanaurode.pl - Cytryna Zwyczajna - Citrus limon
modanaurode.pl - Kananga Pachnšca - Cananga odorata
modanaurode.pl - Rumianek - Matricarnia recutita
modanaurode.pl - Lawenda Wšskolistna - Lavendula angustifolia
modanaurode.pl - Sosna Pospolita - Pinus sylvestris
modanaurode.pl - Mieta Pieprzowa - Mentha piperita
modanaurode.pl - Tymianek Pospolity - Thymus vulgaris
modanaurode.pl - Pelargonia - Pelargonium graveolens
modanaurode.pl - Wawrzyn szlachetny - Laurus nobilus
modanaurode.pl - Pomarańcza Bergamota - Citrus bergamia 

modanaurode.pl - aromaterapia leczenie zapachami

 

modanaurode.pl - Balsamowiec Mirra - Commiphora Myrrha

Właściwości i działanie:

Roślina wydziela złotożółtą żywicę zwaną mirrą, którą uzyskuje się przez nacinanie pnia krzewów występujących na Bliskim. W dawnych czasach mirra była ważnym składnikiem perfum,balsamów i kadzideł. Obecnie mirre dodaję się jako środek zapachowych do wielu produktów spozywczych, napojów oraz past do żebów. w aromaterapi ceni się jako środek ułatwiajacy gojenie się ran, ze względy na właściwości przeciwgrzybiczne i antyseptyczne. Mirra jest tez bardzo skuteczne w leczeniu choróbgardła, dziąseł oraz owrzodzeń jamy ustnej.

Preparaty:

Mirra jest dostepna w postaci olejku, nalewki oraz w postaci sproszkowanej

Płukanie gardła i jamy ustnej:

dodajemy 1 kroplę mirry i 1 kroplę mięty pieprzowej do 1/2 szklanki wody. Nie połykamy płynu.

Ostrzeżenia:

Nalezy unikac stosowania mirry w okresie ciąży. Nie wolno stosowac mirry doustnie, może bowiem wywołac podrażnienia nerek. Lek należy kupowac z pewnego źródła , ponieważ skład preparatów jest fałszowany i sprzedawane są z dodatkiem amoniaku.

Zatosowanie:

Wypryski lub inne choroby skóry, grzybica skóry wywoływana przez dermatofity, grzybica międzypalcowa u sportowców, zapalenia stawów, zapalenia oskrzeli, owrzodzenia jamy ustnej i chorób dziąseł, bóle gardła,przeziębienia i kaszel, biegunka, kandydioza, plesniawki pochwy.

modanaurode.pl - Bazylia Pospolita - Ocimum basilicium

Właściwości i działanie:

To powszechnie znane zioło ma ciemnozielone liście, które po rozgnieceniu wydzielają bardzo silnyaromat. U podstawy uszypułowanych liści skupiają się białe kwiaty. Bazylia nosi równiez miano królewskiego zioła, ponieważ nazwa jej pochodzi od łacińskiego słowa “basilicum” czyli królewski.

Preparaty:

Z wierzchołków kwiatów, kiełków i liści descyluje się bezbarwny lub żółty olejek, o bardzo silnej woni, przypominającej zapach traganka. Bazylia jest ziołem dodawanym do potraw, ponieważ poprawia trawienie. Służy także jako środek przeciwskurczowy i tonizujący układ nerwowy. Ma także zastosowanie przeciwdepresyjne, pomaga w koncentracji i bywa skuteczna w bólach migrenowych.

Masaże:

wymieszac 10-15 kropli olejku z bazylii z 2 łyżkami stołowymi żelu aloesowego lub nośnika olejowego. Stosujemy podczas masowania bolących stawów lub mięśni.

Ostrzeżenia:

Kobiety w ciąży nie powinny stosowac bazylii.

Zatosowanie:

Dolegliwości związane z manopauzą, niepokój i stres, zmęczenie psychiczne i fizyczne, przeziębienia i grypa, katar sienny, ukąszenia owadów, bóle mięśni, reumatyzm, bolesne miesiączkowanie, zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok.

modanaurode.pl - Bylica Estragon - Artemisia dracunculas

Właściwości i działanie:

Charakteryzuje się wąskimi jasnozielonymi liścmi i drobnymi kwiatami, które nie wytwarzaja nasion. W okresie średniowiecza stosowano go jako odtrutkę w przypadkach ukąszeń jadowitych węży i owadów oraz przy pogryzieniach przez wściekłe psy. Stosowany także w walce z dżumą. Olejek estragonowy jest bezbarwny o zpachu podobnym do anyżku. Estragon ma właściwości przeciwskurczowe, moczopędne, pobudzające i oczyszczajace.

Preparaty:

Olejek aromatyczny otrzymuje się przez destylację liści. Liście suszone nie zachowują leczniczych właściwości świeżej rośliny. Najlepszym sposobem przechowywania estragonu jest umieszczenieświezych liści w butelce białego octu winnego. Po okresie 2 tygodni ocet jest gotowy do użycia.

Ostrzeżenia:

Niektórzy specjaliści w dziedzinie aromaterapii uważają estragon za roślinę o słabym działaniu toksycznym, a nawet może on miec właściwości rakotwórcze. NIe nalezy go stosowac w czasie ciąży.

Zatosowanie:

Dolegliwości menstruacyjne i menopauzalne, zaburzenia żołądkowe, czkawka, utrata łaknienia, niestrawnośc i gazy, wstrząs, niepokój i stres.

modanaurode.pl - Cynamonowiec Kamforowy - Cinnamomum camphora

Właściwości i działanie:

Jest to roslina aromatyczna spokrewniona z drzewami cynamonowymi i senesowymi. Rośnie długo osiągając zaawansowany wiek, ma białe kwiaty, z których powstają później czerwone jagody.Kamfora biala może byc stosowana jako środek pobudzający, moczopędny i wykrztusny. Pozostałe frakcje są bardzo toksyczne i znalazły zastosowanie w przemyśle. Kamfora ma ostry charakterystyczny zapach.

Preparaty:

Olejek kamforowy można zastosowac na skórę jedynie po uprzednim rozcieńczeniu. Musimy rozpuścic 2-4 kropli olejku kamforowego w 2 łyżkach oleju roślinnego, orzechowego lub żelu aloesowego. Dopiero wówczas można zastosowac lek odpowiednio do dolegliwości. W przypadku stosowania olejku na wrażliwą powierzchnię ciała np. twarz, użyc jedynie 2 kropli olejku kamforowego.

Ostrzeżenia:

Olejek kamforrowy jest środkiem silnie działającym. Może byc szkodliwy dla osób chorujących na padaczkę, astmę lub alergię.

Zatosowanie:

Trądzik i inne schorzenia łojotokowe skóry, zapalenie stawów, bóle mięśni i stawów, choroby reumatyczne, urazy stawów ze skręceniem lub naciągnięciem, zapalenie oskrzeli, przeziebienie i grypa, gorączka.

modanaurode.pl - Cyprys Włoski - Cupressus sempervrens

Właściwości i działanie:

W aromaterapii olejek cyprysowy stosuje się do zahamowania utraty krwi, do wzmocnienia naczyń krwionośnych i układu moczowego, a tkże do zwalczania nadmiernej utraty płynów ustrojowych wywołanej biegunką, miesiączkami lub obfitymi potami. Olejku cyprysowego można też uzywac zewnetrznie do leczenia obrzeków nóg z powodu żylaków, do złagodzenia dolegliwości wywołanymi żylakami odbytu inaczej hemoroidy i innego rodzaju obrzękami.

Preparaty:

W aromaterapii stosuje się olejek pochodzący z igieł gałęzi i szyszek cyprysowych.

Ostrzeżenia:

Kobiety w ciąży i osoby z nadciśnieniem nie powinny używac olejku cyprysowego.

Zatosowanie:

Bezsennośc, żylaki,kaszel, zapalenie oskrzeli,astma oskrzelowa, bóle stawów, biegunki, nadmierne pocenie się.

modanaurode.pl - Cytryna Zwyczajna - Citrus limon

Właściwości i działanie:

Olejek cytrynowy zawarty jest w skórze owocu, natomiast sok z miąższu jest bogaty w w itaminy A, B , C. Właściwości lecznicze cytryny są zane na całym świecie. Olejek i sok znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym.

Preparaty:

Świezy olejek cytrynowym jest jasnożółty, czasami z odcieniem zielonkawym, w miare starzenia staje się metny i brązowawy. Olejek może byc stosowany na różne schorzenia skóry, choroby układu krążenia i o ddechowego.

Masaże:

W pzrypadku chorób układu krążenia zastosowac masaże z olejkiem cytrynowym na całą powierzchnię ciała. Należy zmieszac 66 kropli olejku cytrynowego z 4 łyżeczkami do herbaty olejku migdałowego aż do otrzymania substancji o dobrym poślizgu.

Ostrzeżenia:

Olejek cytrynowy nalezy zawsze rozcieńczyc przed użyciem i nei stosowac go na skórę na długo przed ekspozycją na słońcu.

Zatosowanie:

Lęki, depresja, ból głowy, bezsennośc, zapalenia gardła, zapalenia krtani, zapalenia oskrzeli, przeziębienia, grypa, nadciśnienie tętnicze, żylaki podudzi, pękanie drobnych naczyń krwionośnych, łupiez, wypryski,m łuszczyca, zespół napięcia przedmiesiączkowego, nieregularne miesiączki.

modanaurode.pl - Rumianek - Matricarnia recutita

Właściwości i działanie:

Z 3 radzajów rumianku najbardziej znaną i przebadaną pod względem medycznym rośliną jest rumianek zwany niemieckim stosowanym na całym świecie. Współcześni fitoterapeuci zidentyfikowali substancje występujące w olejku uzyskiwanym z kwiatów rumianku, które działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, łagodzą objawy ze strony przewodu pokarmowego i przyśpieszają proces gojenia.

Preparaty:

Rumienek jest dostępny w postaci herbaty, nalewki i olejku eterycznego oraz świeżych kwiatów.

Okłady rozgrzewajace:

Stosowac 3-4 razy dziennie na bolące mięśnie, bolesne obrzęknięte stawy, żylaki, oparzenia i powierzchowne zranienia.

Ostrzeżenia:

Uczelenie na rumianek występują rzadko. Jednak jeśli u pacjenta występowało uczulenie na inne rośliny z rodziny Asteracea np. astry, należy spodziewac się równiez możliwych reakcji alergicznych na rumianek z nasileniem objawów od kontaktowego zapalenia skóry aż do reakcji anafilaktycznych zagrażajacych życiu.

Zatosowanie:

Do stosowania wewnetrznego:. skurcze żołądka, gazy, nerwica żołądka, niestrawności, choroba wrzodowa, kolka, bóle miesiączkowe, bezsennośc, niepokój.

Do stosowania zewnętrznego:  obrzęk, bóle stawów, zapalenia skóry, oparzenia słoneczne, skaleczenia i otarcia, bóle przy ząbkowaniu, żylaki, bóle i stany zapalne oczu.

modanaurode.pl - Sosna Pospolita - Pinus sylvestris

Właściwości i działanie:

Igły pachnącej sosny szkockiej stosuje się do produkcji bezpiecznego, przydatnego sosnowego olejku leczniczego, któremu przypisuje się działanie wykrztusne i zmnięjszajace przekrwienie i obrzęk błon śluzowych. Olejek ten jest bezbarwny lub jasnożółty i wydziela silną balsamiczną i kamforową woń. Stosuje się go do w leczeniu dolegliwości płucnych i grypy i innych zakażeń wirusowych.

Preparaty:

Oelejk sosnowy można stosowac zewnętrznie, można tez go wdychac- ułatwia oddychanie i uspokaja nerwy.

Masaże:

Rozporowadzic 10-15 kropli olejku sosnowegoolejem roślinnym lub orzechowym albo żelem aloesowym. stosowanie olejku na skóre jest pomocne we wszystkich rodzajach dolegliwości stanowiących wskazanie do jego używania.

Ostrzeżenia:

Olejek sosnowy musi pochodzic z pewnego źródła. Łatwo jest go skazic terpertyną zmniejszającą jego skutecznośc.

Zatosowanie:

Stany niepokoju, depresja, stany napięcia nerwowego, zmiany skórne, zmiany reumatyczne i zwyrodnieniowe, zapalenia pęcherza i inne dolegliwości układu moczowego, zapalenia oskrzeli, choroby zatok, kaszel, zakażenia wirusowe, zapalenia płuc.

modanaurode.pl - Tymianek Pospolity - Thymus vulgaris

Właściwości i działanie:

Tymianek pospolity jest wiecznie zielonym półkrzewem pochodzacym z rejonu Morza Śródziemnego. Olejekk eteryczny tymianku ma zabarwienie białe, czasami czerwone lub brązowe, w zalezności od rodzaju tymianku. Tymianek działa przeciwskurczowo i poprawia trawienie.

Preparaty:

Tymiankowy olejek eteryczny jest produkowany z kwitnących, szczytowych i nie zdrewniałych pędów roślin.

Masaże:

10 kropli olejku tymiankowego, 5 kropli olejku eukaliptusowego i 2 krople olejku z kiełków pszenicy połaczyc z 1 łyżką oleju sojowego.

Ostrzeżenia:

Nalezy kupowac tymianek z pewnego źródła, unikajac produktów pochodzacych z Europy Wschodniej, ponieważ mogą one zawierac substancje radioaktywne- pozostałości po katastrofie w Czarnobylu. Nalezy unikac tymianku w czasie ciąży i przy nadciśnieniu. Nie wolno stosowac wewnętrznie olejku z tymianku. Połknięty olejek jest potencjalnie toksyczny i może spowodowac uszkodzenie nerek.

Zatosowanie:

Zapalenia gardła, kaszel, choroby skóry, zapalenia pęcherza moczowego, bóle stawów, bóle reumatyczne, biegunka, wzdęcia, depresja, astma, przeziębienie, grypa, bóle pleców, bóle karku i rwa kulszowa.

modanaurode.pl - Wawrzyn szlachetny - Laurus nobilus

Właściwości i działanie:

To wiecznie zielony krzew lub niewielkie drzewo, pochodzące z basenu Morza Śródziemnomorskiego. Jego liście są skórzaste, lancetowate, z wierzchu jaśniejsze. Jest to roślina dwupienna, kwiaty żeńskie i męskie wystepują na różnych roślinach. Olejekz dzrewa laurowego ma zielonkawożółtą barwe i silną korzenną woń. Wawrzyn działa wzmacniająco na cały organizm. Można go stosowac jako srodek antyseptyczny, moczopędny lub uspakajający, może byc równiez pomocny w usuwaniu gazów i zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Preparaty:

Olejek laurowy wytłacza sie z owoców wawrzynu.

Ostrzeżenia:

Kobity w ciąży nie powinny stosowac olejku laurowego, ze względu na narkotyczne właściwości wawrzynu należy go stsosowac w niewielkich ilościach.

Zatosowanie:

Zaburzenia trawienia, zaburzenia łaknienia, zapalenia oskrzeli, przeziębienie i goraczka, zapalenie migdałków, świerzb, wszawica, bóle reumatyczne, bóle mieśni i stawów,zapalenia stawów, powiększenie węzłów chłonnych.

modanaurode.pl - Pelargonia - Pelargonium graveolens

Właściwości i działanie:

Pelargonia jest środkiem wzmacniającym i przywracającym równowage hormonalną, może zmniejszac objawy napięcia przedmiesiączkowego. Pomaga też przezwyciężyc przemęczenie, jeżeli zostanie wmasowana w okolice skroni. Może byc także stosowana jako środek odstraszający owady. Związki aromatyczne tej rośliny są wykorzystywane do produkcji perfum.

Preparaty:

Olejek aromatyczny z pelargonii otrzymywany jest z liści i kwiatów roślin.

Stopa atlety:

Zmieszac 10 kropli oleku z pelargonii z 1 łyżką stołowa oleju sojowego i 3 kroplami oleju z kiełków pszenicy. Przechowywac w ciemnej butelce. Masowac stopę codziennie rano i wieczorem. Przed masażem zanurzyc stopę w gorącej wodzie  z solą i 5 kroplami olejku z pelargonii

Ostrzeżenia:

Nie wolno dopuścic do kontaktu olejku z pelragonii z oczami, nie należy zażywac olejku z pelargonii w czasie ciąży, wysokiej jakości olejek z pelargonii jest drogi, dlatego niektórzy sprzedaja olejek zanieczyszczony innymi gorszymi olejkami. Nalezy kupowac olejek z pelargonii w dobrych sprawdzonych sklepach.

Zatosowanie:

Małe rany i oparzenia, lęki i stresy, dolegliwości związane z menopauzą, dolegliwości miesiączkowe, stopa atlety, wypryski, półpasiec, zapalenia gardła, owrzodzenia jamy ustnej, ukoąszenia owadów i kleszczy, bóle głowy, żylaki odbyty-hemoroidy.

modanaurode.pl - Pomarańcza Bergamota - Citrus bergamia

Właściwości i działanie:

Olejek bergamoty może byc pomocny w gojeniu się ran, zakażeń skóry, jamy ustnej, dróg oddechowych i układu moczowego. Stosuje się również jak środek znieczulający, przeciwdepresyjny, lub rozkurczowy a także w zaburzeniach trawienia. Rozpylone opary olejku z bergamoty dezynfekuja pomieszczenia i likwidują bakterie przenoszone drogą powietrzną. stosowanie inhalacji z olejku przywraca równowage emocjonalną.

Preparaty:

Olejek bergamoty otzrymuje się ze skórki prawie dojrzałego owocu. Ma on kolor żółtozielony do szmaragdowego i słodki, owocowy, lekko korzenny zapach.

Płukanie gardła:

3 krople olejku wymieszac z 1/2 szklanki wody. NIE POŁYKAC!

Ostrzeżenia:

Bergamota może stopniowo wzmagac uczulenie na promienie słoneczne. Nie należy stosowac nierozcieńczonego olejku na skórę Unikac stosowania olejku przed planowanym opalaniem się na słońcu lub w solarium. Osobom majacym skłonności do raka skóry nie wolno stosowac olejku z bergamoty.

Zatosowanie:

Zakażenia jamy ustnej (płukanie), ból gardła (płukanie), zapalenia migdałków, wzdęcia (kąpiele i inhalacje), utrata łaknienia, zapalenia pęcherza moczowego (kąpiele i inhalacje), przeziębienia (kąpiele i inhalacje), grypa (kąpiele i inhalacje), goraczka (kąpiele i inhalacje), depresja (kąpiele i inhalacje), niepokój i stres (kąpiele i inhalacje)

modanaurode.pl - Drzewo Herbaciane - Melaleuca alternifolia

Właściwości i działanie:

Olejek z drzewa herbacianego zyskał sobie w ciagu ostatniego dwudziestolecia popularnośc jako składnik szamponów, płynów do mycia ust i olejków do masazu. Drzewo herbaciane stymuluje silnie układ immulogiczny, zwiększajac jego zdolnośc do walki z chorobami.Specjaliści w dziedzinie aromaterapii zalecają włączeniu olejku z drzewa herbacianego do apteczki pierwszej pomocy ze względu na jego działąnie antyseptyczne w stosunku do bakterii, grzybów i wirusów. Wywiera on łagodzący wpływ na skórę i błony śluzowe, a jego zapach odstrasza owady.

Preparaty:

Olejek z drzewa herbacianego destyluje się ze zmacerowanych liści i gałęzi drzewa.

Inhalacje:

W leczeniu chorób układu oddechowego dodac 6 kropli do miski wrzącej wody. Głowę i miskę owinąc ręcznikiem i wdychac wydzielająca się parę przez 5 minut.

Ostrzeżenia:

Odczyny skórne.

Zatosowanie:

Przeziebienia i grypa, angina (dodac 3krople olejku na 1/2 szklanki wody do płukania gardła), zapalenia oskrzeli, ropnie, trądzik, drobne oparzenia, skaleczenia, oparzenia, grzybica pochwy, zapalenie pochwy, zakażenia grzybiczne, opryszczka, ukaszenia owadów.

modanaurode.pl - Eukaliptus Gałkowy - Eucalyptus globosus

Właściwości i działanie:

Olejek jest produktem destylacji lisci i gałęzi. Ma silne właściwości antyseptyczne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Działa wzmacniająco, ściągająco, przeciwbólowo. Ma zastosowanie nie tylko jako środek wykrztusny, ale takze odkażający i odstraszający owady.

Preparaty:

Olejek eukaliptusowy jest dostepny w postaci olejku eterycznego do inhalacji, maści na skóre i olejku do kąpieli.

Inhalacje:

Można zastosowac nawilżacz pokojowy lub wylac kilka kropli na powierzchnię reki i wdychac. w schorzeniach układu oddechowego dodac 6 kropli do garnka z wrzącą wodą i wdychac opary przez 5 minut.

Ostrzeżenia:

Nie wolno zażywac olejku eukaliptusowego do ustnie. Nawet połknięcie małej ilosci odpowiadającej małej łyżeczki może byc niebezpieczne.Jeżeli olejek dostanie się do organizmu może uszkodzic nerki.

Zatosowanie:

Goraczka, przeziebienia, grypa, kaszel, krosty, czyraki, bóle stawów i mięsni, rany i owrzodzenia.

modanaurode.pl - Eukaliptus o zapachu cytrynowym - Eucalyptus citriodora

Właściwości i działanie:

Olejek eukaliptusowy o zapachu cytrynowym działa uspakajająco, przeciw zapalnie, antyseptycznie. Jest tez dobrym dezodorantem.Niszczy bakterie, wirusy i grzyby. Olejek eukaliptusowy odstrasza owady

Preparaty do uzytku zewnętrznego:

W większości przypadków rozcieńczony olejek można wcierac bezpośrednio w chore miejsca. Rozcieńcza się go mieszając 10-15 kropli olejku z 2 łyzkami stołowymi żelu aloesowego lub innego nośnika np. oleju roślinnego lub olejku migdałowego. W leczeniu dolegliwości układu oddechowego smaruje się skórę klatki piersiowej.

Inhalacje:

Można zastosowac nawilżacz pokojowy lub wylac kilka kropli na powierzchnię reki i wdychac. w schorzeniach układu oddechowego dodac 6 kropli do garnka z wrzącą wodą i wdychac opary przez 5 minut.

Ostrzeżenia:

Nie nalezy stosowac olejku eukaliptusowego o smaku cytrynowym  wewnetrznie.

Zatosowanie:

Ukąszenia komarów i podrażnienia skóry, grzybica stóp, opryszczka, napięcia mięśni, stres, zapalenia krtani, przeziębienie i grypa, ból gardła.

modanaurode.pl - Ja?min Wielokwiatowy - Jasminium grandiflorum

Właściwości i działanie:

Olejek z jasminu wielokwiatowego ma słabe działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, antyseptyczne czy tez przeciwskurczowe jak i wykrztusne. Esencja jaśminowa ma ciemnopomarańczowe zabarwienie i silny kwiatowy zapach przypominający herbatę.

Preparaty do uzytku zewnętrznego:

Rozporowadzic 4 krople olejku z jasminu wielokwiatowego i 1 łyżkę stołowa oleju roślinnego lub orzechowego. Esencję jasminowa można używac jako perfum lub pokropic husteczkę i wdychac, można tez rozpylic w pokoju.

Ostrzeżenia:

W celu zapewnienia sobie produktu najwyższej jakości należy kupowac esencje jaśminową tylko z pewnego źródła. Niektórzy fitoterapeuci odradzają nakładanie esencji jaśminowej bezpośrednioo na skórę, poniewaz pozostałości rozpuszczalnika lub inne składniki mogą podrażniac skórę.

Zatosowanie:

Migrenowe bóle głowy, depresja, niepokój i stres, kaszel, zapalenia krtani, podrażniona lub sucha skóra, kurcze mięśni, nadwyrężenie mięśni, osłabiony popęd płciowy.

modanaurode.pl - Kadzidłowiec - Boswellia carteri

Właściwości i działanie:

Olejek z drzewa kadzidłowca jest bezbarwny lub lekko żółty i ma swiezt zapach, w którym rozpoznac można nuty charakterystyczne dla cytryny i kamfory. Obecnie z żywicy kadzidłowca otrzymuje się lek wspomagający regeneracje komórek oraz mający właściwości uspokajające i antyseptyczne. Działa on również przeciwzapalnie, ściągająco, wykrztuśnie i wspomaga też trawienie.

Preparaty:

Kadzidłowiec jest dostępny w postaci olejku aromatycznego oraz dla potrzeb ziołolecznictwa w postaci proszku lub sprasowanych bloczków. Aby zmniejszyc przekrwienie błony śluzowej układu oddechowego, stosowane ą inhalacje lub olejek w postaci lotionu, którym smaruje się okolice zatok, skronie oraz skóre za uszami.

Inhalacje:

6 kropli  olejku kadzidłowca dodac do naczynia z gorąca wodą. Nachylic się nad naczyniem, przykryc ręcznikiem i wdychac opary przez około 10 minut.

Ostrzeżenia:

NIe zaobserwowano.

Zatosowanie:

Astma, zapalenie oskrzeli, kaszel, niepokój, stres, przeziebienie,grypa, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne miesiączkowanie, dna moczanowa, zpalenie skóry, suchośc skóry, rozstępy skóry, blizny, zmarszczki.

modanaurode.pl - Kananga Pachnšca - Cananga odorata

Właściwości i działanie:

Kananga ma właściwości zarówno pobudzajace jak i uspokajajace. Olejek jest przezroczysty, bezbarwny , może też byc bursztynowy, ma słodki korzenny zapach i często znajduje zastosowanie do wyrobu mydeł pachnących lub perfum. W epoce Wiktorianskiej używano go do włosów, aby pobudzic ich wzrost. Dzisiejsze zastosowanie olejki kanangowego, jest różnorodne. Uważa się np. że olejek kanangowy reguluje akcje serca i może byc środkiem pomocniczym w leczeniu nadciśnienia.

Preparaty:

Olejek kanangowy destyluje się z kwiatów parą wodną. Można również ekstrahowac go za pomocą rozpuszczalnika i sprzedawac w postaci zagęszczonej.

Inhalacje:

Nalac kilka kropli olejku kanangowego na chusteczkę i wdychac. To samo działanie można uzyskac, rozpylając zapach w powietrzu.

Ostrzeżenia:

Należy kupowac olejek kanagowy tylko i wyłącznie z pewnego źródła, ponieważ może on byc zanieczyszczony masłem kakaowym.

Zatosowanie:

Trądzik, tłusta cera, depresja, bezsennośc, impotencja lub obniżone libido, niepokój i stres, wypadanie włosów, nadciśnienie tętnicze, malaria, dur brzuszny, zatrzymywanie płynów w organizmie (obrzęki)

modanaurode.pl - Lawenda Wšskolistna - Lavendula angustifolia

Właściwości i działanie:

Lawenda wąskolistna działa uspokajająco, łagodząco, przywraca równowagę organizmowi. Stosowana zewnętrznie, obniża wrażliwośc nerwów czuciowych, zmniejsza nasilenie bólu oraz dezynfekuje skórę.

Preparaty zewnetrznie:

Olejek z lawendy wąskolistnej stosuje się przy oparzeniach, bezpośrednio na oparzenie nakładamy gazę nasączoną olejkiem z lawendy. Przy bólach głowy nakładamy 2 krople olejku lawendowego na palce wskazujące i delikatnie nacieramy skronie. Olejek z lawendy wąskolistnej możemy także stosowac na małe ranki i zadrapania.

Inhalacje:

Bóle głowy, mięśni i stawów, przy tych dolegliwościach możemy stsosowac inhalację. W tym celu mozna używac nawilżacza powietrza, nalewając do niego pare kropli olejku lawendowego.

Ostrzeżenia:

NIe zaobserwowano.

Zatosowanie:

Ból głowy, depresje, stres, bezsennośc, bóle mięśni, bóle stawów, zaburzenia trawienia, nudności, stopa atlety, rozcięcia, rany skóry, oparzenia, udar słoneczny, trądzik, wypryski, zapalenia skóry.

modanaurode.pl - Mieta Pieprzowa - Mentha piperita

Właściwości i działanie:

Mięta pieprzowa działa przeciwbólowo, przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne i usmierza dolegliwości żołądkowe. W poczatkowej fazie działa ochładzająco, a następnie rozgrzewająco. Olejek mietowy jest bezbarwny, czasem lekko opalizującym lub zielonkawym płynem. Stosuje się go jako środek zapachowy, przyprawy kuchenne ale tez może byc skutecznym środkiem odstraszającym owady.

Preparaty:

Olejek eteryczny mietowy jest wydzieliną gruczołów olejowych znajdujących się po zewnętrznej stronie liści i kwiatów. Zbiera się kwitnące szczytowe części rosłiny wraz z liścmi i poddaje destylacji w celu uzyskania olejku.

Inhalacje:

Dodac kilka kropli olejku miętowego, do inhalatora lub nakropic na kawałek materiału i opary wdychac bezpośrednio nosem. W czasie inhalacji zamknąc oczy.

Ostrzeżenia:

NIe wolno zażywac mięty, jeżeli choruje się na padaczkę lub inne schorzenia neurologiczne.

Zatosowanie:

Niestrawnośc, nudności, bóle głowy, nerwobóle, bóle mięśni i stawów, bolesne miesiączkowanie, zapalenie oskrzeli, problemy z zatokami, wstrząs, bolesnośc stóp, wyczerpanie fizyczne i psychiczne.

Źródło dyskomfortu i wyzwanie estetyczne. Sprawdzone sposoby na trądzik

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale również źródło dyskomfortu, a nawet obniżenia samooceny i zmniejszenia…
CZYTAJ

Składnik, który wspiera foto protekcję-Super-moc kwasu ferulowego

Kwas ferulowy to substancja o wielu właściwościach. Działa antyoksydacyjnie, przeciwdziała objawom starzenia, zwalcza przebarwienia i… pochłania pewien zakres promieni UV,…
CZYTAJ

5 naturalnych sposobów na zdrowe i piękne włosy

Mieć zdrowe i lśniące włosy to marzenie wielu kobiet, niestety nie każda z nas dostała taki prezent od matki natury.…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20% kobiet i 40% mężczyzn nie zdaje sobie z…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków! Niestety leczy się tylko 1/3 z nich. Nadciśnienie…
CZYTAJ

Jak spowolnić wskazówki zegara? Duet: ceramidy i peptydy dla odmłodzenia skóry

Jednym z najważniejszych wyzwań dla skóry o każdej porze roku zdecydowanie jest zapobieganie objawom upływającego czasu. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczowa…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym – ale czy na pewno? Mimo że sytuacja…
CZYTAJ

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20%…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków!…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ