Apiterapia – Propolis czyli kit pszczeli.



Apiterapia – Propolis czyli kit pszczeli

Kit pszczeli był i jest stosowany w medycynie naturalnej o d wieków. Skład kitu pszczelego uzależniony jest od miejscowych warunków, w których pszczoły zbierają go z roślin. Pszczoły stosują kit pszczeli do zalepiania otworów, uszczelniania i sklejania elementów ula, a nawet do tworzenia  „ sarkofagów” dla zabitych rabusiów, które dostały się do wnętrza ula.

Pozyskanym z ula propolis czyli kit pszczeli jest produktem bezpostaciowym, przypominającym „ zeschniętą” lub mazistą żywicę, o charakterystycznym, pięknym zapachu oraz gorzkim i piekącym smaku. Kit pszczeli ma różnorodne zabarwienie: brązowe, szare, brunatne a nawet czarne.

Wyciągi z propolisu uzyskuje się za pomocą 70% alkoholu etylowego. Optymalna temperatura ekstrakcji wynosi 40C. Po odparowaniu alkoholu otrzymuje się półpłynny zagęszczony wyciąg z propolisu.

Profesjonalnie  pozyskany i oczyszczony propolis (kit pszczeli) jest bardzo złożoną substancją bogatą w biologiczne czynne związki chemiczne takie jak: flawonoidy, związki fenolowe, terpeny, substancje lipidowo-woskowe, biopierwiastki.

Udowodniono wielorakie biologiczne działanie propolisu(kitu pszczelego):

– działanie regenerujące

– działanie antybakteryjne i antywirusowe

– działanie znieczulające

– działanie stymulujące układ immunologiczny

 

 



Działanie lecznicze propolisu ( kitu pszczelego)

W oficjalnej sprzedaży znajduje się sporo preparatów propolisowych, są to : maści, krople propolisowe, czopki, gałki dopochwowe. Etanolowy roztwór propolisu znacznie przyśpiesza gojenie zranień i uszkodzeń skóry i błon śluzowych, likwiduje stan zapalny, nie dopuszcza do zakażeń.

Za pomocą propolisu (kitu pszczelego) leczy się ropne choroby skóry, w tym zakażenia wywołane przez gronkowce. Badania kliniczne wskazują na 76% skuteczność propolisu (kitu pszczelego)w leceniu tego typu schorzeń. Pozytywne wyniki uzyskuje się również w leczeniu grzybic skóry różnego rodzaju pochodzenia.

Korzystne działanie propolisu (kitu pszczelego)zaobserwowano podczas leczenia żylakowych owrzodzeń podudzi. Z dobrym skutkiem stosuje się również propolis (kit pszczeli)miejscowo i do wewnątrz w guzach krwawnicowych i szczelinach odbytu.

Propolis (kit pszczeli) okazał się skuteczny także w przypadku leczenia termicznych uszkodzeń skóry ( odmrożenia i oparzenia) oraz propolis stał się pomocnym środkiem w wielu schorzeniach chirurgicznych ( zapalenia kości i szpiku kostnego, amputacje i przeszczepy, rany po zabiegach chirurgicznych okolicy odbytu, zmiażdżenia palców rąk a także w leczeniu odleżyn)

Schorzenia gardła i krtani są także podatne na leczenie propolisem (kitem pszczelim) zwłaszcza ostre nieżytowe zapalenia gardła i krtani oraz przewlekłe zapalenia gardła. Za pomocą propolisu (kitu pszczelego) leczy się również schorzenia jamy ustnej (afty), grzybicze zapalenia jamy ustnej (pleśniawki), czy powierzchniowe zapalenia języka.

Propolis jest cennym środkiem stosowanym w stomatologii np.: chorobach miazgi zębowej i kanałów korzeniowych, ostrym i przewlekłym zapaleniem ozębnej, wrzodziejącym zapaleniu dziąseł oraz paradontozie.

Dobre efekty uzyskano także przy leczeniu schorzeń układu krążenia w chorobach przewodu pokarmowego ( stany zapalne żołądka i jelit, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy) oraz układu oddechowego ( przewlekłe zapalenia migdałków, nieżyt krtani, astma oskrzelowa).

Badania kliniczne wykazały, że propolis (kit pszczeli) stosowany wspomagająco pozwala na uzyskanie znacznej poprawy stanu zdrowia we wczesnych przypadkach wirusowego zapalenia wątroby.

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ