Apiterapia – Propolis czyli kit pszczeli.



Apiterapia – Propolis czyli kit pszczeli

Kit pszczeli był i jest stosowany w medycynie naturalnej o d wieków. Skład kitu pszczelego uzależniony jest od miejscowych warunków, w których pszczoły zbierają go z roślin. Pszczoły stosują kit pszczeli do zalepiania otworów, uszczelniania i sklejania elementów ula, a nawet do tworzenia  „ sarkofagów” dla zabitych rabusiów, które dostały się do wnętrza ula.

Pozyskanym z ula propolis czyli kit pszczeli jest produktem bezpostaciowym, przypominającym „ zeschniętą” lub mazistą żywicę, o charakterystycznym, pięknym zapachu oraz gorzkim i piekącym smaku. Kit pszczeli ma różnorodne zabarwienie: brązowe, szare, brunatne a nawet czarne.

Wyciągi z propolisu uzyskuje się za pomocą 70% alkoholu etylowego. Optymalna temperatura ekstrakcji wynosi 40C. Po odparowaniu alkoholu otrzymuje się półpłynny zagęszczony wyciąg z propolisu.

Profesjonalnie  pozyskany i oczyszczony propolis (kit pszczeli) jest bardzo złożoną substancją bogatą w biologiczne czynne związki chemiczne takie jak: flawonoidy, związki fenolowe, terpeny, substancje lipidowo-woskowe, biopierwiastki.

Udowodniono wielorakie biologiczne działanie propolisu(kitu pszczelego):

– działanie regenerujące

– działanie antybakteryjne i antywirusowe

– działanie znieczulające

– działanie stymulujące układ immunologiczny

 

 



Działanie lecznicze propolisu ( kitu pszczelego)

W oficjalnej sprzedaży znajduje się sporo preparatów propolisowych, są to : maści, krople propolisowe, czopki, gałki dopochwowe. Etanolowy roztwór propolisu znacznie przyśpiesza gojenie zranień i uszkodzeń skóry i błon śluzowych, likwiduje stan zapalny, nie dopuszcza do zakażeń.

Za pomocą propolisu (kitu pszczelego) leczy się ropne choroby skóry, w tym zakażenia wywołane przez gronkowce. Badania kliniczne wskazują na 76% skuteczność propolisu (kitu pszczelego)w leceniu tego typu schorzeń. Pozytywne wyniki uzyskuje się również w leczeniu grzybic skóry różnego rodzaju pochodzenia.

Korzystne działanie propolisu (kitu pszczelego)zaobserwowano podczas leczenia żylakowych owrzodzeń podudzi. Z dobrym skutkiem stosuje się również propolis (kit pszczeli)miejscowo i do wewnątrz w guzach krwawnicowych i szczelinach odbytu.

Propolis (kit pszczeli) okazał się skuteczny także w przypadku leczenia termicznych uszkodzeń skóry ( odmrożenia i oparzenia) oraz propolis stał się pomocnym środkiem w wielu schorzeniach chirurgicznych ( zapalenia kości i szpiku kostnego, amputacje i przeszczepy, rany po zabiegach chirurgicznych okolicy odbytu, zmiażdżenia palców rąk a także w leczeniu odleżyn)

Schorzenia gardła i krtani są także podatne na leczenie propolisem (kitem pszczelim) zwłaszcza ostre nieżytowe zapalenia gardła i krtani oraz przewlekłe zapalenia gardła. Za pomocą propolisu (kitu pszczelego) leczy się również schorzenia jamy ustnej (afty), grzybicze zapalenia jamy ustnej (pleśniawki), czy powierzchniowe zapalenia języka.

Propolis jest cennym środkiem stosowanym w stomatologii np.: chorobach miazgi zębowej i kanałów korzeniowych, ostrym i przewlekłym zapaleniem ozębnej, wrzodziejącym zapaleniu dziąseł oraz paradontozie.

Dobre efekty uzyskano także przy leczeniu schorzeń układu krążenia w chorobach przewodu pokarmowego ( stany zapalne żołądka i jelit, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy) oraz układu oddechowego ( przewlekłe zapalenia migdałków, nieżyt krtani, astma oskrzelowa).

Badania kliniczne wykazały, że propolis (kit pszczeli) stosowany wspomagająco pozwala na uzyskanie znacznej poprawy stanu zdrowia we wczesnych przypadkach wirusowego zapalenia wątroby.

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ