Apiterapia – Propolis czyli kit pszczeli.



Apiterapia – Propolis czyli kit pszczeli

Kit pszczeli był i jest stosowany w medycynie naturalnej o d wieków. Skład kitu pszczelego uzależniony jest od miejscowych warunków, w których pszczoły zbierają go z roślin. Pszczoły stosują kit pszczeli do zalepiania otworów, uszczelniania i sklejania elementów ula, a nawet do tworzenia  „ sarkofagów” dla zabitych rabusiów, które dostały się do wnętrza ula.

Pozyskanym z ula propolis czyli kit pszczeli jest produktem bezpostaciowym, przypominającym „ zeschniętą” lub mazistą żywicę, o charakterystycznym, pięknym zapachu oraz gorzkim i piekącym smaku. Kit pszczeli ma różnorodne zabarwienie: brązowe, szare, brunatne a nawet czarne.

Wyciągi z propolisu uzyskuje się za pomocą 70% alkoholu etylowego. Optymalna temperatura ekstrakcji wynosi 40C. Po odparowaniu alkoholu otrzymuje się półpłynny zagęszczony wyciąg z propolisu.

Profesjonalnie  pozyskany i oczyszczony propolis (kit pszczeli) jest bardzo złożoną substancją bogatą w biologiczne czynne związki chemiczne takie jak: flawonoidy, związki fenolowe, terpeny, substancje lipidowo-woskowe, biopierwiastki.

Udowodniono wielorakie biologiczne działanie propolisu(kitu pszczelego):

– działanie regenerujące

– działanie antybakteryjne i antywirusowe

– działanie znieczulające

– działanie stymulujące układ immunologiczny

 

 



Działanie lecznicze propolisu ( kitu pszczelego)

W oficjalnej sprzedaży znajduje się sporo preparatów propolisowych, są to : maści, krople propolisowe, czopki, gałki dopochwowe. Etanolowy roztwór propolisu znacznie przyśpiesza gojenie zranień i uszkodzeń skóry i błon śluzowych, likwiduje stan zapalny, nie dopuszcza do zakażeń.

Za pomocą propolisu (kitu pszczelego) leczy się ropne choroby skóry, w tym zakażenia wywołane przez gronkowce. Badania kliniczne wskazują na 76% skuteczność propolisu (kitu pszczelego)w leceniu tego typu schorzeń. Pozytywne wyniki uzyskuje się również w leczeniu grzybic skóry różnego rodzaju pochodzenia.

Korzystne działanie propolisu (kitu pszczelego)zaobserwowano podczas leczenia żylakowych owrzodzeń podudzi. Z dobrym skutkiem stosuje się również propolis (kit pszczeli)miejscowo i do wewnątrz w guzach krwawnicowych i szczelinach odbytu.

Propolis (kit pszczeli) okazał się skuteczny także w przypadku leczenia termicznych uszkodzeń skóry ( odmrożenia i oparzenia) oraz propolis stał się pomocnym środkiem w wielu schorzeniach chirurgicznych ( zapalenia kości i szpiku kostnego, amputacje i przeszczepy, rany po zabiegach chirurgicznych okolicy odbytu, zmiażdżenia palców rąk a także w leczeniu odleżyn)

Schorzenia gardła i krtani są także podatne na leczenie propolisem (kitem pszczelim) zwłaszcza ostre nieżytowe zapalenia gardła i krtani oraz przewlekłe zapalenia gardła. Za pomocą propolisu (kitu pszczelego) leczy się również schorzenia jamy ustnej (afty), grzybicze zapalenia jamy ustnej (pleśniawki), czy powierzchniowe zapalenia języka.

Propolis jest cennym środkiem stosowanym w stomatologii np.: chorobach miazgi zębowej i kanałów korzeniowych, ostrym i przewlekłym zapaleniem ozębnej, wrzodziejącym zapaleniu dziąseł oraz paradontozie.

Dobre efekty uzyskano także przy leczeniu schorzeń układu krążenia w chorobach przewodu pokarmowego ( stany zapalne żołądka i jelit, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy) oraz układu oddechowego ( przewlekłe zapalenia migdałków, nieżyt krtani, astma oskrzelowa).

Badania kliniczne wykazały, że propolis (kit pszczeli) stosowany wspomagająco pozwala na uzyskanie znacznej poprawy stanu zdrowia we wczesnych przypadkach wirusowego zapalenia wątroby.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ