Apiterapia – jad pszczeli .



Apiterapia – jad pszczeli

Za kolejny produkt w Apiterapii oprócz mleczka pszczelego czy propolis, bardzo ceniony jest jad pszczeli. Ta lepka, przeźroczysta substancja o konsystencji syropu o lekko żółtawym zabarwieniu, ma gorzki, ostry smak . Jad pszczeli w zetknięciu z powietrzem szybko wysycha i twardnieje. Wysuszony jad pszczeli zawiera 80% białka, peptydy np: melittina, apamina, peptyd M.C.D, enzymy, biopierwiastki, cukry proste, lipidy, wolne aminokwasy, kwasy nukleinowe.

Szczególną aktywność w jadzie pszczelim stanowi około 50% suchej masy. Niewielką ilość jadu pszczelego wprowadzonego podskórnie pobudza układ przysadkowo-nadnerczowy, w surowicy krwi podnosi się poziom kortyzonu i adrenaliny.

Hormony te są czynnikami przeciwzapalnymi, pomagającymi tłumić odpowiedź immunologiczną organizmu. Melittina która znajduje się w jadzie pszczelim uśmierza ból, hamując przenoszenie impulsów w zawojach układu nerwowego. Melittina stymuluje uwalnianie adrenokortykotropin i beta-endorfin, zwiększając wydzielanie hormonów działających przeciwzapalnie.

Skuteczność działania jadu pszczelego:

Działanie jadu pszczelego i jego skuteczność znana była od wieków, skoro z zapisków kronikarzy wiadomo, że pszczoły pomogły wyleczyć z podgary Karola Wielkiego króla Franków ( 742-814) , wyleczyły z reumatyzmu Iwana Groźnego (1530-1584), a medycyna ludowa mogłany się pochwalić tysiącami takich wydarzeń.

 

 



Wskazaniem terapii użądleniowej są przede wszystkim choroby reumatyczne układu ruchu, reumatoidalne zapalenie stawów ( zobacz wszystko o reumatoidalnym zapaleniu stawów ), zesztywnienie i zwyrodnienie zapalenie stawów kręgosłupa. Jad pszczeli w chorobach układu nerwowego, z uwagi na możliwość występowania reakcji uczuleniowych, terapii takich nie polecamy do stosowania w sposób przypadkowy.

Większość ludzi boi się użądlenia pszczół, zwłaszcza alergicy, bo może ono nawet zagrozić życiu. Uczulenie na jad pszczeli stanowi zasadnicze przeciwwskazanie do jego stosowania.

Jad pszczeli to jednak prawdziwe dobrodziejstwo i często ostatnia deska ratunku w bólu reumatycznym. Preparaty z jadem pszczelim wytwarzane są jednak niestety w niewielu krajach. Pacjenci mają także ograniczony dostęp do profesjonalnych gabinetów stosujących ten rodzaj apiterapii , ze względu na duże ryzyko reakcji anafilaktycznych (wstrząsu uczuleniowego).

Źródło Czasopismo Ekologiczne Zdrowie i Apiterapia.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ