Apiterapia – jad pszczeli .



Apiterapia – jad pszczeli

Za kolejny produkt w Apiterapii oprócz mleczka pszczelego czy propolis, bardzo ceniony jest jad pszczeli. Ta lepka, przeźroczysta substancja o konsystencji syropu o lekko żółtawym zabarwieniu, ma gorzki, ostry smak . Jad pszczeli w zetknięciu z powietrzem szybko wysycha i twardnieje. Wysuszony jad pszczeli zawiera 80% białka, peptydy np: melittina, apamina, peptyd M.C.D, enzymy, biopierwiastki, cukry proste, lipidy, wolne aminokwasy, kwasy nukleinowe.

Szczególną aktywność w jadzie pszczelim stanowi około 50% suchej masy. Niewielką ilość jadu pszczelego wprowadzonego podskórnie pobudza układ przysadkowo-nadnerczowy, w surowicy krwi podnosi się poziom kortyzonu i adrenaliny.

Hormony te są czynnikami przeciwzapalnymi, pomagającymi tłumić odpowiedź immunologiczną organizmu. Melittina która znajduje się w jadzie pszczelim uśmierza ból, hamując przenoszenie impulsów w zawojach układu nerwowego. Melittina stymuluje uwalnianie adrenokortykotropin i beta-endorfin, zwiększając wydzielanie hormonów działających przeciwzapalnie.

Skuteczność działania jadu pszczelego:

Działanie jadu pszczelego i jego skuteczność znana była od wieków, skoro z zapisków kronikarzy wiadomo, że pszczoły pomogły wyleczyć z podgary Karola Wielkiego króla Franków ( 742-814) , wyleczyły z reumatyzmu Iwana Groźnego (1530-1584), a medycyna ludowa mogłany się pochwalić tysiącami takich wydarzeń.

 

 



Wskazaniem terapii użądleniowej są przede wszystkim choroby reumatyczne układu ruchu, reumatoidalne zapalenie stawów ( zobacz wszystko o reumatoidalnym zapaleniu stawów ), zesztywnienie i zwyrodnienie zapalenie stawów kręgosłupa. Jad pszczeli w chorobach układu nerwowego, z uwagi na możliwość występowania reakcji uczuleniowych, terapii takich nie polecamy do stosowania w sposób przypadkowy.

Większość ludzi boi się użądlenia pszczół, zwłaszcza alergicy, bo może ono nawet zagrozić życiu. Uczulenie na jad pszczeli stanowi zasadnicze przeciwwskazanie do jego stosowania.

Jad pszczeli to jednak prawdziwe dobrodziejstwo i często ostatnia deska ratunku w bólu reumatycznym. Preparaty z jadem pszczelim wytwarzane są jednak niestety w niewielu krajach. Pacjenci mają także ograniczony dostęp do profesjonalnych gabinetów stosujących ten rodzaj apiterapii , ze względu na duże ryzyko reakcji anafilaktycznych (wstrząsu uczuleniowego).

Źródło Czasopismo Ekologiczne Zdrowie i Apiterapia.

Jesień w odcieniach ziemi – torebki PANNA w najmodniejszych kolorach sezonu

Tegoroczne jesienne trendy to triumf naturalnych, stonowanych barw, które od lat królują w modzie jako symbol elegancji i harmonii z…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale niestety także podwyższone ryzyko zdrowotne. Według kardiologów, w…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi wiele pytań u pacjentów. Czy rzeczywiście warto ją…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich działanie jest szczególnie cenione w fitoterapii kobiecej. Rosemary…
CZYTAJ

Żywność do odpadów? To odpada!

Światowy Dzień Żywności (ang. World Food Day) obchodzony jest co roku 16 października. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o czym wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy. Farmaceutyki,…
CZYTAJ

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala…
CZYTAJ