Zupy rozgrzewające
Zima i jesień to czas kiedy większość z nas najchętniej zapadłaby w sen zimowy. Szybko nadchodzący zmrok oraz mroźne dni nie wprowadzają nas w optymistyczny nastrój. Wspaniałym lekarstwem na to są zupy rozgrzewające. Po nich nie straszny będzie zimny wiatr i deszcz.
Przyprawy do zupy
Zimą najlepiej doprawiać zupy przyprawami o właściwościach rozgrzewających. Zapewnią one nie tylko charakterystyczny smak i aromat zimowym potrawą, ale też dobrze wpłyną na funkcjonowanie organizmu. Po co warto sięgnąć?
- Kurkuma – posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Ponadto jest to przyprawa rozgrzewająca.
- Tymianek – który ma moc, zwiększania apetytu, działa przeciwbakteryjnie oraz leczniczo, bowiem pomaga w dolegliwościach związanych z gardłem.
- Imbir – który sprzyja trawieniu, wzmaga apetyt oraz działa rozgrzewająco.
- Czym zastąpić kostki rosołowe
Kostki rosołowe zawierają glutaminian sodu, który może i często wplywa negatywnie na zdrowie i samopoczucie. Najlepiej więc, przyrządzić zupę na wywarze, który wykonamy własnoręcznie. Do wywaru domowej roboty będzie nam potrzebny:
- kawałek mięsa (do rosołów i lekkich zup najlepsza będzie tusz z kurczaka, wołowina z kością lub cielęcina, natomiast do cięższych np. grochówka, żurek, lepiej sprawdzi się boczek lub wędzone kości wieprzowe),
- 2 lub 3 średnie marchewki (świetnie osłodzają naszą zupę),
- pietruszka, dwa ziemniaki, połówka selera, kawałek pora,
- 2 litry wody,
- przyprawy: 1 łyżeczka soli, 2 liście laurowe, 3 ziela angielskie, 5 ziarenek pieprzu,
Warzywa umyć i pokroić na mniejsze kawałki. Mięso i warzywa wstawić do garnka i zalać zimną wodą. Zagotować. Zebrać szumowiny z wierzchu wody. Następnie dodać przyprawy i zmniejszyć ogień. Gotować na małym ogniu przez 1 godzinę, aż do momentu, gdy warzywa będą miękkie. Po ugotowaniu zostawić bulion na 10-15 minut i następnie odcedzić. Taki wywar nadaje się od razu do sporządzenia zupy lub ostudzony wlany do pojemników albo woreczków na lód oraz umieszczony w zamrażalniku, posłuży jako kostka rosołowa.
Najsmaczniejsze zupy rozgrzewające
Zupa gulaszowa – w której króluje wołowina oraz papryka i cebula, dostarczy nam dużo energii
Zupa czosnkowa – czosnek ma około 100 właściwości leczniczych. W zimowe i jesienne dni, zupa czosnkowa będzie nas chronić od przeziębień i leczyć z różnorodnych infekcji
Zupa z marchwi z nutą chili oraz imbiru – jej rozgrzewający charakter, sprawi, że z chęcią wprowadzimy ją, do zimowego menu.