Zdrowo i smacznie. Żurawina.
Jest słodka z jednocześnie kwaśną nutą, fantastycznie komponuje się z różnymi daniami od przekąsek poprzez zupy, potrawy mięsne na słodkich deserach skończywszy. Sezon na nią przypada na wrzesień a powinien trwać przez cały rok ze względu na fenomenalne właściwości smakowe i bogate źródło witamin.
Żurawina, bo to o niej mowa, może być suszona, przerabiana na soki, kisiele, galaretki, mrożona, możliwości jej wykorzystania są nieograniczone.
Owoce żurawiny zawierają dużo przeciwutleniaczy, chroniących przed wpływem wolnych rodników w efekcie są sprzymierzeńcem w walce o młodą i piękną skórę.
Żurawina suszona to fantastyczny dodatek do płatków śniadaniowych, jogurtów, może być dodawana do napoi.
Nie od dziś znane są zastosowania żurawiny w profilaktyce i leczeniu schorzeń układu moczowego, przeciwdziała, bowiem gromadzeniu się bakterii.
Wykorzystywana jest w profilaktyce układu krążenia, pozwala utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy, pozytywnie wpływa na utrzymanie właściwego ciśnienia krwi.
Żurawina jest także sprzymierzeńcem w walce z płytką nazębną, ponieważ zawarte w niej flawonoidy zapobiega osadzaniu bakterii w jamie ustnej.
Gotujemy makaron (40 dkg makaronu tagliatelle). W międzyczasie drobno siekamy czosnek (2 ząbki), myjemy i kroimy na pół pomidory (ok. 80 dkg miniaturowych pomidorów). Na podgrzaną na patelni oliwę wrzucamy pomidory i czosnek, doprawiamy solą, pieprzem odrobiną cukru i dodajemy żurawinę (10 dkg). Następnie zalewamy winem (10 ml) i przez 2-3 min. pozostawiamy na ogniu. Do pomidorów dodajemy makaron, mieszamy, dekorujemy kilkoma listkami rukoli i parmezanem (10 dkg rukoli, 6 dkg parmezanu).
Obieramy i drobno siekamy szalotki i ogórki (3 szalotki, 2 średnie ogórki), myjemy i siekamy koper (pęczek), kilka gałązek pozostawiamy do dekoracji. 25 dkg jogurtu mieszamy z mlekiem (3 łyżki stołowe) i połową szalotek, kopru i sokiem z ˝ cytryny. Myjemy łososia (50 dkg bez skórki) i po delikatnym osuszeniu siekamy w drobną kostkę. 2/3 łososia pozostałš porcje szalotek, 4 łyżki bułki tartej, jedno jajko, sok z pozostałej połówki cytryny miksujemy w robocie kuchennym. Po zmiksowaniu łączymy z resztę kopru, ryby i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Formujemy łososiowe kotlety i smaćymy uprzednio podgrzanym maœle (1 łyżka) na patelni przez ok. 5 min.
Mieszamy ogórki z żurawiną(10 dkg) i skrapiamy dressingiem. Łososiowe kotlety podajemy razem z sałatką ogórkowo-żurawinową.
mieszamy musztardę (1,5 łyżeczki), z sokiem z żurawiny (3 łyżki stołowe) i szczyptą soli, następnie dodajemy 4 łyżki stołowe oliwy z oliwek. Z połowy arbuza i jednego melona wycinamy kulki owocowe. Następnie do owocowych kulek dodajemy ok. 20 dkg rozdrobnionego sera owczego i uprzednio uprażonych posiekanych orzechów włoskich (5 dkg). Myjemy i siekamy liście szpinaku, wszystkie składniki mieszamy i polewamy przygotowanym dressingiem a następnie posypujemy owocami suszonej żurawiny.
Zamaczamy łyżkę żurawin w dwóch łyżkach wrzątku i pozostawiamy na ok. 20 min. Następnie odcedzamy z zachowaniem zalewy. Obieramy i kroimy w kostkę warzywa (40 dkg marchwi, 15 dkg ziemniaków, mały korzeń pietruszki). Jedną cebulę z curry i kurkumą szklimy na maśle. Następnie dodajemy posiekane warzywa i ok. 6 dkg posiekanej żurawiny i smażymy przez chwilę. Zalewamy całość bulionem warzywnym (750 ml.) i gotujemy, kiedy już będą miękkie, miksujemy. Rozmiękczone żurawiny podsmażamy, dodajemy pozostawioną zalewę z żurawin i zagotowujemy. Tak przygotowane żurawiny dodajemy do zupy, zaprawiamy śmietaną i zagotowujemy.