Zdrowo i smacznie. Żurawina.



Jest słodka z jednocześnie kwaśną nutą, fantastycznie komponuje się z różnymi daniami od przekąsek poprzez zupy, potrawy mięsne na słodkich deserach skończywszy. Sezon na nią przypada na wrzesień a powinien trwać przez cały rok ze względu na fenomenalne właściwości smakowe i bogate źródło witamin.

Żurawina, bo to o niej mowa, może być suszona, przerabiana na soki, kisiele, galaretki, mrożona, możliwości jej wykorzystania są nieograniczone.

Owoce żurawiny zawierają dużo przeciwutleniaczy, chroniących przed wpływem wolnych rodników w efekcie są sprzymierzeńcem w walce o młodą i piękną skórę.

Żurawina suszona to fantastyczny dodatek do płatków śniadaniowych, jogurtów, może być dodawana do napoi.

Nie od dziś znane są zastosowania żurawiny w profilaktyce i leczeniu schorzeń układu moczowego, przeciwdziała, bowiem gromadzeniu się bakterii.

Wykorzystywana jest w profilaktyce układu krążenia, pozwala utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy, pozytywnie wpływa na utrzymanie właściwego ciśnienia krwi.

Żurawina jest także sprzymierzeńcem w walce z płytką nazębną, ponieważ zawarte w niej flawonoidy zapobiega osadzaniu bakterii w jamie ustnej.



modanaurode.pl  -  zurawina z rukola
modanaurode.pl  -   zdrowo i smacznie, zurawina z rukola

Gotujemy makaron (40 dkg makaronu tagliatelle). W międzyczasie drobno siekamy czosnek (2 ząbki), myjemy i kroimy na pół pomidory (ok. 80 dkg miniaturowych pomidorów). Na podgrzaną na patelni oliwę wrzucamy pomidory i czosnek, doprawiamy solą, pieprzem odrobiną cukru i dodajemy żurawinę (10 dkg). Następnie zalewamy winem (10 ml) i przez 2-3 min. pozostawiamy na ogniu. Do pomidorów dodajemy makaron, mieszamy, dekorujemy kilkoma listkami rukoli i parmezanem (10 dkg rukoli, 6 dkg parmezanu).

modanaurode.pl  -  zdrowo i smacznie, kotlety lososiowe z salatka z zurawin
modanaurode.pl  -  zdrowo i smacznie, kotlety lososiowe z salatka z ogurkiem i zurawinami

Obieramy i drobno siekamy szalotki i ogórki (3 szalotki, 2 średnie ogórki), myjemy i siekamy koper (pęczek), kilka gałązek pozostawiamy do dekoracji. 25 dkg jogurtu mieszamy z mlekiem (3 łyżki stołowe) i połową szalotek, kopru i sokiem z ˝ cytryny. Myjemy łososia (50 dkg bez skórki) i po delikatnym osuszeniu siekamy w drobną kostkę. 2/3 łososia pozostałš porcje szalotek, 4 łyżki bułki tartej, jedno jajko, sok z pozostałej połówki cytryny miksujemy w robocie kuchennym. Po zmiksowaniu łączymy z resztę kopru, ryby i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Formujemy łososiowe kotlety i smaćymy uprzednio podgrzanym maœle (1 łyżka) na patelni przez ok. 5 min.

Mieszamy ogórki z żurawiną(10 dkg) i skrapiamy dressingiem. Łososiowe kotlety podajemy razem z sałatką ogórkowo-żurawinową.

modanaurode.pl  - salatka z zurawina
modanaurode.pl  -   zdrowo i smacznie, salatka owocowo-serowa z dressingiem zurawinowym

mieszamy musztardę (1,5 łyżeczki), z sokiem z żurawiny (3 łyżki stołowe) i szczyptą soli, następnie dodajemy 4 łyżki stołowe oliwy z oliwek. Z połowy arbuza i jednego melona wycinamy kulki owocowe. Następnie do owocowych kulek dodajemy ok. 20 dkg rozdrobnionego sera owczego i uprzednio uprażonych posiekanych orzechów włoskich (5 dkg). Myjemy i siekamy liście szpinaku, wszystkie składniki mieszamy i polewamy przygotowanym dressingiem a następnie posypujemy owocami suszonej żurawiny.

modanaurode.pl - zupa z marchwia i suszona zurawina
modanaurode.pl  -   zdrowo i smacznie, zupa z marchwi i suszonych zurawin

Zamaczamy łyżkę żurawin w dwóch łyżkach wrzątku i pozostawiamy na ok. 20 min. Następnie odcedzamy z zachowaniem zalewy. Obieramy i kroimy w kostkę warzywa (40 dkg marchwi, 15 dkg ziemniaków, mały korzeń pietruszki). Jedną cebulę z curry i kurkumą szklimy na maśle. Następnie dodajemy posiekane warzywa i ok. 6 dkg posiekanej żurawiny i smażymy przez chwilę. Zalewamy całość bulionem warzywnym (750 ml.) i gotujemy, kiedy już będą miękkie, miksujemy. Rozmiękczone żurawiny podsmażamy, dodajemy pozostawioną zalewę z żurawin i zagotowujemy. Tak przygotowane żurawiny dodajemy do zupy, zaprawiamy śmietaną i zagotowujemy.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ