Przepis na dobry humor – Owoce i warzywa kontra stres



Codziennie jesteśmy bombardowani reklamami suplementów diety na różne dolegliwości. Na aptecznych półkach wyjątkową popularnością cieszą się specyfiki na stres. Nic dziwnego, bo w naszym życiu jest go coraz więcej. Jednak zamiast szukać antidotum u farmaceuty, lepiej odwiedzić warzywniak. Znajdziemy tam smaczną, a przede wszystkim zdrową receptę na pobudzone nerwy. W artykule przedstawiamy antystresowe menu na cały dzień.

Stres czyha na nas niemal wszędzie. Zbliżający się egzamin, uciekający autobus, nowe obowiązki w pracy – to typowe sytuacje, w których nasze nerwy zostają wystawione na próbę. O ile jest to działanie krótkotrwałe nie ma powodów do zmartwień. Chwilowe napięcie może być nawet pozytywnie mobilizujące. Jednak systematyczny niepokój jest źródłem poważnych problemów: dolegliwości żołądkowych, braku koncentracji, a w niektórych przypadkach chorób serca i układu krążenia. Okazuje się jednak, że w walce z codziennym stresem doskonałym antidotum są owoce i warzywa. Specjaliści zalecają spożywać je 5 razy dziennie. Podpowiadamy co jeść o poszczególnych porach dnia, aby wyeliminować zły nastrój i poprawić sobie humor.

Odrobina „szczęścia” na dzień dobry

Tryptofan to aminokwas, który w organizmie przetwarzany jest w serotoninę zwaną potocznie „hormonem szczęścia”. Jest on źródłem pozytywnego nastroju, a jego działanie jest podobne do endorfiny. Doskonałym składnikiem śniadania są owoce zawierające właśnie tryptofan. Znajdziemy go w bananach i awokado. W zaledwie 5 minut można z nich przygotować pyszne smothie. Zmrożone owoce wystarczy wymieszać blenderem razem z waniliowym mlekiem migdałowym. Do smaku można dodać również odrobinę szpinaku. Taka dawka witamin pozytywnie nastroi nas na resztę dnia.

Zero stresu w ciągu dnia

Obowiązki, presja przełożonych i goniące terminy sprawiają, że dla wielu z nas najbardziej stresogenną porą dnia jest czas spędzony w pracy. Niepokój często zagryzamy tuczącymi przekąskami: chipsami, paluszkami czy słodyczami. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po zdrowe i łagodzące nerwy suszone owoce. Mogą to być figi, śliwki albo daktyle. Jednak szczególnie zalecane są morele – bogate w potas. Niedobór tego pierwiastka powoduje obniżenie sprawności ośrodkowego układu nerwowego i może być przyczyną apatii oraz nadmiernej senności.



Danie główne

Obiad to okazja na porcję warzyw sprzyjających dobremu nastrojowi. Kobietom szczególnie poleca się  brokuły oraz kapustę, w których znajduje się wysoka zawartość wapnia. Pierwiastek ten bierze udział w uwalnianiu neuroprzekaźników oraz produkcji hormonów żeńskich, a te wpływają na stan psychiczny. Jego niedostatek sprawia, że komórki nerwowe stają się nadwrażliwe oraz spada odporność na stres. Jednak to nie wszystko, zarówno brokuły i kapusta są bogate również w witaminy z grupy B, które wzmacniają system nerwowy. Do głównego dania odpowiedni będzie również szpinak. Zawarty w nim magnez uspokaja, poprawia pamięć, a także wspiera procesy myślenia.

Witaminowa uczta

Flawonoidy to naturalne substancje, które nadają kolor. Sprawiają, że możemy cieszyć się całą paleta barw owoców i warzyw, ale to nie jedyne ich zalety. Naukowcy odkryli, że mają one wpływ na ośrodkowy oraz obwodowy układ nerwowy. Na szczęście występują w większości owoców. Znajdziemy je w jabłkach, mandarynkach, pomarańczach, grejpfrutach, bananach czy winogronach. Z takiego zestawu składników możemy przygotować sałatkę owocową. Jeśli nie liczymy kalorii pokuśmy się o odrobinę czekolady lub ulubiony sos.

Przyjemne chrupanie na zasypianie

Wieczorem najlepiej sięgnąć po przekąskę, która będzie lekko strawna oraz przyjemnie zrelaksuje nas na noc. Idealne będą nasiona słonecznika i dyni. Są one źródłem tryptofanu. Ten aminokwas bierze udział w produkcji serotoniny i melatoniny, odpowiadających za spokojny sen. Tryptofan uspokaja i pozwala zredukować stres zgromadzony w ciągu dnia. Jednak nasz organizm nie potrafi go samodzielnie wytworzyć, dlatego musimy go dostarczać w posiłkach. Warto chrupać również migdały. Zawierają magnez, witaminy E, PP i z grupy B.  Dzięki temu poprawiają koncentrację, a jednocześnie działają przeciwdepresyjnie.

Żeby ukoić nerwy czasami wystarczy zmienić dietę. Niektóre składniki zawarte w owocach i warzywach bezpośrednio wpływają na pracę układu nerwowego, co więcej wprawiają nas w dobry nastrój. To również zdrowia i smaczna przekąska, a przy okazji sposób na redukcję zbędnych kalorii.

Źródło: Krosagro

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ