Przepis na dobry humor – Owoce i warzywa kontra stres



Codziennie jesteśmy bombardowani reklamami suplementów diety na różne dolegliwości. Na aptecznych półkach wyjątkową popularnością cieszą się specyfiki na stres. Nic dziwnego, bo w naszym życiu jest go coraz więcej. Jednak zamiast szukać antidotum u farmaceuty, lepiej odwiedzić warzywniak. Znajdziemy tam smaczną, a przede wszystkim zdrową receptę na pobudzone nerwy. W artykule przedstawiamy antystresowe menu na cały dzień.

Stres czyha na nas niemal wszędzie. Zbliżający się egzamin, uciekający autobus, nowe obowiązki w pracy – to typowe sytuacje, w których nasze nerwy zostają wystawione na próbę. O ile jest to działanie krótkotrwałe nie ma powodów do zmartwień. Chwilowe napięcie może być nawet pozytywnie mobilizujące. Jednak systematyczny niepokój jest źródłem poważnych problemów: dolegliwości żołądkowych, braku koncentracji, a w niektórych przypadkach chorób serca i układu krążenia. Okazuje się jednak, że w walce z codziennym stresem doskonałym antidotum są owoce i warzywa. Specjaliści zalecają spożywać je 5 razy dziennie. Podpowiadamy co jeść o poszczególnych porach dnia, aby wyeliminować zły nastrój i poprawić sobie humor.

Odrobina „szczęścia” na dzień dobry

Tryptofan to aminokwas, który w organizmie przetwarzany jest w serotoninę zwaną potocznie „hormonem szczęścia”. Jest on źródłem pozytywnego nastroju, a jego działanie jest podobne do endorfiny. Doskonałym składnikiem śniadania są owoce zawierające właśnie tryptofan. Znajdziemy go w bananach i awokado. W zaledwie 5 minut można z nich przygotować pyszne smothie. Zmrożone owoce wystarczy wymieszać blenderem razem z waniliowym mlekiem migdałowym. Do smaku można dodać również odrobinę szpinaku. Taka dawka witamin pozytywnie nastroi nas na resztę dnia.

Zero stresu w ciągu dnia

Obowiązki, presja przełożonych i goniące terminy sprawiają, że dla wielu z nas najbardziej stresogenną porą dnia jest czas spędzony w pracy. Niepokój często zagryzamy tuczącymi przekąskami: chipsami, paluszkami czy słodyczami. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po zdrowe i łagodzące nerwy suszone owoce. Mogą to być figi, śliwki albo daktyle. Jednak szczególnie zalecane są morele – bogate w potas. Niedobór tego pierwiastka powoduje obniżenie sprawności ośrodkowego układu nerwowego i może być przyczyną apatii oraz nadmiernej senności.



Danie główne

Obiad to okazja na porcję warzyw sprzyjających dobremu nastrojowi. Kobietom szczególnie poleca się  brokuły oraz kapustę, w których znajduje się wysoka zawartość wapnia. Pierwiastek ten bierze udział w uwalnianiu neuroprzekaźników oraz produkcji hormonów żeńskich, a te wpływają na stan psychiczny. Jego niedostatek sprawia, że komórki nerwowe stają się nadwrażliwe oraz spada odporność na stres. Jednak to nie wszystko, zarówno brokuły i kapusta są bogate również w witaminy z grupy B, które wzmacniają system nerwowy. Do głównego dania odpowiedni będzie również szpinak. Zawarty w nim magnez uspokaja, poprawia pamięć, a także wspiera procesy myślenia.

Witaminowa uczta

Flawonoidy to naturalne substancje, które nadają kolor. Sprawiają, że możemy cieszyć się całą paleta barw owoców i warzyw, ale to nie jedyne ich zalety. Naukowcy odkryli, że mają one wpływ na ośrodkowy oraz obwodowy układ nerwowy. Na szczęście występują w większości owoców. Znajdziemy je w jabłkach, mandarynkach, pomarańczach, grejpfrutach, bananach czy winogronach. Z takiego zestawu składników możemy przygotować sałatkę owocową. Jeśli nie liczymy kalorii pokuśmy się o odrobinę czekolady lub ulubiony sos.

Przyjemne chrupanie na zasypianie

Wieczorem najlepiej sięgnąć po przekąskę, która będzie lekko strawna oraz przyjemnie zrelaksuje nas na noc. Idealne będą nasiona słonecznika i dyni. Są one źródłem tryptofanu. Ten aminokwas bierze udział w produkcji serotoniny i melatoniny, odpowiadających za spokojny sen. Tryptofan uspokaja i pozwala zredukować stres zgromadzony w ciągu dnia. Jednak nasz organizm nie potrafi go samodzielnie wytworzyć, dlatego musimy go dostarczać w posiłkach. Warto chrupać również migdały. Zawierają magnez, witaminy E, PP i z grupy B.  Dzięki temu poprawiają koncentrację, a jednocześnie działają przeciwdepresyjnie.

Żeby ukoić nerwy czasami wystarczy zmienić dietę. Niektóre składniki zawarte w owocach i warzywach bezpośrednio wpływają na pracę układu nerwowego, co więcej wprawiają nas w dobry nastrój. To również zdrowia i smaczna przekąska, a przy okazji sposób na redukcję zbędnych kalorii.

Źródło: Krosagro

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ